قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 27 /11 /1389

عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: هرچقدر حضور زنان متعهد و با ايمان در جهاد فرهنگي بيشتر باشد، اين جهاد موفق‌تر خواهد بود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در مراسمي با حضور جمعي از همسران پاسداران لشگر 17 علي بن ابيطالب عليه‌السلام گفت: از نظر اسلام مرد و زن دو رکن تشکيل‌دهنده جامعه اسلامي براي رسيدن به مراحل کمال هستند و تقسيم کار بر اساس حکمت الهي و با توجه به تفاوت‌هاي آن دو در خلقت است.
وي با اشاره به داستان همسر فرعون گفت: خداوند کريم در قرآن حضرت مريم و همسر فرعون را الگوي همگان حتي مردان قرار مي‌دهد و اين نشان مي‌دهد که زن و مرد در هدف خلقت و جايگاهي که انسان در پيشگاه خداوند دارد و در رسيدن به کمال باهم تفاوتي ندارند.
علامه مصباح يزدي با اشاره به اينکه معروف است که جهاد بر زنان واجب نيست گفت: در اسلام فقط جهاد ابتدايي بر زنان واجب نيست و در جهاد اکبر که مبارزه با نفس است فرقي بين زن و مرد نيست، همچنين در جهاد با مال نيز زنان مي‌توانند با مال خود جهاد کنند، همان‌گونه که در دفاع مقدس چنين کردند.
وي خاطر نشان کرد: هرچند جهاد در خط مقدم جبهه بر عهده مردهاست، اما خدمات پشت جبهه حتي در زمان پيامبر هم توسط زنان صورت مي‌پذيرفت.
علامه مصباح يزدي با بيان اين‌که حتي گاهي جهاد با سلاح نيز بر زنان واجب مي‌شود، افزود: اگر دشمن حمله کرده باشد و قدرت مردان کافي نباشد، بر زنان واجب است به کمک مردان آمده و جهاد کنند، چرا که عدم وجوب جهاد بر زنان به خاطر تکاليف سنگين خانه و تربيت فرزندان است و وقتي امر مهم‌تري پيش بيايد، جهاد بر آنها نيز واجب مي‌شود.
عضو خبرگان رهبري با اشاره به شناخت بي نظير امام(ره) از زنان، به سخنان امام(ره) اشاره کرد که فرمودند: زنان مانند شير در عرصه جهاد مبارزه مي‌کنند و مرد از دامن زن به معراج مي‌رود.
وي ادامه داد: يکي ديگر از جهاد‌ها جهاد فرهنگي است که هرقدر حضور نيروهاي متعهد از بانوان در آن بيشتر باشد، اين جهاد موفق‌تر خواهد بود.
آيت‌الله مصباح يزدي همچنين در ادامه، بخشي از کمبود‌هاي عرصه‌هاي هنري را به خاطر عدم وجود زنان متعهد دانست و گفت: جهاد فرهنگي شامل چنين عرصه‌هايي نيز مي‌شود، و البته بايد برنامه‌هاي صحيح اسلامي براي حضور زنان در اين عرصه وجود داشته باشد.
وي با اشاره به نقش زنان در انقلاب اسلامي گفت: زماني که نهضت در 15 خرداد در قم شروع شد و امام خميني(ره) را دستگير کردند، اولين حرکت از سوي زنان آغاز شد که مردان خود را به حضور در نهضت تحريک کردند.
اين استاد اخلاق حوزه‌هاي علميه با تأکيد بر اينکه نبايد چنين القا شود که بانوان فقط کارشان بچه‌داري و آشپزي است، اظهار داشت: امروز بسياري از بانوان در اموري مانند معلمي، تبليغ و برنامه‌هاي تلويزيوني حتي بهتر از مردان عمل مي‌کنند. وي به عنوان نمونه به برنامه سمت خدا و حضور کارشناس خانم آن اشاره کرد و از سخنراني‌هاي جامع ايشان در اين برنامه که با رعايت آداب شرعي و وقار و متانت صورت مي‌گيرد تشکر کرد.
علامه مصباح يزدي ادامه داد: همان‌گونه که در دفاع نظامي اگر نيروي مردان کافي نبود، حضور زنان لازم است و در صورت تنبلي در اين زمينه و ايجاد خسارت و تسلط دشمن و تعرض به نواميس، زنان هم مسئول خواهند بود، در دفاع فرهنگي نيز زنان مسئولند و بايد خود را براي حضور در مدارس و دانشگاه‌ها و تربيت دختران آماده کنند و اگر کوتاهي کنند مسئول خواهند بود و در گناه آينده دختران شريک خواهند بود.
وي همچنين در ادامه به فعاليت‌هاي اجتماعي و سياسي بانوان که بعد از انقلاب اسلامي زمينه آن گسترده‌تر شده اشاره و خاطر نشان کرد: زنان از آغاز انقلاب اسلامي نقش مهمي در حرکت‌هاي اجتماعي داشته و همواره بخش عظيمي از جمعيت تظاهرات‌کنندگان را بانوان تشکيل مي‌دهند.
وي ادامه داد: آنها همچنين در فعاليت‌هاي سياسي به ويژه در انتخابات مي‌توانند تأثيرگذار باشند چرا که در انتخابات، ميزان تاثيرگذاري رأي عالي‌ترين مقام کشور با يک پيرزن ساکن در يکي از روستاهاي محروم تفاوتي ندارد و بنابراين،اگر زنان نيز در انتخابات کوتاهي کنند و شرکت نکنند يا فرد اصلح را بر نگزينند مسئول خواهند بود.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به تحولات اخير در منطقه افزود: انتخاب اصلح نه تنها در کشور بلکه در جهان تأثيرگذار خواهد بود.
وي همچنين با اشاره به فعاليت‌هاي مختلف زنان در امور اجتماعي و لزوم بهره‌برداري مناسب ايشان از اوقات خود گفت: مبادا زنان ساعات گرانبهاي عمرشان را به گفتگو‌هايي بگذرانند که نه تنها فايده‌اي ندارد بلکه گاهي باعث ناهنجاري در زندگي نيز مي‌شود.
گفتني است اين مراسم 18 بهمن ماه جاري درسالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.
 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org