قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 19 /11 /1389

عضو مجلس خبرگان رهبري با اشاره به اينکه در نظام اسلامي بالاترين امنيت، امنيت ديني است، اظهار داشت: بر اساس بينش اسلامي امنيت ديني، بالاتر و مهم‌تر از امنيت جاني و مالي است، و بدین معناست که مسلمانان بدانند مي‌توانند در جامعه به راحتي به دين خود عمل کنند و ارزش‌هاي ديني را در آن اجرا نمايند.

به گزارش پايگاه دفتر اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با جمعي از فرماندهان نيروي انتظامي گفت: اولين و مهم‌ترين وظيفه نيروي انتظامي حفظ امنيت جامعه است.
علامه مصباح يزدي خاطر نشان کرد: امنيت اصلي‌ترين مسأله فلسفه سياسي است، به گونه‌اي که همه فيلسوفان با مکتب‌هاي مختلف فلسفي، به جز آنارشيست‌ها و مارکسيست‌ها، معتقدند براي تأمين امنيت، نياز به حکومت است و حتي برخي از فيلسوفان معتقدند تنها فلسفه وجود حکومت، ايجاد امنيت است.
وي در خصوص اهميت امنيت از نگاه ديني نيز افزود: حرم الهي محل امن خداوند است و حتي همين امنيت انگيزه‌اي جهت گرايش مردم به اسلام تلقي مي‌شود.
اين استاد اخلاق حوزه علميه در ادامه با اشاره به آيات متعددي از قرآن کريم به نعمت امنيت اشاره کرد و گفت: حتي خداوند متعال بشارت به آينده‌اي توأم با امنيت در پرتو حکومت صالحان مي‌دهد.
علامه مصباح يزدي با اشاره به مفهوم وسيع امنيت، امنيت را تنها در امنيت مالي و جاني خلاصه ندانست و ابراز داشت: در برخي نظام‌هاي ارزشي، امنيت عرضي و ناموسي نيز وجود دارد، هر چند اين نوع امنيت در کشورهاي غربي و فراجاهلي معنا ندارد.
وي با اشاره به اينکه در نظام اسلامي بالاترين امنيت، امنيت ديني است، اظهار داشت: بر اساس بينش اسلامي امنيت ديني بالاتر و مهم‌تر از امنيت جاني و مالي است، و بدين معناست که مسلمانان بدانند مي‌توانند در جامعه به راحتي به دين خود عمل کنند و ارزش‌هاي ديني را در آن اجرا نمايند.
عضو خبرگان رهبري ادامه داد: براي افراد متدين در جامعه اسلامي، نبود امنيت ديني سخت‌تر از نبود امنيت جاني، مالي و ناموسي است، چرا که دين براي متدين بيش از جان و مال و ناموسش ارزش دارد.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با تأکيد بر اينکه نيروي انتظامي حافظ ارزش‌ها و امنيت ديني جامعه است، ادامه داد: اين نگاه به امنيت، وظيفه نيروي انتظامي را سنگين‌تر مي‌کند، چرا که نيروي انتظامي وظيفه تأمين امنيت ديني مردم را نيز بر عهده مي‌گيرد.
علامه مصباح يزدي با اشاره به وجود کميته در اوايل انقلاب و حساس بودن به مسائل غيرشرعي ادامه داد: هرچند در برخي موارد افراط و تندروي وجود داشت، اما هرچه از انقلاب گذشت شدت عمل در امنيت ديني ضعيف شد.
وي با اشاره به اينکه در جامعه اسلامي بايد ارزش‌هاي ديني مراعات شود، ادامه داد: حتي در زمان طاغوت نيز حکومت تظاهر به دين‌داري مي‌کرد و ماه رمضان تدابيري براي عدم روزه‌خواري در ملأ عام اتخاذ مي‌شد.
علامه مصباح يزدي با انتقاد از ضعيف شدن توجه به مقوله ارزش‌ها، به عوامل اين ضعف اشاره و خاطر نشان کرد: دادن مسئوليت به کساني که کمتر با مباني امام و انقلاب آشنا هستند و از طرفي در دانشگاه‌هايي پرورش يافته‌اند که دروس آن ترجمه کتاب‌هاي غربي با همان بار فرهنگي غرب است ،باعث شده تا نسبت به اجراي احکام اسلامي باور عميقي وجود نداشته باشد.
وي با اشاره به سخنان مقام معظم رهبري ادامه داد: علوم انساني غربي نه تنها غير اسلامي، بلکه ضد اسلامي هستند و نمي‌توان از کساني که از اين دانشگاه‌ها فارغ التحصيل مي‌شوند انتظار داشت تا مواردي مانند امر به معروف و نهي از منکر را از عمق دل باور داشته باشند، چرا که سروکار آنها همواره با وژاه‌هايي مانند آزادي و حقوق بشر است و در نتيجه، امر به معروف را مخالف با آزادي مي‌پندارند.
عضو خبرگان رهبري با اشاره به اين‌که علاوه بر مسئوليتي که در مقابل مافوق خود داريم، مسئوليت مهم‌تري در مقابل خداي خود داريم، ادامه داد: با توجه به اين وظيفه خطير بايد کساني که وارد اين مجموعه مهم مي‌شوند علاوه بر دروس دانشگاهي و رسمي، با معارف ديني نيز آشنا شوند.
علامه مصباح يزدي اصلي‌ترين نهاد حکومت را نيروهاي نظامي دانست و گفت: اصلي‌ترين وظيفه نيروي انتظامي بر اساس ارزش‌ها ديني، حفظ امنيت ديني مردم است.
وي با اشاره به تأثيراتي که از غرب در فرهنگ ما نفوذ کرده، اظهار داشت: همانگونه که مردم وظيفه خود را پاسداري از انقلاب اسلامي مي‌دانند، ما نيز نبايد منتظر آيين‌نامه و بخش‌نامه براي انجام وظيفه باشيم و بايد وظيفه خود را براي دفاع از ارزش‌هاي انقلاب انجام دهيم.
علامه مصباح يزدي با اشاره به اينکه مشروعيت نظام به خاطر امضاي ولي‌فقيه است، اظهار داشت: وظيفه مسئولين اطاعت از خدا، ائمه معصوم و نائب آنهاست و حتي اگر مسئولين حرفي را مي‌زنند که اعتبار دارد، به خاطر اذني است که ولي‌فقيه به آنها داده است و بايد در چارچوب شرع باشد وگرنه اعتباري ندارد.
گفتني است اين مراسم 14 دي ماه درتالار مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org