قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 19 /11 /1389

پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي: رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با بيان اين‌که تنها راه رستگاري بعد از بعثت رسول اکرم صلي‌الله‌عليه‌وآله دين مبين اسلام است، گفت: اسلام جامع تمامي اديان الهي است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، علامه محمد تقي مصباح يزدي ظهر شنبه بيست و پنجم دي ماه در ديدار طلاب خارجي، با اشاره به جامعيت احکام اسلام براي تمامي زمان‌ها گفت: اسلام تکميل کننده ساير اديان آسماني و نسخه رهايي‌بخش بشريت براي تمامي دوران بعد از بعثت تا روز قيامت است.
وي با بيان اين‌که بزرگ‌ترين نعمت بعد از شناخت خداوند، شناخت پيامبران الهي است، گفت: مسئله نبوت مورد قبول تمامي اديان الهي است و همه آنها به آمدن رسولاني از جانب خدا براي هدايت بشريت اعتقاد دارند، از اين رو در مواجهه با پيروان ساير اديان آسماني، نيازي به اثبات اصل نبوت نيست.
استاد اخلاق حوزه علميه قم افزود: قرآن اصل دعوت پيامبران را يکي مي‌داند و از عهد پيغمبران نسبت به تأييد پيغمبران پيشين و همين طور مژده نسبت به پيغمبر بعدي خبر مي‌دهد.
عضو خبرگان رهبري با بيان تأکيد نصوص قرآني بر لزوم ايمان به تمامي اديان الهي گذشته، خاطر نشان کرد: اما درآنچه از دعوت پيامبران الهي در دست بشر به جا مانده، اختلاف است؛ يهوديان حضرت مسيح و پيامبر اسلام را انکار مي‌کنند و مسيحيان حضرت مسيح را پسر خدا مي‌دانند، اما قرآن حضرت مسيح را پيامبري مانند حضرت موسي علي‌نبيناوآله‌وعليهماالسلام معرفي مي‌کند که به آمدن رسولي به نام احمد صلي‌الله‌عليه‌وآله بشارت داده است.
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره)به اختلافات اديان الهي اشاره و تصريح کرد: علاوه بر اختلاف در تعداد پيامبران، اختلافات ديگري نيز در محتواي دعوت انبيا وجود دارد؛ مسيحيان به سه اقنوم پدر، پسر و روح‌القدس اعتقاد دارند که نه مسلمانان و نه يهوديان آن را قبول ندارند؛ يهوديان نيز اعتقاداتي دارند که نه با عقل سازگار است و نه مسلمانان و نه مسيحيان آنها را قبول ندارند، از جمله اين‌که در تورات آمده است که خداوند از آسمان پايين آمد و با حضرت يعقوب کشتي گرفت که حضرت يعقوب خداوند را زمين زد و بر سينه او نشست، که اين مسئله را هيچ عقلي تأييد نمي‌کند.
آيت‌الله مصباح يزدي با بيان اين‌که قرآن بيان مي‌‌داردکه اين موارد انحرافاتي است که در تورات و انجيل رخ داده، خاطر نشان کرد: انجيل و توراتي که امروزه در دست مسيحيان و يهوديان است کتب حقيقي آن‌ها نيست. بنابراين مسلمانان با اين‌که حضرت موسي و عيسي را محترم مي‌دانند، اما تمامي عهدين را به دليل وجود انحرافاتي درآنها تصديق نمي‌‌‌‌‌‌‌¬کنند.
وي افزود: کتابي که اکنون به نام انجيل در دست مسيحيان است انجيل حضرت عيسي علي‌نبيناوآله‌وعليه‌السلام نيست و توسط چهار نفر از حواريين تأليف شده که حتي محتواي آنها با هم اختلاف دارد. علاوه بر اين اناجيل چهار‌گانه، اناجيل ديگري نيز وجود داشته است که توسط کليسا نامعتبر شناخته شده و جمع‌آوري شده‌اند.
