قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

دوشنبه 16 /11 /1396

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که در روانشناسی امروزی، اعتماد به نفس، جای اعتماد به خدا را گرفته است، افزود: باید اعتماد به نفس به این معنا را کنار گذاشته و به خدا اعتماد کنید و بدانید خدا بخل ندارد تا نعمت و نصرتش را از شما دریغ کند؛ پس اگر در زندگي کم آوردید، بدانید جایی در بندگی کم گذاشته‌اید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جمع تعدادی از دانش پژوهان شعبه شیراز اين مؤسسه و برخی مسئولان دانشگاه‌های شیراز ضمن تقسيم‌بندي مهم‌ترین گزاره‌های لازم برای شناختن وظیفه، اظهار داشت: بخش اول اين گزاره‌ها مربوط به مسائل بنیادین است؛ از جمله این که ما غير از امور مادي چه نيازي به اموری داريم كه با عقل و دل سر و کار دارد؟ اگر ما درآمد مناسبي داشته باشیم و حکومت عادلانه‌ای هم وجود داشته باشد که امور جامعه را با تدبير اداره كند و وسائل زندگی و راحتی مردم را فراهم کند، چه ضرورتي دارد كه دینی در کار باشد، و بدون دين چه مشکلی براي جامعه و افراد آن به وجود خواهد آمد؟ به عبارت  ساده‌تر، دین چه کارکردی در زندگي بشر دارد؟

علامه مصباح یزدی با اشاره به برخی جواب‌های سطحی به اين سؤالات بنيادين، گفت: گاهی به عنوان نمونه از کشوری مثل سوئیس نام برده مي‌شود که با هيچ كشوري سر جنگ ندارد، اغلب مردمش هم آزادانه و در رفاه كامل زندگی می‌کنند؛ هرچند ممكن است افراد اندكي هم در اين كشور مرتکب جرم بشوند. واقعاً چه اشکالی دارد که با مدیریت عقلانی رفاه و عدالت براي افراد جامعه فراهم شود، در عین حال اگر کسی هم تمايل داشت، بتواند به مسائل دینی خود نيز بپردازد؟

وي در ادامه گفت: در مواجهه با اين  سؤال این پاسخ سطحي که بدون دین، عدالت برقرار نمی شود، پاسخ قانع کننده‌اي نیست.

استاد حوزه علميه قم با بيان این که پاسخ هر سؤالی باید با متد خاص مربوط به آن باشد، اظهار داشت: حال بايد ببينيم در پاسخ به این سؤال بايد از کدام يك از روش‌هاي عقلی، نقلی یا تعبدی استفاده کنيم؟ آیا می‌توان از مسايل دیني برای اثبات دین استفاده کرد؟ این، خود مسأله‌ای است که باید ابتدا در معرفت‌شناسی و ضمن بررسي شيوه‌هاي شناخت مورد بحث قرار گیرد، تا بر اساس نتيجه آن جوابی قانع کننده براي سؤال اصلي در سطوح مختلف يافته شود.

وي افزود: این مسأله هنوز براي بسياري از افراد جامعه ما حل نشده، و تعداد اندکی هستند که پاسخ روشنی برای آن یافته‌اند. از همين رو حل این مسأله، اولین وظیفه‌ای است که بر عهده قشر مؤمنِ فرهیخته است. چون تا زماني كه مسائل بنیادیني مانند اين حل نشود، نمی‌توان پاسخي مستحکم و ریشه‌دار برای بسیاری از سؤالات و شبهات موجود در ذهن اقشار مختلف جامعه ارائه کرد.

علامه مصباح یزدی با اشاره به این که علوم انسانی سبب پيدايش تحولات در تمدن‌ها و پیشرفت جوامع شده و می‌شوند، اظهار داشت: در كنار علوم تجربي كه غالباً عامل حركت جامعه هستند، علوم انسانی، علومی مبنایی هستند که جهت حرکت انسان‌ها را مشخص می‌کنند؛ هم‌چنان‌كه يك خودرو با داشتن سوخت امكان حرکت را خواهد داشت؛ اما اين فرمان خودرو است که به حرکت آن جهت می‌دهد.

وي افزود: جامعه غربي بر اساس علوم انساني مورد پذيرش خود، جهت حركتش را مشخص كرده، اما ما معتقديم اين جهت اشتباه است.

استاد حوزه علميه قم با اشاره به بخش دوم گزاره‌های مورد نياز برای شناختن وظیفه، گفت: فرض كنيم كه مسائل بنياديني كه گفته شد، براي ما حل شده است؛ اما با وجود تفكر برتری قدرت‌ كشورهاي سلطه‌گر در همه زمينه‌ها بر ديگر كشورها، که متأسفانه اکثر دنیا را فرا گرفته است و اغلب مردم را به خودباختگي در برابر قدرت‌هاي برتر وامي‌دارد، اگر در مقام عمل بخواهيم مصالح جامعه را پياده كنيم، از كجا بايد آغاز كنيم؟

وی در ادامه گفت: به عنوان مثال، بعد از گذشتن قريب به 40 سال از پيروزي انقلاب اسلامی، و تقدیم هزاران شهید، و با وجود علماي بزرگي در گذشته و حال در شهري مثل شيراز، از جمله اخوان حائري رحمها‌الله، خود شما، كه به عنوان تعدادي اندك از دلسوزان شهرتان در صدد آموختن و آموزش مباني بنيادين انديشه اسلامي بر آمده‌ايد، با چه موانع و مشكلاتي مواجه هستيد؟

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) با تأكيد بر لزوم هم‌افزایی و مدیریت توانمندي‌ها و امكانات گروه‌ها و اقشار مختلف براي پاسخ‌گويي به نيازهاي فكري جامعه، اظهار داشت: اما این سؤال مطرح است که این هم افزایی و مدیریت چگونه باید انجام شود؟ اين كار از همان ابتدای انقلاب اسلامی، بلکه قبل از پيروزي انقلاب توسط شهید بهشتی آغاز شد؛ اما بعد از 40 سال هنوز ابهامات فراوني وجود دارد و ما نقشه و طرح مشخصي برای پیمودن اين مسیر نداریم.

