قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 09 /10 /1394

عضو خبرگان رهبري با اشاره به اين‌که پيروزي انقلاب اسلامي در سال 57، از جمله اتفاقاتي بود که مردم را بيدار و آگاه تر کرد، افزود: انقلاب اسلامي ايران، اتفاق بسيار بزرگي بود که به دست يک روحاني رقم خورد که نه پولي داشت، نه امکانات، و نه قوم و قبيله‌اي؛ بلکه تنها يک استاد ساده در حوزه علميه بود و البته تنها سرمايه او، يک دنيا اخلاص بود؛ همين شخصي که از نظر مالي حتي خانواده‌اش را به سختي اداره مي‌کرد، حرکتي را آغاز کرد که دنيا را تکان داد؛ و حتي رئيس جمهور آمريکا براي شنيدن سخنان او، برنامه اش را قطع مي‌کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در جمع اعضاي بسيج فرهنگيان و مسئولان برگزاري همايش واکاوي فتنه 88، با اشاره به اين‌که خداوند، انسان را به عنوان موجودي با اراده و مختار آفريد، ادامه داد: انسان مختار مي‌تواند با انتخاب خودش راه سقوط را در پيش بگيرد و يا به کمالي برسد که حتي فرشتگان نيز از رسيدن به آن مقام، عاجزند.

آيت الله محمد تقي مصباح يزدي، ادامه داد: البته قبل از خلقت انسان نيز شواهدي وجود داشت که چنين موجودي گرايش به نافرماني و عصيان دارد و حتي فرشتگان نيز قبل از خلقت آدم چنين تصوري را داشتند؛ لذا مي‌بينيم انگيزه معصيت و کج روي در همان اولين فرزندان آدم (ع) وجود داشت و يکي برادر خود را به قتل رسانيد.

وي با اشاره به اين‌که داستان‌هاي انبياء الهي، گوياي اين است که همواره و در همه اقوام، ميل به نافرماني وجود داشته است، ادامه داد: البته اختلافات بين افراد و نافرماني ها در گذشته بسيار ساده بوده و گاهي صرفا بر اساس تقليد و يا احساسات صورت مي‌گرفته است؛ لذا در تاريخ مي‌بينيم به عنوان نمونه، بني اسرائيل که معجزه الهي را ديده بودند و خداوند آن‌ها را از فرعون نجات داده بود، به راحتي فريب سامري را خورده و به پرستش گوساله مي‌پردازند!

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به وقايع صدر اسلام، خاطر نشان کرد: حتي در صدر اسلام نيز مسائل خيلي پيچيده نبود و به تدريج عقل‌ها رشد کرد؛ از همين رو، وقتي پيامبر (ص) وفات يافت، در حالي که هنوز آب کفن پيامبر (ص) خشک نشده بود، عده‌اي اقدام به تعيين جانشين براي رسول خدا (ص) کردند و ساير مسلمانان هم يا موافقت کرده و يا حداقل سکوت کردند!! اين در حالي بود که تنها 70 روز از واقعه غدير مي‌گذشت!

اين فيلسوف اسلامي ادامه داد: البته گاه خداوند متعال، اتفاقاتي را رقم مي‌زند که در اثر آن، جرقه اي زده شده و مردم بيدار شوند؛ هر چند که آن اتفاق، هزينه هايي را نيز در بر داشته باشد؛ اما براي بيدار شدن مردم، لازم است.

آيت الله مصباح گفت: حادثه کربلا از جمله مهم ترين اين اتفاقات در اسلام بود؛ چرا که تا قبل از آن مردم گمان مي‌کردند، هر کسي ولو فرد شرابخوار، مي‌تواند خليفه پيامبر (ص) باشد، اما قيام امام حسين (ع) سبب شد تا مردم بيدار شوند و تدريجا شناخت و فهم آن‌ها بالاتر برود.

وي با اشاره به اين‌که پيروزي انقلاب اسلامي در سال 57 هم، از جمله اتفاقاتي بود که مردم را بيدار و آگاه تر کرد، افزود: انقلاب اسلامي ايران، اتفاق بسيار بزرگي بود که به دست يک روحاني رقم خورد که نه پولي داشت، نه امکانات، و نه قوم و قبيله‌اي؛ بلکه تنها يک استاد ساده در حوزه علميه بود و البته تنها سرمايه او يک دنيا اخلاص بود؛ همين شخصي که از نظر مالي حتي خانواده اش را به سختي اداره مي‌کرد، حرکتي را آغاز کرد که دنيا را تکان داد؛ و حتي رئيس جمهور آمريکا براي شنيدن سخنان او، برنامه اش را قطع مي‌کرد.

