قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

مقدمه ناشر

مردى بزرگ در بستر شهادت است و روح بلندش در آستانه مفارقت از تن خاكى و پرواز به ملكوت اعلى قرار دارد. شب‌پرگان كورباطن و جاهلان ظاهربين و بى‌بصيرت، بر فرق مباركش ضربتى وارد ساخته و سيماى نورانى‌اش را به خون سرش رنگين ساخته‌اند. اين رادمرد كسى نيست جز اميرالمؤمنين، على‌بن ابى‌طالب(عليه السلام)، اسطوره تقوا، عدالت، زهد، شجاعت، ايثار، كرامت، آزادى و همه فضايل انسانى. او كسى است كه برحسب روايت منقول از فريقين (شيعه و سنّى)، نبىّ خاتم(صلى الله عليه وآله) در وصف او فرمود:

عَلِيٌّ مَعَ الْحَقِّ وَالْحَقُّ مَعَ عَلِيٍّ وَالْحَقُّ يَدُورُ حَيْثُما دارَ عَلِيٌّ؛(1)على با حق است و حق با على است، و هر كجا كه على باشد حق همان‌جا است.

اكنون اين خورشيد هدايت و مشعل فروزان حق و حقيقت در بستر شهادت، در انتظار وصال روى جانان به سر مى‌برد. فرزندان و تنى چند از خويشان و دوست‌دارانش با چشمانى اشكبار و دل‌هايى اندوهبار بر گرد او حلقه ماتم زده‌اند. ابرمرد بزرگ تاريخ در اثر ضعف و به علت جراحتى


1. بحارالانوار، ج 38، ص 29، روايت 1، باب 57. در كتب اهل سنّت نيز همين مضمون با تعبيرات مختلفى نقل شده است. براى نمونه، ر.ك: صحيح ترمذى، ج 5، ص 633، حديث 3714 و مستدرك حاكم نيشابورى، ج 3، حديث 124.

كه شمشير زهرآگين ابن‌ملجم مرادى بر فرق او وارد ساخته، نيمه مدهوش در بستر افتاده و گاهى با آخرين رمق‌هايى كه در پيكر مطهرش باقى است چشم مى‌گشايد و آخرين وصايايش را با عزيزان و دوست‌دارانى كه هم‌چون پروانه گرد شمع وجودش حلقه زده‌اند در ميان مى‌گذارد. به اقتضاى حال و مقام، طبيعتاً اين وصايا بايد مشتمل بر مطالب و امورى بسيار مهم و حياتى باشد كه آن رهبر بزرگ الهى و آسمانى بيان آنها را براى دوست‌داران و پيروانش ضرورى مى‌داند.

اگر اين وصايا ثبت و ضبط نمى‌گرديد اكنون ما بسيار شائق و راغب بوديم كه بدانيم آن حضرت در آخرين ساعات و لحظات عمر شريفش چه فرمود، و بسيار افسوس مى‌خورديم كه چرا از آن مطالب بى‌خبريم. اما از اقبال بلند ما دست تاريخ اين وصايا را به عنوان گنجينه‌اى گران‌بها ثبت كرده و اين ميراث ارزشمند را براى همه كسانى كه آن روز در كنار بستر آن بزرگوار حضور نداشتند حفظ كرده و نگاه داشته است. اكنون اين ميراث پرارزش در اختيار ما قرار دارد و اين ماييم كه بايد با قدرشناسى، حداكثر استفاده و بهره‌بردارى را از آن بنماييم.

نشر اين مجموعه را به عنوان برگ سبزى تحفه درويش، ابتدا به پيشگاه نورانى مولاى متقيان، حضرت اميرالمؤمنين(عليه السلام) و سپس به همه دوست‌داران و پيروان آن حضرت تقديم مى‌داريم. اميدواريم كه خداى متعال همه ما را از رهروان حقيقى و مواليان راستين حضرتش قرار دهد و در زمره شيعيان و محبانش محشور فرمايد.

 

انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله)

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org