قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 19 /11 /1389

پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي: رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) بيان کرد: يادآوري نعمت‌هاي الهي سبب کمال و استحقاق پاداش‌هاي جاودانه الهي است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي: رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) ظهر پنج‌شنبه چهاردهم بهمن‌ماه در ديدار جمعي از دانشجويان دانشگاه‌هاي کشور، ضمن عرض تسليت ايام شهادت امام رضاعليه‌السلام و تبريک ايام‌الله دهه فجر با بيان اينکه پاس‌داشت وقايع گذشته امري سازنده و ارزشمند است، گفت: شناخت تاريخ و تشخيص موقعيت کنوني يک ضرورت است.
وي با اشاره به جان‌فشاني‌هاي مردم در به ثمر رسيدن انقلاب، خاطر نشان کرد: يکي از جنبه‌هاي ضرورت پرداختن به مباحث و رويداد‌هاي انقلاب، اداي دين به مردم و رنج کشيدگان است؛ نسل جديد بايد هميشه خود را مديون تلاش‌هاي انقلابيون دانسته و از جانفشاني‌هاي آنها قدرداني کند.
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره)افزود: بزرگ‌داشت رويدادهاي انقلاب تنها برپايي مراسم و پذيرايي کردن نيست؛ بلکه دنبال کردن اهداف انقلاب، حفظ دست‌آوردها و مواظبت از انقلاب در مقابل توطئه‌هاي دشمنان، بزرگ‌داشت حقيقي ايام‌الله دهه فجر و ساير مناسبت‌هاي انقلاب است.
علامه مصباح يزدي به معيارهاي رسيدن به اهداف انقلاب اشاره و تصريح کرد:
قرآن و سنت معيارهاي فکري، و وجود مقام معظم رهبري معيار عيني براي رسيدن به اهداف انقلاب هستند و بايد تأکيد کنم که در همه امور کشور، بيانات و راهنمايي‌هاي آيت‌الله خامنه‌اي به عنوان نايب امام عصر(عج) بايد سرلوحه امور قرار گيرد.
عضو خبرگان رهبري، انقلاب اسلامي را از برجسته‌ترين مصاديق نعمت‌هاي اجتماعي خداوند دانسته و اظهار کرد: نعمت انقلاب سبب شدکه ملتي از ذلت به اوج عزت برسد، روزي در مملکت اسلامي ايران انتخاب وتأييد نمايندگان توسط آمريکايي‌ها صورت مي‌گرفت، عزل ونصب وزرا از کاخ سفيد، انگلستان و اسرائيل هدايت مي‌شد به‌طوري‌که با اشاره آنها کابينه در ايران رسميت پيدا مي‌کرد يا از رسميت مي‌افتاد.

* ابرقدرت‌ها نمي‌توانند ايران را در معادلات جهاني ناديده بگيرند
استاد اخلاق حوزه علميه قم با بيان اين‌که شاکر بودن مردم ايران سبب شدکشوري که روزي نوکر آمريکايي‌ها به شمار مي‌آمد امروزه رقيب آنان در صحنه بين‌اللملي باشد، گفت: امروزه ابرقدرت‌ها نمي‌توانند ايران را در معادلات جهاني ناديده بگيرند و البته اين اول راه است و خداوند علاوه بر اين نعمت‌هاي دنيوي در آخرت نيز پاداش فراوان به انقلابيون عطا خواهد کرد.

* پاداش و جزا عواملي براي بيداري انسان
علامه مصباح يزدي در بخش ديگري از سخنان خود به نعمت‌هاي عام و خاص الهي اشاره کرد و گفت: اعضاء و جوارح انسان از جمله نعمت‌هاي عام خداوند و ياري رساندن فرشتگان به مسلمانان در جنگ بدر که با کمي نفرات و ضعف نظامي سبب پيروزي آن‌ها شد از جمله نعمت‌هاي خاص الهي است.
وي درباره فايده و آثار شکر گفت: هر فايده‌اي که بر شکر مترتب باشد به خود انسان بر مي‌گردد و خداوند، برخلاف انسان که از تعظيم و احترام ديگران شاد مي‌شود، نيازي به سپاسگزاري ندارد، بلکه بر طبق معارف اسلامي، خداوند چون غني مطلق است، هيچ نيازي به ديگري ندارد.
استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: پاداش و جزا نيز فقط عواملي براي برانگيزاندن انسان به امور خير و دوري از گناه و در نهايت، دست‌يابي به سعادت و کمال انساني است ، و شکر به عنوان مهم‌ترين عامل سعادت از تأکيد خاصي در کلام الهي برخوردار است و عالي‌ترين نوع شکرگزاري آن است که ما بدون هيچ‌گونه چشم‌داشتي صاحب نعمت را شايسته و لايق شکر بدانيم.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org