قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 11 /10 /1348
آيت الله مصباح يزدي گفت: اسلام مقام ويژه‌اي براي علم و عالم و معلم قائل شده است؛ به طوري که بخشي از جوامع روايي به اين موضوع اختصاص داده شده است.

آيت الله مصباح يزدي گفت: اسلام مقام ويژه‌اي براي علم و عالم و معلم قائل شده است؛ به طوري که بخشي از جوامع روايي به اين موضوع اختصاص داده شده است.

به گزارش خبرنگار ما اين استاد برجسته حوزه در مراسم گرامي‌داشت سالگرد شهادت استاد شهيد، مطهري و تجليل از اساتيد نمونه مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) كه دوشنبه گذشته برگزار شد، ضمن اشاره به بعضي از اين روايات اظهار داشت: تعابير حيرت‌آوري در باره جايگاه علم و عالم در روايات آمده است؛ از جمله روايتي از پيامبر اکرم(ص) كه خطاب به ابوذر فرمودند: «يَا أَبَا ذَرٍّ! الْجُلُوسُ سَاعَةً عِنْدَ مُذَاكَرَةِ الْعِلْمِ أَحَبُّ إِلَى اللَّهِ مِنْ قِرَاءَةِ الْقُرْآنِ كُلِّهِ اثْنَي عَشَرَ أَلْفَ مَرَّةٍ »؛ در روايت ديگري هم فرمودند: «إِنَّ الْمَلَائِكَةَ لَتَضَعُ أَجْنِحَتَهَا لِطَالِبِ الْعِلْمِ رِضًا بِه » و بر اساس همين روايت شهيد ثاني با پاي برهنه به سر درس مي‌رفت.

رييس مؤسسه امام خميني(ره) در ادامه گفت: در مقابل، رواياتي ديگر عالماني را که به علمشان عمل نمي‌کنند، يا از آن براي رسيدن به دنيا استفاده مي‌کنند و يا از آن سوء استفاده مي‌کنند به شدت مذمت مي‌کنند.

آيت‌الله مصباح يزدي با تحليل اين روايات گفت: سرّ اهميت علم اين است که فصل مقوم انسان است، و آنچه آدم را مسجود ملائکه کرد «علم» بود؛ چون خداوند قبل از امر ملائكه به سجده بر آدم، اسمائي را به آدم تعليم كرد: «وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء كُلَّهَا».

وي اظهار داشت: ظرفيت و استعدادي براي عالم شدن در انسان وجود دارد كه حتي ملائکه هم از آن بي‌بهره‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه افزود: علم انسان، غير از علم حيوانات است؛ اين علم آگاهانه است كه مي‌تواند در وجود انسان تأثير داشته باشد، انسانيتش را به فعليت برساند و او را شايسته مقام خلافت الهي كند؛  البته نه هر علمي، بلكه علمي که قربة الي الله باشد و جهات منفي نداشته باشد.

استاد برجسته حوزه هم‌چنين گفت: همه علم‌ها ممكن است در مسير هدف نهايي كه معرفة الله و تقرب الي الله است، قرار بگيرند؛ ‌چون جهت دادن علم به دست ماست. اگر زحماتي كه كسي براي تحصيل علم متحمل مي‌شود براي اهداف دنيوي باشد حاصل آنها هم در همين دنيا نصيب او مي‌شود؛ ولي اگر براي خدا باشد آن وقت است كه «يُدْعَى عَظِيماً فِي مَلَكُوتِ السَّمَاء»

آيت‌الله مصباح يزدي در ادامه ضمن بيان بعضي از ويژگي‌هاي شخصيتي شهيد مطهري افزود: ايشان هر قدمي كه بر مي‌داشت نشانه‌اي از بندگي و اخلاص در آن ديده مي‌شد و در انتخاب موضوع و موضع علمي و اجتماعيش کاري به خوش‌آمد ديگران و استقبال مخاطبان نداشت.

وي با اشاره به اين نكته كه دشمنان، مطهري را قبل از آن‌که ما بشناسيم، شناختند، گفت: مطهري بعد از پيروزي انقلاب فقط هشتاد روز زنده بود؛ اما هنوز تأثير كارها و فعاليت‌هايش در عرصه‌هاي مختلف اجتماع ديده مي‌شود و ما بايد ضمن اين بزرگداشت‌ها ويژگي‌هاي آن شهيد، به خصوص اخلاص و معنويت او را بياموزيم.

استاد اخلاق حوزه علميه در پايان گفت: راهي که براي ما هست اين‌ است که با استفاده از راهنمايي امثال امام، شهيد مطهري و بزرگان ديگري که مطالعه زندگي هر يك از ايشان موجب نورانيت است، راهي براي تمسک به انوار اهل‌بيت(ع) پيدا كنيم و ساده‌ترين و مؤثرترين راه اين است که توسلمان را به اين خاندان زياد کنيم و صادقانه از اين درگاه گدايي کنيم و بفهميم كه به هر جا برسيم، باز هم گداي اين در هستيم؛ زيرا «فَمَا شَيْ‏ءٌ مِنَّا إِلَّا وَ أَنْتُمْ لَهُ السَّبَبُ وَ إِلَيْهِ السَّبِيل‏».

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org