قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 07 /10 /1389

پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي: رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) اظهار داشت: توجه به نيازهاي روز از الزامات برنامه‌هاي فرهنگي است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با مسئولان مجمع جهاني شيعه‌شناسي با اشاره به فعاليت‌هاي ضد شيعي در سراسر جهان گفت: در عالم عليه هيچ مذهبي به اندازه شيعه هجمه‌هاي فرهنگي وجود نداردو دشمنان قسم‌خورده تشيع با بسيج امکانات خود کمر به نابودي اين مذهب حق بسته‌اند.
وي افزود: هرکس که به حق نزديک‌تر باشد هجمه‌ها عليه او بيشتر است و جنود شيطان در مقابل او صف‌آرايي بيشتري دارند که اين موضوع خود دليل شايسته‌اي بر اثبات حقانيت شيعه است.
عضو خبرگان رهبري با بيان اينکه تا انگيزه‌ها و عوامل دشمني شناخته نشوند راه مقابله با آن شناخته نمي‌شود و دفاع نتيجه‌اي ندارد، خاطر نشان کرد: بايد ضعف فعاليت شيعيان نسبت به گستردگي فعاليت‌ دشمنان آسيب‌شناسي شود و علت‌هاي عملکرد ضعيف به‌خوبي بررسي شود.
استاد اخلاق حوزه علميه قم به تقسيم‌بندي فعاليت‌هاي لازم در اين زمينه پرداخت وگفت: کارهاي علمي بايد در دو بخش معرفي تشيع و رفع شبهات دنبال شود، البته از آغاز پيدايش تشيع تاکنون کارهاي زيادي در زمينه رفع شبهات شکل گرفته است اما کافي نمي‌باشند.
عضو خبرگان رهبري با تقسيم اولويت‌ها در اين زمينه به فعاليت‌هاي سياسي، تحقيقات علمي، و مديريت فرهنگي، تصريح کرد: فعاليت‌هاي سياسي بايد از طريق ديپلماتيک دنبال شوند و حتي گاهي در اين زمينه نياز به تغيير قوانين نيز مشاهده مي‌شود که البته اين زمينه بيشتر از وظايف دولت است و روحانيون تنها نقش ارشادي و حمايتي مي‌توانند داشته باشند؛ اما تحقيقات علمي مستقيماً به روحانيون ارتباط دارد؛ و مديريت فرهنگي هم روحانيت مي‌تواند در آن مشارکت داشته باشد.
آيت‌الله مصباح يزدي تأکيد کرد: توسعه تحقيقات و رفع شبهات از وظايف اساسي حوزه علميه در بحث شيعه‌شناسي است که در کنار آن توزيع کتاب، نشريات و نرم‌افزارهاي شيعي در داخل و خارج از کشور و حتي ترجمه آثار منتشره شيعي به زبان‌هاي ديگر مطرح مي‌شود که بايد با راهکارهاي اساسي منشورات شيعي را در ممالک اسلامي و حتي غير اسلامي توزيع کنيم که اين موضوع بيشتر جينبه مديريتي دارد.
استاد اخلاق حوزه عليمه قم با اشاره به نيازهاي جهاني به کارهاي نو و متناسب با مقتضيات روز گفت: نشر يک اثر علمي در تيراژ ميليوني و در سطح جهاني نياز به پشتوانه و اعتبار علمي و سرمايه مالي فراوان دارد که اين دو پشتوانه به سادگي قابل دست‌يابي نيستند و نياز به برنامه‌ريزي و استقامت بسيار براي رسيدن به نتيجه دلخواه دارد.
* موازي‌کاري فرهنگي عامل اتلاف منابع مالي، امکانات و نيروي انساني
آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به برخي از سازمان‌هاي فعال در نشر معارف شيعي تصريح کرد: خوشبختانه در داخل کشور سازمان‌ها يا نهادهايي مانند مجمع جهاني اهل‌بيت وجود دارند که تمامي وظايف يا بخشي از وظايف آنها نشر معارف شيعي در کشور و جهان است که البته سازمان‌هاي فعال در اين زمينه بايد با تقسيم وظايف از دوباره‌کاري پيش‌گيري کنند، اما متأسفانه در اين زمينه موازي‌کاري‌هاي بسياري صورت مي‌گيردکه سبب اتلاف منابع مالي، امکانات و نيروي انساني مي‌شود و در پايان يا به نتيجه لازم نمي‌رسد يا حتي زيان‌هايي نيز به دنبال دارد.
وي با اشاره به اين‌که: کارهايي که در اين زمينه صورت مي‌گيرد يا دولتي است يا مردمي، افزود: فعاليت‌هاي دولتي از سياست‌هاي سازمان‌هاي خود تبعيت مي‌کنند، ولي در کارهاي مردمي تا نتيجه به صورت عملي براي مردم نمايان نشود يا حمايت‌هاي مراجع و علما نباشد حمايتي صورت نمي‌گيرد.
عضو خبرگان رهبري با بيان ضرورت طراحي برنامه‌اي دقيق بر پايه مباني مستحکم و متناسب با نيازهاي روز جامعه براي جذب مخاطبان ميليوني و حتي ميلياردي گفت: مبلغاني که به مناطق مختلف اعزام مي‌شوند بايد آموزش‌هاي لازم را ببيند و توانايي پاسخ به شبهات و مسائل خاص مناطق اعزامي را داشته باشند و گرنه صرف استاد يا پژوهشگر برجسته بودن کافي نيست.
وي افزود: علاوه بر مباني علمي قوي، شور و شوق مبلغان، و حمايت خيرين و مردم، به برنامه‌اي منسجم و دقيق براي آموزش، اعزام، و پشتيباني جهت تبليغ تشيع و رفع شبهات نيازمنديم.
آيت‌الله مصباح يزدي به گستردگي هجمه‌هاي فرهنگي تبليغي عليه تشيع اشاره و ابراز کرد: نيروهاي فرهنگي بايد در بخش‌هاي مختلف با توجه به نيازها سازماندهي شوند و بايد بدانيم که خطرهاي فکري و اعتقادي منحصر به يک گروه خاص نيست و دشمنان با روش‌هاي گوناگون و از راه‌هاي مختلف در پي گرفتن دين مردم هستند.
* توکل به امام زمان(عج)کليد حل تمامي مشکلات
وي با بيان اينکه راه حل تمامي مشکلات مديريت صحيح است، خاطر نشان کرد: بايد کساني با موافقت مراجع براي مديريت اين گونه فعاليت‌ها انتخاب شوند تا در قالب يک ستاد به کار بپردازند و البته در کنار مديريت صحيح بايد هسته‌اي از افراد با صلاحيت و عالم براي همراهي و کمک به مديران تعيين شوند.
استاد اخلاق حوزه عليمه قم در پايان تأکيد کرد: روح تمامي کارها توسل به امام عصر(عج) است و اگر ما صلاحيت داشته باشيم حضرت تمامي کارهاي ما را به سر منزل مقصود خواهد رساند وگرنه مشکل از ناحيه کوتاهي‌هاي ما است.
لازم به ذکر است اين جلسه در تاريخ بيستم آذرماه در سالن تشريفات مؤسسه آموزشي پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.
 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org