قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

یکشنبه 11 /11 /1394

عضو خبرگان رهبري گفت: اسلام نور است و تمام افتخار ما بايد اين باشد که خادم اين نور باشيم و اين نور را در جامعه زنده نگه داريم؛ لذا بنده معتقدم اين‌که حاصل 70 سال کار علمي، در طول 7 هفته به عنوان طرح ولايت، عرضه مي‌شود، بسيار ارزشمند و مغتنم است و قدمي براي زنده نگاه داشتن اين نور است؛ لذا بايد قدر آن را دانسته، شکرگزار اين نعمت الهي باشيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در همايش نسيم بهشتي که به منظور تجليل از برگزيدگان بيستمين دوره طرح ولايت کشوري برگزار شد، اظهار داشت: بنده قريب به 70 سال است که مشغول تحصيل علوم ديني هستم و به اندازه وسع خودم، کارهايي نيز چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب انجام دادهام؛ اما صادقانه مي‌گويم که آنچه امروز به نام طرح ولايت معروف است، بهترين خدمتي بوده است که بنده در طول اين 70 سال در انجام آن سهمي داشته ام.

حضرت آيت الله محمدتقي مصباح يزدي با بيان اين‌که طرح ولايت ميوه درختي است که 70 سال براي آن زحمت کشيده شده است، ادامه داد: بنده معتقدم بهترين خدمتي که مي‌توان براي نسل آينده کرد، انتقال اين مفاهيم به صورت معقول و قابل باور و قابل عمل است؛ مهم محتواست، حال با هر عنوان و به اسم هر کسي مي‌خواهد انجام شود.

وي در توضيح سخن خود اظهار داشت: مهم ترين نياز و سئوال انسان آگاه که خود را از مرز حيوانيت بالاتر آورده است، اين است که خودش کيست؟ از کجا آمده؟ چه لياقتي دارد و به کجا مي‌تواند برسد؟ و در طرح ولايت همين مطالب در شش بخش، مطرح شده است و به اين سئوالات پاسخ داده مي‌شود.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به آياتي از قرآن کريم اظهار داشت: خداوند متعال دستور به اعراض از کساني داده است که جز زندگي دنيا به چيزي فکر نمي کنند و حتي به پيامبر (ص) مي‌گويد چنين افرادي را رها کن تا مانند چهارپايان به بازي و چريدن بپردازند؛ چرا که ارزشي ندارند.

استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به اين‌که انساني که از يک آب گنديده خلق شده، اين لياقت را دارد که قائم مقام خداوند بشود، ادامه داد: انساني که در زندگي، صرفا به بازي و سرگرمي و تأمين نيازهاي مادي بپردازد، با حيوانات فرقي نخواهد داشت، لذا اولين نياز يک انسان اين است که بفهمد کيست و تا چه ميزان لياقت دارد و راه رسيدن به کمال چيست؛ و همين امر محتواي طرح ولايت است.

وي در بخش ديگري از سخنانش با تأکيد بر لزوم شکرگزاري به خاطر نعمت انقلاب اسلامي اظهار داشت: همين که در زماني زندگي مي‌کنيم که اجازه چنين صحبت‌ها و فرصت چنين فکر کردن هايي وجود دارد، بايد خدا را شاکر باشيم؛ چرا که زماني دانشجوي نمازخوان، يک فرد مرتجع، خرافي و کهنه پرست تلقي مي‌شد و دانشجوي مسلمان مجبور بود مخفيانه نماز بخواند تا مورد تمسخر قرار نگيرد؛ اما امروز حداقل شعارهاي اسلام مطرح است ولو اين‌که اسلام به طور کامل اجرا نشده باشد.

عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌که تنها يک نظام و کشور بر روي اين کره خاکي وجود دارد که واقعا مي‌خواهد بر اساس دين زندگي مردم را ارائه کند و آن نظام جمهوري اسلامي ايران است، ادامه داد: برخي کشورهاي ديگر نيز عنوان جمهوري اسلامي را دارند، اما تنها کشوري که بنيانگذار نظام، آن را مقيد به دين دانسته، قانون اساسي آن بر اساس دين نگاشته شده، و مسئولين نيز در آن سوگند ياد مي‌کنند که بر اساس اسلام و قانون اساسي اسلامي عمل کنند، ايران است.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اين‌که وجود چنين رهبري که در همه دنيا ـ‌اعم از کشورهاي اسلامي و غير اسلامي‌ـ بي نظير است، لزوم شکر نعمت را مضاعف مي‌کند، ادامه داد: حتي سران کشورها و بالاترين شخصيت‌هاي سياسي دنيا نيز به عظمت وي اعتراف دارند. وقتي رئيس جمهور يک کشور قدرتمند، هنگامي که به ايران مي‌آيد، بدون تشريفات رسمي، ابتدا به سراغ رهبري مي‌رود و عليرغم اين‌که هيچ وجه اشتراکي در دين، مليت و زبان با ما نداشته و حتي در دهه هايي کشورش بزرگترين اختلافات را با ايران داشته است، در مقابل رهبر مسلمان ايران، چنين با خضوع رفتار مي‌کند، نشان از عظمت اين رهبر است که بايد قدر آن را دانست.

