قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 29 /11 /1394

عضو خبرگان رهبري گفت: عده‌اي ته دلشان اين است که چاره‌اي جز سازش با آمريکا نداريم؛ آن چه امام (ره) گفته احساسي بوده و براي همان دوره نيز کاربرد داشته است و قرار نيست هميشگي باشد؛ لذا چاره‌اي جز رفاقت نداريم، رفاقت هم بايد برد – برد باشد، يعني معامله کرده، چيزي بدهيم و چيزي بگيريم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با جمعي از دانشجويان دانشگاه شاهد، پديده انقلاب اسلامي را پديده‌اي بي سابقه در ايران، بلکه در جهان دانست و خاطر نشان کرد: هيچ يک از سياستمداران و متخصصين دنيا تصور نمي کردند چنين پديده‌اي تحقق پيدا کند و حتي افرادي که بسيار دقت نظر داشتند، در خوشبينانه‌ترين حالت، پيروزي انقلاب اسلامي را سال‌ها بعد قابل تحقق مي‌دانستند.

آيت الله محمد تقي مصباح يزدي با اشاره به اين‌که انقلاب اسلامي بيش از آن که يک تحول سياسي باشد، تحول فرهنگي بود، اظهار داشت: لذا شعارهاي انقلاب و حتي سروده‌هاي انقلاب، تفاوت چشمگيري با سروده‌هاي راديو و تلويزيون قبل از انقلاب داشت و اين تفاوت فرهنگ، کاملا مشهود بود.

وي با اشاره به اين‌که البته گروه‌هاي سياسي متعددي در ايران وجود داشتند که به مقابله با طاغوت دعوت مي‌کردند، ادامه داد: رمز برتري امام خميني (ره) بر اين گروه‌ها و آن چيزي که باعث شد مردم به صحنه آمده و شعار« يا مرگ يا خميني (ره) » سر دهند، اين بود که امام (ره) مردم را خوب شناخت و شعار اسلام را سرلوحه حرکت خود قرار داد و در واقع تأکيد امام (ره) بر اسلام مردم را جمع کرد.

عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌که آب و نان از دهان امام (ره) مي‌افتاد، اما عنوان اسلام نمي‌افتاد، اظهار داشت: از اين رو بعد از پيروزي انقلاب اسلامي، اسم اين انقلاب به عنوان يک انقلاب ديني، بر سر زبان‌ها افتاد و در جهان شناخته شد.

وي با بيان اين‌که شبيه کار امام (ره) را تنها در بعضي از انبياء سراغ داريم، ادامه داد: اخلاص امام (ره) کاري کرد که همه مردم و گروه‌ها و حتي غير مسلمانان با نام خميني (ره) و زير سايه اسلام، با هم متحد شدند؛ خدا هم به ملت عنايت کرد و در مدت کوتاه غير قابل تصوري، انقلابي در ايران ايجاد شد که زلزله‌اي در جهان به پا کرد، به طوري که حتي رئيس جمهور آمريکا براي شنيدن سخنان امام (ره) به صورت مستقيم، برنامه‌هاي خود را تعطيل مي‌کرد.

وي با بيان اين‌که صبغه انقلاب، صبغه ديني بود و براي تقويت اسلام و باورهاي اسلامي و اجراي احکام اسلامي پديد آمد، افزود: محور همه حرف‌هاي امام(ره) به عنوان بنيانگذار انقلاب هم، اسلام بود؛ اما متأسفانه به مرور و به خصوص بعد از جنگ نغمه‌هاي ناموزوني به گوش رسيد و برخي شعارهاي انقلاب، کمرنگ شد.

استاد اخلاق حوزه علميه ضمن مثال‌هايي، به سختي‌هايي که مردم در دوران دفاع مقدس متحمل شدند، اشاره کرد و افزود: برخی کساني که انقلابي بودند و براي پيروزي انقلاب زحمت کشيده بودند، کم کم عوض شدند.

