قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 

مقدمهٔ ناشر

كتابي كه در دست خوانندگان عزيز قرار مي‌گيرد، دومين بخش از مجموعه درس‌هاي علمي و فلسفي استاد و متفكر گران‌قدر آقاي محمد‌تقي مصباح يزدي تحت عنوان «آموزش فلسفه» است.

همان‌گونه كه در مقدمهٔ جلد نخستين يادآور شديم، برتري و ويژگي اين مجموعهٔ تحقيقي و علمي در ميان آثار ارزشمند استاد، امري است كه در يك مقايسهٔ ابتدايي كاملاً مشهود و محسوس مي‌گردد. چه، دروس يادشده كه توسط جمعي از فضلاي محترم درس استاد تقرير گرديده، با قلم شيوا و نگارش شخصي ايشان به سبكي بسيار جالب و متقن، تحرير و تكميل گشته و دقت كافي در انتخاب مباحث و عناوين و واژه‌هاي كتاب به‌عمل آمده كه از هر نظر شايان توجه و قابل اتكا مي‌باشد.

به‌دليل اتقان و استحكام و نيز شيوايي سبك نگارش و تركيب و اسلوب بي‌سابقهٔ كتاب و تناسب آن با محيط‌هاي آموزشي، اين مجموعه مي‌تواند در محيط‌هاي علمي و دانشگاهي مطرح باشد و به‌همين دليل از سوي دانشگاهيان و جمعي از اساتيد فلسفه و معارف اسلامي، طرح درسي نمودن كتاب عنوان گرديد، كه استقبال چشمگير از اين اثر علمي مؤيد اين پيشنهاد است.

سي درس اين مجموعه در جلد اول منتشر گرديد و در جلد دوم چهل درس ديگر آن منتشر مي‌گردد، كه سي درس مشتمل بر مباحث عامهٔ فلسفي در ادامهٔ مباحث پيشين است و ده درس در زمينهٔ «الهيات بالمعني‌الاخص» و شناخت خدا و

صفات ثبوتيه و سلبيهٔ واجب‌الوجود كه در پاره‌اي موارد به دلايل نقلي قرآن نيز استناد شده است.

ضمن قدرداني از اين اثر نفيس علمي و تشكر از مؤلف گران‌قدر آن، يادآور مي‌شويم كه اين سلسله‌درس‌ها در زمينهٔ معارف اسلامي در بخش‌هاي بعدي نيز ادامه مي‌يابد كه به عون اللّه‌ تعالي و با بذل مساعي مؤلف محترم، بتوانيم بقيهٔ مباحث را در اختيار دانش‌پژوهان و شيفتگان علم و تحقيق قرار دهيم.

معاونت فرهنگي

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org