وي افزود: در داخل کشور نيز افراد صاحب نظر و خبره اذعان دارند که صائب ترين نظرات در موارد مختلف اجتماعي، سياسي، فرهنگي و نظامي، نظر مقام معظم رهبري است.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به اين‌که زماني قدر اين رهبري را بيشتر مي‌دانيم که به تاريخچه انقلاب‌هاي منطقه آگاهي داشته باشيم و سرنوشت آن‌ها را ببينيم، اظهار داشت: در زمان طاغوت، حرکت فرهنگي ديني کشور مصر، براي ايرانيان الگو بود و کتب دانشمندان آن‌ها هموراه مورد استفاده علما و نويسندگان بود، و بين تشکل‌هاي اسلامي، هيچ تشکلي در عرض تشکل رسمي قوي و ديني اخوان المسلمين مصر به حساب نمي‌آمد؛ اما آن‌ها بعد از 50 سال مبارزه، موفق به انقلاب شدند که آن هم بعد از گذشت مدت کوتاهي، حکومتي با کودتا سرکار آمده و مسلمانان را به راحتي مي‌کشد.

وي با اشاره به مبارزات مسلمانان افغانستان اظهار داشت: گروه‌هاي مسلمان و انقلابي افغانستان به نام اسلام، زحمات بسيار زيادي کشيدند، خون دل‌ها خورده، فداکاري هايي کرده، و سختي هايي کشيدند که حتي ذکر آن‌ها نيز مشکل است، اما آخر کارشان به برادرکشي کشيد؛ چون از نعمت ولي‌فقيه محروم بودند.

عضو جامعه مدرسين نقطه قوت انقلاب اسلامي ايران را وجود رهبري مثل امام (ره) و در ادامه رهبري مثل مقام معظم رهبري دانست که موجب شد تا چنين به ثمر بنشيند، و ادامه داد: به برکت اسلام، تشيع و فقاهت، نعمت عظيمي به اين کشور داده شد که اگر آن‌ها را بفهميم، قدر اين نظام را البته با همه ضعف هايش بهتر خواهيم دانست؛ زيرا اصل نظام به قدري برکات فراوان داشته که ضعف‌ها (که اتفاقا زياد هم هست) در مقابل آن چيزي نيست.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به اين‌که سخنان امام (ره) هميشه حول محور اسلام ايراد شده است، اظهار داشت: البته بايد اعتراف کرد در قرن اخير هيچ کس به اندازه امام (ره)، مردم کشورش را خوب نشناخته بود؛ او با شناخت مردم کشور و فهميدن علاقه مردم به دين، سبب شد تا اين نظام اسلامي با اين همه برکات برپا شود.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اين‌که همه پيشرفت‌ها و جهش‌هاي علمي دهه‌هاي اخير کشور نيز به برکت اسلام و ايماني بود که امام (ره) به ما معرفي کرد، ادامه داد: پيشرفت‌هاي چشمگير در زمينه انرژي هسته اي نيز به برکت اخلاص و ايمان دانشمندان جوان کشور صورت پذيرفت؛ کساني که بدون طهارت و توسل، شروع به تحقيق و مطالعه نمي کردند و البته خدا نيز آن‌ها را ياري داد.

وي با اشاره به اين‌که نبايد فراموش کنيم که اين پيشرفت ها، همه در سايه اسلام، صورت گرفته است، خاطر نشان کرد: اسلام نور است و تمام افتخار ما بايد اين باشد که خادم اين نور باشيم و اين نور را در جامعه زنده نگه داريم؛ لذا بنده معتقدم اين‌که حاصل 70 سال کار علمي در طول 7 هفته به عنوان طرح ولايت، عرضه مي‌شود، بسيار ارزشمند و مغتنم است و قدمي براي زنده نگاه داشتن اين نور است؛ لذا بايد قدر آن را دانسته، شکرگزار اين نعمت الهي باشيم.

گفتني است همايش نسيم بهشتي با حضور جمعي از مسئولين بسيج دانشجويي و شرکت کنندگان بيستمين دوره طرح ولايت از سراسر کشور، هشتم بهمن ماه در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org