قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 01 /07 /1394

عضو مجلس خبرگان رهبری با استفاده از آیه 134 از سوره بقره گفت: کساني که در آن جنگ شرکت کردند و به شهادت رسيدند يا مجروح شدند و بالاخره سختي‌هايي را تحمل کردند، وظيفه خودشان را عمل کردند و نتيجه‌اش را ديدند؛ تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُم مَّا كَسَبْتُمْ. امروز نوبت ماست. پيروزي آن‌ها شفاي مرض امروز ما نيست. شفاي درد و مرض امروز ما مجاهدت خود ماست. اکنون نوبت ماست که ما هم در اين ميدان، صلاحيت، فداکاري، ايمان و اعتماد خودمان را بر خدا و اولياي خدا نشان بدهيم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، ایشان در دیدار با گروهی از طلاب خارجی در تاریخ 24/6/94 گفت: سنت الهي در اين عالم بر اين است که اراده خودش را از راه اسباب و مسبباتی که اختصاص به همين عالم دارد،‌ تحقق ببخشد. خداي متعال مي‌توانست روزیِ هر موجود روزي‌خوار را از عالم غيب براي او نازل بکند، چنان‌که گاهي اين کار را درباره برخی از بندگان، همچون حضرت مريم علي‌نبيناوآله‌وعليها‌السلام انجام داده است، ولي حکمت او اقتضا مي‌کند که اصل بر اين است که بايد روزي را با زحمت، تلاش و انجام مقدمات فراوان به دست آورد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: هم‌چنين خداوند متعال مي‌توانست نیاز هر موجود به هر نوع علم را بلاواسطه به او افاضه بفرمايد، همان‌طور که بعضي از علوم را از راه وحي به انبيا افاضه فرمود. هم‌چنين خداوند مي‌توانست دوستان خودش را بدون اين که آن‌ها زحمت جنگ، منازعه و کشت و کشتار و مجروح شدن و آواره شدن و ساير بلاها را تحمل کنند، بر دشمنان پيروز کند، ولي او پيروزي را در گرو جهاد قرار داد.

وی با اشاره به سنت دیگر خداوند در نصرت مؤمنان گفت: از آن‌جا که مطلوب اصلي خدا پيروزي حق بر باطل است، خداوند قانون ديگري را قرار داده است تا کساني را که در راه او تلاش مي‌کنند، کمک کند و آن‌ها را به اسباب عادي و ظاهري وانگذارد. بسياري از آيات قرآن و بيانات اهل‌بيت صلوات‌الله‌عليهم‌اجمعين در مقام بيان اين است که مؤمنان را تشويق کند تادر مقابل دشمنان‌، جهاد و سختي‌ها را تحمل کنند، ولي به آن‌ها وعده مي‌دهد که اگر شما تلاش خودتان را انجام بدهيد، خداوند شما را ياري خواهد کرد و شما را به اسباب ظاهري واگذار نخواهد کرد.

استاد فلسفه و تفسیر قرآن حوزه و دانشگاه سپس به ذکر نمونه‌های از نصرت الهی به مؤمنان پرداخت و گفت: قرآن داستان‌هايي را از کمک‌هاي غيبي الهي به اوليايش در اقوام پيشين به‌خصوص بني‌اسرائيل ذکر کرده که داراي نکته‌هاي بسيار آموزنده‌اي است.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به آیاتی از سوره بقره، به داستان حضرت طالوت اشاره کرد و گفت: قرآن کتاب تاريخ، قصه و یا رمان نيست. قرآن کتاب هدايت است و نقل اين داستان‌ها براي اين است که ما را تربيت کند. ما بايد بدانيم که پيروزي در جنگ با دشمنان خدا، در گرو کثرت عدد، ابزارهاي جنگي و ساير اسباب ظاهري نيست؛ بلکه بيش از هر چيز به تقوا، مقاومت و استقامت احتياج داریم.

وی نصرت الهی در جنگ بدر  را نیز از نمونه‌هایی دانست که در قرآن به آن اشاره شده است. این جنگ در شرایطی اتفاق افتاد که قدرت بدني و جنگي دشمنان دست کم سه برابر مسلمان‌ها بود. مسلمان‌ها فقط چند شتر و چند اسب و چند شمشير داشتند، ولي مشرکان به همه تجهیزاتی که آن روزها در جنگ مطلوب بود، مجهز بودند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با اشاره به روایتی درباره جنگ بدر گفت: آن قدر کار بالا گرفت که پيغمبر اکرم صلي‌الله‌عليه‌و‌آله دست به دعا برداشتند و عرض کردند: خدايا! در روي زمين تنها کساني که تو را به وحدانيت مي‌پرستند همين 313 نفر هستند و در مقابل، اين دشمناني هستند که چند برابر آن‌ها جمعيت دارند و قواي جنگي و بدني‌شان هم قابل مقايسه با اين‌ها نيست. اگر اين مؤمنان شکست بخورند، ديگر در روي زمين مؤمني که تو را پرستش کند، باقي نخواهد ماند.

