قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 11 /10 /1348
-

حضرت آيت الله مصباح يزدي درسخنراني خود که شب هشتم ماه محرم در حسينيه شهداي قم ايراد فرمودند، با اشاره به آياتي از سوره مباركه عنكبوت بيان داشتند: يكي از اساسي‌ترين مفاهيم در بينش الهي، آزمايش انسانِ مختار است.


ايشان ضمن اشاره به اهميت مسأله آزمايش در نظام الهي، امتحان و ابتلاء را سنت مؤكد، عام و استثناناپذير در اين نظام خواندند و تأكيد كردند: علت پرداختن به اين موضوع اين است كه اولاً حل بسياري از مسائل اساسي اعتقادي متوقف بر حل شبهات و پاسخ به سؤالات مطرح شده پيرامون مسأله آزمايش و امتحان است، ثانياً با عنايت به اين مساله مي‌توان بسياري از قضايا و ابتلائاتي را كه در طول تاريخ و به خصوص از صدر اسلام تا كنون رخ داده، با تحليلي خداشناسانه و براساس بينش توحيدي تبيين کرد؛ ثالثاً با دسترسي به شناخت بيشتر از آزمايش‌هاي الهي و با عبرت گرفتن از امتحانات پيشينيان وظيفه خود را در مقابل اين سنت عظيم و پيچيده الهي بهتر خواهيم شناخت.

استاد حوزه علميه با بيان تفاوت ويژگي‌هاي اوصاف و افعال خداوند نسبت به خصوصيات آنها در مورد انسان، به مقايسه آزمايش‌هاي انساني و الهي پرداختند و اين پرسش را مطرح كردند : كسي آزمايش مي‌كند كه نسبت به نتيجه كار جاهل باشد، و براي كشف مجهول دست به آزمايش مي‌زند تا آنچه را نمي‌داند برايش آشكار شود. اما خداوند كه همه چيز را مي داند براي چه انسان‌ها را امتحان مي‌کند؟

ايشان پاسخ اين شبهه را چنين تبيين كردند كه اولاً انتساب اين فعل به خداوند مثل ساير افعال با حذف لوازم نقص و محدوديت است؛ ثانياً بر اساس نظام الهي بايد ضمير، نيت و استعدادهاي انساني بروز و ظهور پيدا كند و با امتحان است كه صدق ادعاي افراد روشن مي‌شود.

عضو خبرگان رهبري با تأكيد بر اينكه هر جا تكليفي است، آزمايش نيز وجود دارد، به اين مساله اشاره کردند که علاوه بر آزمايش‌هاي فردي، خداوند گروهاي اجتماعي و حتي گاهي يک امت را مورد آزمايش قرار مي‌دهد. ايشان در ادامه افزودند: يكي از آزمايش هاي مهم خداوند، در روز وفات پيغمبر اكرم (ص) بود. در حالي كه آن حضرت هفتاد روز قبل از رحلت، در غدير خم حضرت علي (ع) را به صورت رسمي و براي آخرين بار به عنوان جانشين خود معرفي كردند، بسياري از نمازخوان‌ها، مؤمنين و روزه‌بگيرها كه بعضي از آنها مجاهد و حتي جانباز بودند، در همان روز رحلت جمع شدند تا براي پيامبر جانشين تعيين كنند.

حضرت آيت الله مصباح در پايان با اشاره به اينكه يكي از قدم‌هاي بزرگ براي موفقيت در آزمايش‌هاي الهي، عبرت گرفتن از گذشتگان است، افزودند: بايد متوجه آزمايش‌هاي الهي در زندگي روزمره خود باشيم تا عهد‌شكني‌ها، كمتر و فريب ها اندك‌تر شود و بايد متوجه مسايل جاري در صحنه سياسي و بين‌المللي باشيم و با عبرت از گذشته از شكست هايي كه موجب خسارت دنيا و از همه مهم تر موجب خسارت اخروي است پرهيز کنيم.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org