قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 19 /11 /1389

پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي: رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) بيان کرد: نتيجه يادآوري نعمت‌هاي اجتماعي، تحول و رشد جامعه است، و انگيزه افراد را در جهت شناخت موقعيت خود در جامعه بالا مي‌برد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي: علامه مصباح يزدي ظهر پنج شنبه، هفتم بهمن ماه در ديدار با طلاب مدرسه کرماني‌هاي قم، و اساتيد و کارکنان آموزشکده‌هاي فني و حرفه‌اي استان يزد ابتدا به آياتي از قرآن کريم اشاره کرد که خداوند در آنها تعداد کمِ مسلمانان، ضعف قواي آن‌ها و قوي بودن مشرکان را يادآوري کرده ‌است، اما در ادامه از پيروزي اين گروه اندک به واسطه نصرت الهي سخن مي‌گويد.
وي با بيان اين‌که برخي شبهه مي‌کنند که اين آيات به زمان صدر اسلام مربوط مي‌شوند و نمي‌توان آن‌ها را بر اتفاقات دوران معاصر تطبيق داد، گفت: مخاطبان اين آيات تنها مسلمانان صدر اسلام نيستند، بلکه اين آيات يک شيوه تربيتي را مطرح مي‌کنند که با حوادث تمامي دوران‌ها، از جمله زمان ما تطابق دارد.
عضو خبرگان رهبري با اشاره به وضعيت ايران اسلامي در دوران رژيم ستم‌شاهي ادامه داد: در سال‌هاي نه چندان دور، در کشور اسلامي ايران مردم از لحاظ اقتصادي در وضعيت سختي به سر مي‌بردند و از نظر سياسي نيز تصميمات مهم کشوري توسط آمريکا و انگليس گرفته مي‌شد، و از نظر نظامي ارتش ايران نوکر خارجي‌ها بود، و در عرصه بين‌المللي دولت‌مردان ايراني آلت دست غربي‌ها بودند، و متأسفانه در زمينه فرهنگي نيز اوضاع نه تنها مناسب نبود بلکه به مراتب بدتر از ساير جنبه‌ها بود به طوري‌که حتي نماز خواندن دليل عقب‌ماندگي به شمار مي‌آمد و مشروب فروشي رواج زيادي داشت.
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) افزود: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و حاکم شدن ارزش‌هاي اسلامي امروزه کشور در تمامي زمينه‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و... پيشرفت‌هاي چشم‌گيري داشته است به طوري‌که امروزه در عرصه بين‌المللي ابرقدرت‌هاي جهان بدون حضور ايران نمي‌توانند مشکلاتشان را حل کنند و نفوذ ايران در ملت‌هاي آزاده جهان به گونه‌اي است که بسياري از کشورهاي آمريکاي جنوبي که روزي حياط خلوت آمريکا به شمار مي‌آمدند، سياست‌هاي خود را با سياست‌هاي ايران اسلامي هماهنگ و تنظيم مي‌کنند.
استاد اخلاق حوزه علميه قم با بيان اين‌که پيروزي انقلاب اسلامي و فعال شدن جريانات انقلابي و آزاديخواه در سراسر دنيا نتيجه تلاش‌هاي امام خميني(ره) بود که به عنوان مرد خدا و براي اطاعت خدا گام برمي‌داشت، گفت: عظمت و جايگاه والاي ايران اسلامي در عرصه بين المللي ناشي از ياري الهي و تبعيت مردم از رهبري است.
علامه مصباح يزدي با اشاره به حوادث فتنه 88 اظهار کرد: با اين‌که دشمنان اسلام و انقلاب از بيست سال پيش براي حوادث سال 88 نقشه کشيده بودند، اما به لطف الهي توطئه دشمنان و فتنه‌گران نقش برآب شد، سران فتنه خوار و ذليل شده و نتيجه‌اي برعکس آنچه فتنه‌گران انتظار داشتند حاصل شد؛ به طوري که اين حوادث سبب ارتقاء جايگاه نظام و تثبيت انقلاب گشت.
* بزرگ‌ترين عامل سعادت و ترقي انسان‌ها شکر است
وي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اهميت يادآوري نعمت‌هاي الهي اظهار داشت : تعبيرات مکرري در قرآن خطاب به بني‌‌¬اسرائيل، مؤمنان و عموم مردم براي يادآوري نعمت‌هاي الهي شده است.
استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به نعمت‌هاي فردي و اجتماعي گفت: نتيجه يادآوري نعمت‌هاي اجتماعي، تحول و رشد جامعه است و انگيزه افراد را در جهت شناخت موقعيت خود در جامعه بالا مي‌برد.
عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌که خداوند هيچگونه نيازي به شکرگزاري انسان‌ها ندارد، اظهار داشت: در آيات و روايات فراواني به بي‌نيازي خداوند از شکرگزاري انسان‌ها اشاره شده است، و خداوند در قرآن مي‌فرمايد: اگر تمامي عالميان به خداوند کافر شوند حتي به اندازه سرسوزني براي او ضرر ندارد، و بعثت انبياء و رسولان الهي براي هدايت مردم است.
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) ادامه داد: بر اساس حديثي از مولاي متقيان، عبادت به سه دسته تقسيم مي‌شود: عبادت بردگان، تجار و احرار که در اين ميان عبادت احرار برترين عبادت است، زيرا آن‌ها خداوند را به اين دليل عبادت مي‌کنند که شايسته عبادت است.
علامه مصباح يزدي با اشاره به اثرات شکرگزاري گفت: شکرگزار بودن انسان‌ها سبب مي‌شود آنها خود را در مقابل پروردگار بدهکار ببينند و نتيجه آن تحول و حضور قلب در هنگام عبادت است.
وي افزود: شکرگزاري يا زباني است يا عملي که هر دو نوع آن پسنديده است، اما بايد بدانيم که شکرگزاري حقيقي همان شکر در عمل است بدين صورت که شاکر بودن ما در اعمالمان جلوه پيدا کند، و يکي از جلوه‌هاي آن مصرف نکردن نعمت‌هاي صاحب نعمت در راه‌هايي است که مورد قبول او نيست.
* انقلاب اسلامي نعمتي الهي است
عضو خبرگان رهبري با بيان اينکه نعمت انقلاب اسلامي ثمره پيروي از اسلام و ريخته شدن خون‌هاي بسياراست، بيان کرد: با وجود گذشت سال‌ها از پيروزي انقلاب اسلامي هنوز بسياري در الهي بودن انقلاب اسلامي شک دارند و مي‌گويند انقلاب صرفاً حاصل زحمت‌هاي مردم است، اما در آيات قرآن تصريح شده است که پيروزي فقط از ناحيه خداوند است و اگر واسطه‌اي هم در کار باشد آن نيز از جانب خداوند است.
استاد اخلاق حوزه علميه قم با بر شمردن عزت اسلامي، اجرا شدن احکام اسلامي و رواج ارزش‌هاي اسلامي در جامعه به عنوان دست‌آوردهاي انقلاب اسلامي تأکيد کرد: دشمن با فريبکاري و استفاده ابزاري از دين قصد از بين بردن اسلام را دارد؛ ما نبايد فريب ظواهر را بخوريم و بايد بدانيم که هدف دشمن از اجراي برنامه‌هاي به ظاهر فرهنگي از بين بردن فرهنگ ناب اسلامي است.
* درس خواندن، خودسازي وآشنايي با مسائل روز اسلام و جهان اهداف سه‌‌گانه طلاب
آيت‌الله مصباح يزدي در پايان اين ديدار خطاب به طلاب ابراز کرد: طلاب وظيفه دارند معارف اسلامي را شناخته و ترويج کنند؛ البته نکته‌اي که در بحث ترويج معارف بايد مدنظر قرار بگيرد يادگيري شيوه تبيلغ است بدين معني که طلاب بايد از شيوه‌هاي مناسب براي جذب استفاده کرده و از به کار بردن روش‌هايي که باعث دل‌زدگي مخاطبان مي‌شود به شدت پرهيز کنند.
وي درس خواندن، خودسازي و آشنايي با مسائل اسلام و جهان را وظايف سه گانه طلاب بيان کرد و اظهار داشت: طلاب و روحانيان بايد براي همة کارهاي خود برنامه داشته و بر طبق اين برنامه‌ها پيش بروند.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org