قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 

پيشگفتار

مجموعه كتاب‌هاي ارزشمند معارف قرآن، اثر استاد مصباح يزدي، از جمله كتاب‌هايي است كه با روشي نو و محتوايي بسيار غني بيش از بيست سال در دسترس دوستداران قرآن و معارف آن بوده و هست. استاد در اين كتاب‌ها با ارائة دسته‌بندي جديد از معارف قرآن، كوشيده‌اند بر پاية آيات قرآن كريم، آموزه‌هاي اين كتاب حيات‌بخش را در موضوعات بنيادين بيان كنند. اين مجموعه در سال‌هاي گذشته مورد استقبال طلاب محترم و مراكز گوناگون آموزشي قرار گرفته و بارها تجديد چاپ شده است؛ اما نياز روزافزون جامعة ديني‌ ـ فرهنگي و افزايش چشمگير مخاطبان از يك سو، و گسترش آموزش‌هاي از راه دور از سوي ديگر، متصديان محترم مؤسسه و معاونت پژوهش را بر آن داشت تا در طرحي منطبق با اهداف و سرفصل‌هاي آموزش معارف ديني و قالبي متناسب با آموزش‌هاي از راه دور، برخي از كتاب‌هاي اين مجموعه را در اختيار دانش‌پژوهان قرار دهند.

اينك دومين كتاب از اين مجموعه را با عنوان انسان‌شناسي در قرآن به دوستداران معارف قرآني تقديم مي‌‌كنيم.

شايسته است از حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي محمود رجبي ـ زيد عزه العالي ­ـ كه افزون بر راهنمايي در امر تنظيم و تدوين مباحث، اجازه دادند بخش عمدة درس اول از كتاب انسان‌شناسي ايشان اقتباس شود، و نيز از مديريت محترم تدوين متون و همة عزيزاني كه در به ثمر رسيدن اين اثر سهيم‌‌اند، صميمانه قدرداني كنيم.

محمود فتحعلي

پاييز 1387

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org