وي ادامه داد: ما باید بیندیشیم كه چگونه مي‌توان با هم‌افزایی، نواقص را رفع، و نتایج تحقیقات را اصلاح و تکمیل كرد.

استاد اخلاق حوزه علميه با تأكيد بر اين‌كه روح انقلاب اسلامی، فرهنگ است‌، خاطر نشان کرد: حقیقت این است كه ما با تجربه 40 ساله‌ای که داریم، در مواجهه با احجم انبوه مشكلات پيش رو به یأس و ناامیدی مبتلا مي‌شويم. اما اسلام به ما مي‌آموزد كه این مشکلات نبايد موجب شود كه ما دست از تلاش و كوشش برداريم.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به سنت خداوند متعال در خصوص وجود نیروی متضاد با نیروی حق، اظهار داشت: ما بايد توجه داشته باشيم كه هر گاه در راه صحیح قدم برداریم، همواره شیاطین در مقابل ما خواهند بود و با وجود این شیطان در جبهه مقابل است که امکان رشد براي انسان فراهم می‌شود.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با استناد به آیات متعددی از قرآن کریم، تأكيد كرد: خداوند فرموده که شیطان بر شما سلطه‌ای ندارد و اگر کسی در راه خدا تلاش کند، خداوند نيز او را یاری می‌کند. بر همين اساس اگر در مسیر اطاعت از خداوند قدم بردارید، همان خدا، تمام نقشه‌های شیطان را نقش بر آب می‌کند.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به نمونه‌هایی از امدادهاي الهي، گفت: قدرت فرعون به اندازه‌اي بود که می‌گفت: أَنَا رَبُّکُم الأَعْلی؛ اما خداوند طفل شیرخواره‌ای را از طريق نهر آبي به خانه او فرستاد، تا در دامان خودش بزرگ شود و ریشه سلطنت او را بکند.

وي ادامه داد: در جنگ بدر نیز مسلمانان در اوج ذلت و ضعف بودند و نه تنها به اندازه همه افراد مرکب سواري نداشتند، بلكه شمشیر و سلاح جنگي نيز براي همه نبود؛ اما همين سپاه ضعيف در مقابلِ سپاهي ثروتمند، کارآزموده و مجهز به همه امکانات، به عزت و پیروزی رسید و تدريجاً بر تمام کشور تسلط يافت.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، اظهار داشت: شرط نصرت الهی این است که بخواهید اراده خدا را تحقق ببخشید و او را بندگی کنید. اما اگر بخواهید بنده هوی و هوس خود باشید، شما هم مانند ديگران خواهید شد. بنا بر اين، صادقانه بندگی کنید و خدعه‌اي در کارتان نباشد و بدانید خداوند به شما کمک می‌کند.

اين مفسر قرآن با استناد به آیات ديگری از قرآن كريم، خاطر نشان كرد: دشمنان براي مقابله با شما دائماً توطئه می‌کنند؛ اما خداوند هم در برابر نقشه‌هايشان مکر می‌کند و همه آنها را به نابودي می‌کشاند. ما مسلمانان نبايد فریفته زرق و برق چند روزه آنها شويم. اگر ما نصرت واقعی الهی را می‌خواهیم، باید به فکر ياري دین خدا باشیم و در مقابل دشمنان، خودباخته نشویم؛ اما به خودمان هم مغرور نباشیم.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این که در روانشناسی امروزی اعتماد به نفس، جای اعتماد به خدا را گرفته است، گفت: باید اعتماد به نفس به این معنا را کنار گذاشته و به خدا اعتماد کنیم و بدانیم خدا بخل ندارد كه نعمت و نصرتش را از ما دریغ کند؛ پس اگر در كشاكش روزگار کم آوردید، بدانید جایی در بندگی کم گذاشته‌اید. اما اگر واقعاً خدا را بندگی کردید، نباید هرگز احساس شکست کنید.

علامه مصباح یزدی تأكيد كرد: خداوند تکلیف سخت و خارج از توان از شما نخواسته است. البته گمان نکنید كه طاقتتان اندک است؛ نعمت‌های خدا و نصرت‌های الهی را ببینیم و حركت را از نقطه مناسبی شروع کنیم و نقشه راهی براي ادامه مسير داشته باشیم؛ خداوند ابزار اين كار را که عقل و دین  به ما عطا كرده، و علاوه بر آن، وعده نصرت نیز داده است.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این که هيچ کس به اندازه خداوند نسبت به ما دلسوز و مهربان نیست، خاطر نشان کرد: همین خدا، نصرت و پیروزی را تضمین کرده است؛ مشروط به این که او را بندگی کنیم. آیا تئوری بهتر از این در عالم پیدا می‌کنید؟ ما امیدوار‌کننده‌ترین مکتب را داریم؛ پس، باید بنا را بر اين بگذاریم که راه را بهتر بشناسیم، و با هم‌افزایی با يك‌ديگر و توکل به خداوند بدانیم پیروزی با ماست.

گفتنی است دیدار جمعی از دانش پژوهان شعبه شیراز مؤسسه آموزشي و پژهشي امام خمینی‌(ره) و برخی از مسئولان دانشگاه‌های استان فارس با علامه مصباح یزدی، پنجشنبه، پنجم بهمن‌ماه سال‌جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی‌(ره) برگزار شد.

انتهای پیام/

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org