قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

كتاب حاضر

كتاب «برهان» از دوره منطق شفاي ابن سينا مشتمل بر چهار مقاله و داراي چهل و يك فصل است. اين كتاب شريف در طي دو سال يعني 1363 تا 1365 توسط استاد محقق و حكيم مدقق آية اللّه محمدتقي مصباح يزدي [دام ظله] در مؤسسه در راه حقِ قم تدريس شد. نگارنده از سال 1367 كار نگارش، ترجمه و تحقيق و ويرايش اين دروس را آغاز نمود و در سال 1373 اولين جلد كه متن و ترجمه و شرح و تعليقاتِ مقاله اولي بود از چاپ خارج شد. و بحمد‌الله مورد استفاده محققان و مدرسان علوم عقلي قرار گرفت و اظهار لطف‌ها و تشويق‌هاي برخي از آن بزرگواران، حقير را شرمنده كرد. هم‌اينك چاپ اول جلد دوّم كه شامل متن و ترجمه و شرح و تعليقاتِ مقاله دوّم است همراه با چاپِ دوّمِ جلد اول به حضور ارباب علم و معرفت تقديم مي‌شود.

   اميد كه همواره باران رحمت و حكمت الهي بر ذهن و ضمير ما ببارد و دست عنايت وليش حجة بن الحسن العسكري(عليهما السلام) ما را مدد فرمايد، ان شاء الله.

حوزه علميه قم

محسن غرويان

بهار 1384

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org