عضو جامعه مدرسين با اشاره به اين‌که امام (ره) با حرکت خود، پرده اي را که چند صد سال بر روي برخي از حقايق دين کشيده شده بود کنار زد، خاطر نشان کرد: تا قبل از آغاز نهضت امام (ره) و پيروزي انقلاب اسلامي، دين در عبادات فردي خلاصه شده بود و بخش اعظم احکام اسلامي که مربوط به احکام اجتماعي بود، مغفول مانده بود.

وي با اشاره به نمونه‌هاي متعدد و يادآوري برخي وقايع و خاطرات، گفت: امام (ره) با حرکت خود و اخلاصي که داشت، کاري کرد که حتي مردم مناطق محروم ايران نيز با سياست آشنا شدند و از برخي اساتيد دانشگاه‌هاي دنيا، سياست را بهتر درک کرده و مي‌فهمند.

عضو خبرگان رهبري با تأکيد بر اين‌که تدبير الهي اين است که بايد حوادثي در جامعه پديد بيايد که جامعه آگاه تر و بيدار تر شود، ادامه داد: جامعه انساني که به قدري ساده بود که در آن فردي به خاطر قبول نشدن يک قرباني، برادر خود را به قتل مي‌رساند، به جايي رسيده که در آن، مادري براي رضاي خدا و زنده ماندن دين حق، همه فرزندانش را تقديم انقلاب کرده و مي‌گويد اي کاش فرزندان بيشتري داشتم تا در راه اسلام فدا کنم!

وي با اشاره به اين‌که اين وقايع و آگاه تر شدن مردم، زمينه را براي ظهور امام زمان (عج) آماده مي‌کند، ادامه داد: لذا اگر کسي آگاهي مردم را افزايش داده، ريشه‌هاي فکري صحيح را به جامعه منتقل کند، کاري خدايي انجام داده است؛ چرا که خداوند متعال نيز با حوادث و اتفاقات، قصد بيدار کردن مردم را دارد.

 وي با بيان اين‌که هرکس در جهت رشد فکري مردم تلاش کند، بالاترين خدمت را به بشريت کرده است، افزود: چنين کاري در واقع يک کار فرهنگي است؛ و شما به عنوان بسيجيان فرهنگي، نيز فرصتي يافته ايد که مي‌توانيد ادامه دهنده راه انبياء بوده، کاري خدايي کنيد؛ البته براي رسيدن به اين مهم اولا بايد علم و فهم و آگاهي خود را افزايش داده، ثانيا راه ايجاد انگيزه در جوانان و تربيت صحيح آن‌ها را يادگرفته، به کار بگيريد.

وي با اشاره به اين‌که علم و انگيزه، دو شرط لازم براي تربيت صحيح است، ادامه داد: علم به مثابه چراغ خودرو است که راه را نشان مي‌دهد و اگر نباشد، ماشين به ته دره سقوط خواهد کرد، و انگيزه مانند موتور محرکه اي است که اگر نباشد، اصلا خودرو حرکت نمي کند؛ هر چند راه مشخص باشد.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) قم افزود: براي انجام اين کار، خودسازي و بالابردن علم و آگاهي خودمان لازم است، بايد روي هوس هايمان پا گذاشته و با افزايش مطالعه، آگاهي و معرفت خود را بيشتر کرده و به هيچ اندازه اي از آگاهي، قانع نباشيم، و سپس به بيدار کردن مردم و تربيت آن‌ها بپردازيم، و اين همان «يعلمهم و يزکيهم» است که خداوند در مورد انبياء مي‌فرمايد.

وي با اشاره به اين‌که آگاهي و شناخت لازم بوده ولي کافي نيست، خاطر نشان کرد: وجود اراده و قدرت انتخاب در بشر عاملي است که با آن فرد مي‌تواند هر کدام از راه‌هاي سعادت يا شقاوت را بپيمايد؛ لذا بايد علاوه بر علم، در عمل نيز راه صحيح را انتخاب کرده و ارزش‌هاي اسلامي را رعايت کنيم.

عضو خبرگان رهبري در پايان افزود: امروز به برکت انقلاب اسلامي، مردم به فهم و درکي از انقلاب رسيده‌اند که مي‌توانند زاويه گرفتن مسئولين از خط انقلاب و امام (ره) را بفهمند. اما آن چه وظيفه ماست اين است که فرصتي را که خداوند به برکت انقلاب براي ما به وجود آورده، قدر بدانيم و براي رشد دادن جامعه از آن استفاده کنيم.

گفتني است اين مراسم سوم دي ماه سال جاري در سالن تشريفات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org