عضو مجلس خبرگان رهبري با بيان اين‌که محتواي تورات و انجيل واقعي در اصول هيچ اختلافي با قرآن ندارند، تأکيد کرد: دلايل فراواني وجود دارند که اثبات مي‌کنند قرآن همان کتابي است که توسط جبرئيل از سوي خداوند نازل شده است و ما به استناد قرآن به همه انبياي الهي احترام مي‌گذاريم و اگر هم کتب آسماني تحريف نشده ديگر اديان موجود بودند آنها نيز نزد ما محترم شمرده مي‌شدند.
آيت‌الله مصباح يزدي با بيان اين‌که اصول اديان الهي ثابت است و تنها برخي تغييرات به دليل شرايط زماني و مکاني در برخي از احکام رخ داده است، گفت: برخي از دستورات انبياي گذشته متناسب شرايط و موقعيت‌هاي زماني و مکاني خاصي بوده است و قرآن به ما مي‌آموزد که برخي از دستورات پيامبران پيشين توسط رسول بعدي منسوخ شده است.
وي افزود: در اسلام نيز برخي از اين تغييرات رخ داد و بعضي از کارها که در دين يهود يا مسيح ممنوع بود در اسلام جايز شمرده شد. اما اين تغييرات بسيار جزئي است و شرايط زماني و مکاني در آنها موثر است.
استاد اخلاق حوزه ادامه داد: اين تفاوت‌ها به معناي تغيير دين نيست. هم‌چنان‌که بر اساس اعتقادات مسلمانان، حضرت مسيح پس از ظهور امام زمان (عج) به زمين بر مي‌گردند و به همراه ايشان به اصلاح عالم خواهند پرداخت؛ در آن زمان حضرت مسيح مانند امام زمان(عج) نماز خواهند خواند، در حالي‌که در زمان خودشان به شکل ديگري نماز مي‌خواندند و اين به معناي تغيير دين نيست بلکه به معناي اين است که نماز خواندن در هر دو دين وجود داشته، و فقط شکل آن در آن زمان با زمان امام عصر(عج) تفاوت پيدا کرده است.
*اسلام نسخه نجات‌بخش خداوند براي بشريت تا قيامت
حضرت علامه مصباح يزدي با بيان اين‌که اراده الهي بر خاتم بودن پيامبر اسلام قرار گرفته است، اظهار داشت: بر همين اساس ما معتقديم که دين الهي در دوران بعد از بعثت حضرت محمدصلي‌الله‌عليه‌وآله اسلام است و هر کس که قصد رستگاري و هدايت دارد بايد از اين دين پيروي کند.
عضو خبرگان رهبري به امتيازات دين مبين اسلام اشاره کرد و گفت: دين اسلام دو امتياز مهم عدم تحريف و ثابت بودن احکام را دارد، و بر اساس اسلام سلسله انبيا همگي يک راه را در پيش گرفته‌اند و حتي اسم اسلام نيز بر تمامي اديان الهي ديگر انطباق دارد.
آيت‌الله مصباح يزدي افزود: اصل اسلام فرمان‌بري در مقابل تمامي دستورات الهي است و اين اصلي است که اديان الهي پيش از اسلام نيز آن را بيان مي‌کرده‌اند، اما در اسلام اين مسئله دچار تحريف نشده، در حالي‌که امروزه اين اصل در ميان پيروان اديان ديگر به فراموشي سپرده شده است.
*قرآن بزرگ‌ترين نعمت خداوند براي بشريت
استاد اخلاق حوزه علميه قم با بيان اين‌که امروزه بزرگ‌ترين نعمت خداوند بر بشريت، وجود قرآن به عنوان تنها کتاب آسماني مصون از تحريف است، گفت: مصون بودن قرآن از تحريف وعده خداوند در قرآن است و اگر تحريفاتي که در تورات و انجيل رخ داده است در قرآن هم رخ مي‌داد راهي براي هدايت و خداپرستي نمي‌يافتيم .
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در پايان با اشاره به تلاش دشمنان اسلام براي تحريف شده نشان دادن قرآن تصريح کرد: نسخه‌هاي کهن بيش از هزار ساله قرآن که در موزه‌هاي سرتاسر جهان موجود هستند، نشان مي‌دهند که هيچ‌گونه تحريفي در قرآن رخ نداده و در هيچ جاي دنيا قرآني وجود ندارد که با قرآن موجود در دست مسلمان‌ها تفاوت داشته باشد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org