وي با اشاره به اين‌که در تاريخ اسلام هم چنين نمونه‌هایي وجود داشت، به بيان وقايع صدر اسلام پرداخت و گفت: در ابتداي نبوت پيامبر (ص)، تنها عده محدودي به ايشان ايمان آوردند که بیشتر آنها از بردگان و محرومين بودند؛ در عين حال مورد ستم مشرکين نيز قرار گرفتند، به گونه‌اي که علاوه بر اين‌که اموالشان مصادره شد، سه سال در شعب ابي‌طالب محاصره شدند و به‌قدري سختي کشيدند که در تاريخ آمده است که بچه‌ها از گرسنگي و تشنگي، چنان فرياد مي‌زدند که صداي آن‌ها در مسجد الحرام شنيده مي‌شد!

وي با اشاره به اینکه بعد از تحمل انواع سختي‌ها و مهاجرت مخفيانه پيامبر (ص) به مدينه و مهاجرت ساير مهاجرين به مدينه، مقداري وضع بهتر شد، ادامه داد: حتي در همان زمان که حکومت اسلامي تشکيل شد و به عبارتي وضع خيلي بهتر شده بود، بسياري از مهاجرين که به مدينه مي‌آمدند، تمام دارايي‌شان، همان پيراهني بود که به تن داشتند؛ چنان فقر بر آن‌ها حاکم بود که طبق آن چه در تاريخ آمده، 9 نفر با يک لباس نماز مي‌خواندند؛ يعني حتي همه لباس پاک و ساتري که بتوانند با آن نماز بخوانند در اختيار نداشتند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با بيان اين‌که اين افراد با تحمل چنين سختي‌هايي نشان دادند که واقعا اسلام را باور دارند و اسلام را بهانه‌اي براي کسب پول و مقام قرار نداده‌اند، افزود: اما به تدريج و بعد از پيروزي در برخي جنگ‌ها و کسب غنائم و پس گرفتن اموال مصادره شده از مشرکان مکه، زندگي‌شان به حالت عادي بازگشت. کم کم با به دست آوري غنائم و اموال زياد ـ مخصوصاً از زمان خليفه دوم ـ به قدري سرمايه‌دار شدند که برخي از سران و فرماندهان اسلام، هزار برده داشتند!

وي با اشاره به اين‌که در زمان خليفه سوم، حکومت به دست همين افراد افتاد، افزود: عشق به دنيا و ثروت سبب شد تا ارزش‌ها تدريجا کمرنگ و فراموش شود. تغيير تدريجي جامعه از معنويت‌گرایی به مادي‌گرايي سبب شده بود که بعد از فوت پيامبر (ص)، همه وصيت 70 روز پيش پيامبر مبني بر جانشيني علي (ع) را فراموش کرده و به غصب حق علي (ع) راضي شوند.

عضو خبرگان رهبري ادامه داد: عده‌اي براي انقلاب جنگيدند و فداکاري کردند، در جنگ 8 ساله شرکت کردند، تحريم‌ها را تحمل کردند و پيشرفت‌هاي زيادي را رقم زدند؛ اما بايد توجه داشت از همان نوع افرادي که در زمان پيامبر (ص) بودند، امروز هم هستند.

وي با اشاره به لزوم شناخت انقلاب و کيفيت پيروزي آن و در نظر گرفتن اهداف آن، ادامه داد: هيچ تضميني وجود ندارد که فردي هميشه در راه حق، ثابت قدم بماند؛ لذا بايد خدا را فراموش نکنيم، قدردان نعمت انقلاب باشيم و همواره به ياد داشته باشيم براي حفظ اين انقلاب، صدها هزار شهيد تقديم شده است.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اين‌که برخي از افراد آرمان‌هاي انقلاب و امام (ره) را فراموش کردند، ادامه داد: البته آن‌ها که به آمريکا دلبسته‌اند، با خدا دشمني ندارند، ايام محرم عزاداري و سينه‌زني مي‌کنند، نماز هم مي‌خوانند، اما شکم و رفاه براي آن‌ها اهميت دارد؛ لذا معتقدند اسلام نبايد در همه زمينه‌ها دخالت کند؛ رشد اقتصادي، بيت المال، سياست خارجي و اداره جامعه ربطي به دين ندارد و متخصصان بايد در آن نظر دهند.