وی با اشاره به پیروزی مسلمانان در جنگ بدر، به وعده الهی در آیه 125 از سوره آل‌عمران استناد کرد و گفت: خداوند می‌فرماید: بَلَى إِن تَصْبِرُواْ وَتَتَّقُواْ وَيَأْتُوكُم مِّن فَوْرِهِمْ هَـذَا يُمْدِدْكُمْ رَبُّكُم بِخَمْسَةِ آلافٍ مِّنَ الْمَلآئِكَةِ مُسَوِّمِينَ؛ ما با سه هزار فرشته به شما کمک کرديم، اما اگر بعد از اين هم تقوا داشته باشید و صبر و مقاومت پیشه کنید پنج هزار فرشته به کمک شما مي‌فرستيم و هيچ گاه شما را تنها نخواهيم گذاشت.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزود: درسي که ما باید از این آیات بگیریم این است که از نظر قرآن، عامل پيروزي مؤمنان بر کفار، و دوستان خدا بر دشمنان‌، یکی توجه به خدا، استمداد از خدا، توکل بر خدا و رعايت احکام الهي و تقوا است و دیگري نیز صبر و استقامت است. به عبارت ديگر، مؤمنان باید هر چه در اختيار دارند و تا اندازه‌اي که توان دارند به کار بگيرند و در راه خدا صرف کنند. اگر این‌گونه شد هر چه کم آوردند و نياز داشتند خداوند به آ‌ن‌ها افاضه مي‌فرمايد تا پيروز بشوند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به پیروزی حزب‌الله لبنان در جنگ سي و سه روزه، آن را نمونه عینی نصرت الهی دانست و گفت: همه مشاهده کرديد که کسانی با عده کم و با نيروهاي محدودي که در اختيارشان بود در مقابل قوي‌ترين لشکر منطقه با جديدترين ابزارهاي جنگي که آمريکا و ساير کشورهاي استعماري در اختيارشان قرار داده بودند پيروز شدند و آن‌ها شکست مفتضحانه‌اي خوردند که در تاريخ‌شان بي‌نظير بود.

استاد حوزه علمیه قم با استفاده از آیه 134 از سوره بقره گفت: کساني که در آن جنگ شرکت کردند و به شهادت رسيدند يا مجروح شدند و بالاخره سختي‌هايي را تحمل کردند، وظيفه خودشان را عمل کردند و نتيجه‌اش را ديدند؛ تِلْكَ أُمَّةٌ قَدْ خَلَتْ لَهَا مَا كَسَبَتْ وَلَكُم مَّا كَسَبْتُمْ. امروز نوبت ماست. پيروزي آن‌ها شفاي مرض امروز ما نيست. شفاي درد و مرض امروز ما مجاهدت خود ماست. اکنون نوبت ماست که ما هم در اين ميدان، صلاحيت، فداکاري، ايمان و اعتماد خودمان را بر خدا و اولياي خدا نشان بدهيم.

وی افزود: اصولا اين عالم، عالم امتحان است. خدا هر نسلي را مورد امتحان قرار مي‌دهد. خداوند هيچ کس را به واسطه اعمال گذشته ديگران، از تکليف معاف نمي‌کند، همان‌طور که هيچ کس را به خاطر گناه ديگران عذاب نمي‌کند. اکنون ماييم و تکليفي که امروز متوجه ماست. امروز باز دشمنان اسلام در سراسر عالم به پشتیبانی یکدیگر آمده‌اند تا اسلام را نابود کنند. امروز آن‌ها تنها دشمن لبنان نيستند، تنها دشمن منطقه ما نيستند، دشمني آن‌ها با اسلام است.

وی با استناد به آیه 217 از سوره بقره گفت: دشمني آن‌ها با عرب، ايراني یا ترک نيست. دشمني آن‌ها با دين‌ شماست. بايد دين خودتان را خوب بشناسيد و بکوشید در زندگي به دين خودتان خوب عمل کنيد. سپس باید اعتمادتان در پيروزي بر خدا باشد. از آن چه در اختيارتان هست کوتاهي نکنيد و مطمئن باشيد که خدا همان طور که گذشتگان را پيروز کرده شما را هم پيروز خواهد کرد.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در پایان با اشاره به پاداش مجاهدان گفت: پاداشي که خداوند به مجاهدان خواهد داد به هيچ گروه دیگري وعده داده نشده است. بالاتر از هر کار خيري کار خير ديگري است تا برسد به جهاد و شهادت در راه خدا، که بالاتر از آن ديگر خيري نيست.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org