قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 11 /10 /1348
استاد حوزه علمیه قم در مراسم عقد 5 زوج جوان که شب ميلاد مسعود امام رضا(ع) در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: محبت در خانواده علاوه بر ایجاد نشاط و شادمانی در کانون خانواده، زمینه‌ساز انجام وظایف دینی است

استاد حوزه علميه قم در مراسم عقد 5 زوج جوان که شب ميلاد مسعود امام رضا(ع) در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد، گفت: محبت در خانواده علاوه بر ايجاد نشاط و شادماني در کانون خانواده، زمينه‌ساز انجام وظايف ديني است.

حضرت آيت‌الله مصباح يزدي در اين مراسم ضمن تبريک ميلاد حضرت ثامن الائمه(ع)، ازدواج را يکي از سنت‌هاي بزرگ در دين مبين اسلام معرفي كرده و با اشاره به آيه‌اي از قرآن کريم گفت: يکي از نشانه‌هاي حکمت الهي در آفرينش انسان، قرار دادن همسراني از جنس خود انسان است، که مايه آرامش اوست.

وي خاطر نشان کرد: شرايط زندگي در عالم به نحوي است که اکثر افراد به دلايل مختلف در حال اضطراب‌اند؛ تا جايي که برخي از فلاسفه يکي از ويژگي‌هاي انسان را اضطراب ذکر کرده‌اند؛ اما خداوند متعال همان‌گونه که انسان را داراي اين استعداد قرار داده، عوامل طبيعي و اکتسابي براي رسيدن به آرامش را نيز قرار داده، يكي از اين عوامل طبيعي ازدواج است، و تجارب علمي نيز اين مطلب را ثابت كرده است.

عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: اگر انسان ازدواج خداپسندانه‌اي داشته باشد، اين ازدواج بهترين عامل براي آرامش اوست؛ به گونه‌اي که خستگي‌ها و غم‌هايي که در طول روز براي او به وجود مي‌آيد، با ملاقات همسر پايان مي‌يابد.

علامه مصباح يزدي ازدواج را نعمت الهي دانست و گفت: بايد قدر اين نعمت الهي را به خوبي شناخت و به خاطر آن شکرگزار خداوند بود.

وي با اشاره به آيه‌اي از قران کريم گفت: همراه با ازدواج به طور طبيعي نوعي محبت و عاطفه بين زوجين برقرار مي شود و شرط اول براي زندگي پايدار و سالم، خدشه‌دار نشدن اين محبت بين زوجين است.

آيت الله مصباح يزدي گفت: نبايد اجازه داد مسائل کوچک در ذهن باقي بماند و به تدريج اسباب بي‌علاقگي زوجين را نسبت به يك‌ديگر فراهم کند؛ چرا که هرچه باعث شود محبت‌ها کم شود، از اعمال شيطان است.

رئيس مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني(ره) در ادامه افزود: محبت در خانواده علاوه بر ايجاد نشاط و شادماني در کانون خانواده، زمينه‌ساز انجام وظايف ديني است.

وي با اشاره به روايت نبوي(ص) گفت: کسي که ازدواج مي‌کند نيمي از دين خود را بيمه كرده و نيمي از خطرها و راه‌هاي شيطان بر او بسته مي‌شود؛ البته انسان هميشه بايد مواظب وسوسه‌هاي شيطاني باشد؛ چرا که ممکن است همراه با بازشدن باب برخي لذائذ دنيوي، انسان زياده‌خواه شود.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org