وي با بيان اين‌که اين عده همچون کساني هستند که ديروز با مسلم بيعت کرده و امروز طرفدار عبيدالله هستند، افزود: اين عامل، خطرناک‌ترين عاملي است که مي‌تواند خداي ناکرده، آينده انقلاب را به باد دهد؛ چرا که افرادي که امام حسين (ع) را کشتند نيز ظاهرا با اسلام مشکلي نداشتند؛ نماز خواندند و قربة الي الله جنگيدند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، با اشاره به نامه مقام معظم رهبري به جوانان اروپايي و دعوت آن‌ها به فکر و يافتن حقيقت، خطاب به دانشحويان گفت: شما نيز بايد باهوش و عاقل و متفکر باشيد؛ ببينيد چرا انقلاب شکل گرفت؟ مردم براي چه سختي‌ها را متحمل شدند و خون دادند؟ امروز چقدر از دغدغه مسئولين را اسلام تشکيل مي‌دهد؟

وي با بيان اين‌که در انتخابات گذشته، کانديداهاي رياست جمهوري در تبليغات از حفظ ارزش‌هاي اسلام و انقلاب سخني به ميان نياوردند، اظهار داشت: همه کانديداها، شعارهايي مانند بهبود وضع اقتصادي، رفع تحريم، تعامل با جهان، آشتي با دنيا را مطرح کردند؛ آيا جوانان اين کشور براي اين چيزها شهيد شده‌اند؟ اين شيب تنزل از ارزش‌هاي اسلامي که در آن قرار داريم، به کجا منتهي خواهد شد؟

آيت الله مصباح يزدي افزود: عده‌اي ته دلشان اين است که چاره‌اي جز سازش با آمريکا نداريم؛ آن چه امام (ره) گفته احساسي بوده و براي همان دوره نيز کاربرد داشته است و قرار نيست هميشگي باشد؛ لذا چاره‌اي جز رفاقت نداريم، رفاقت هم بايد برد برد باشد، يعني معامله کرده، چيزي بدهيم و چيزي بگيريم. اين‌ها غافلند از اين‌که اگر پاي آمريکا به ايران باز شود، ديگر نمي‌توان او را بيرون کرد. وقتي که هنوز جاي پاي محکمي در ايران ندارد، عوامل نفوذي‌اش در ايران هستند و توطئه و فتنه‌گري مي‌کنند؛ اگر جاي پايش محکم شود که تکليف روشن است.

استاد تفسير قرآن کريم با اشاره به تقابل حزب الشيطان با حزب الله در قرآن کريم، ادامه داد: کار شيطان اين است که انسان را از ياد خدا غافل کند و آدمي با يک بازي، فيلم و صحنه‌هاي مختلف، به سادگي از ياد خدا غافل مي‌شود. لذا خيلي بايد مراقب باشيم؛ اگر ياد خداوند از ما گرفته شود، جزء حزب شيطان خواهيم شد.

وي افزود: اگر پيروزي، رستگاري، سعادت دنيا و آخرت را مي‌خواهيد بايد جزء حزب الله باشيد، نه حزب شيطان و علامت حزب الله اين است که هميشه و در همه کارهايش دين و خداوند را در نظر مي‌گيرد.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به آيه‌اي از قرآن کريم، رمز موفقيت را صبر و مقاومت دانست و افزود: همواره امتحان هست، سختي و ناخوشايندي هست؛ اما باور داشته باشيم که خدا هم هست و هرکه در راه او گام بردارد را ياري خواهد کرد؛ به امام زمان (عج) باور داشته باشيم و بدانيم که براي دوستان و يارانشان دعا مي‌کنند.

گفتني است ديدار دانشجويان دانشگاه شاهد با علامه مصباح يزدي، پنجشنبه 15 بهمن ماه سال جاري در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org