قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 24 /05 /1397

آیت‌الله مصباح يزدي با اشاره به وجود شبهات فراواني كه تدريجاً پايه‌هاي ايمان افراد را تضعيف مي‌كند، تأكيد كرد:‌ بايد براي اين مسايل اهميت قايل شويم، و با افزايش معلومات ديني خود، در جهت تحكيم باورها، و به دنبال آن ارزش‌هاي ديني و يافتن پاسخ مناسب براي شبهات تلاش كنيم، تا هم خودمان از افتادن در چنين دام‌هايي مصون بمانيم، هم نسل جوان بعد از ما گرفتار شبهات نشوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ديدار با جمعي از رؤسای کلانتری‌های ناجا و گروهي از کارکنان بنياد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس،  با بیان این‌که نظام‌هاي مختلف حكومتي دنيا، با وجود اختلافاتي كه بين آنهاست، در برخي امور اشتراکارتی دارند،‌ خاطرنشان کرد: تأمين رفاه، سلامت و امنیت جامعه از جمله امور مشتركي است که در تمام کشورها مد نظر دولتمردان قرار دارد.

وی با اشاره به این‌که راهبردها و روش‌هاي نظام‌هاي مختلف براي رسیدن به اهداف، متفاوت است، اظهار داشت:‌ با وجود تفاوت روش‌ها، كشوري موفق‌تر تلقي مي‌شود كه توانسته باشد اهداف نظام خود را بهتر در جامعه پیاده کرده، و سلامت، رفاه و امنيت مردم  را تأمین کند.

ایشان در ادامه افزود: در برخی از کشورها علاوه بر امور مادي از قبيل سلامت، امنیت و رفاه،‌ اهمیت دادن به دین و پیاده کردن آموزه‌های دینی نیز از اهداف و راهبردها به شمار می‌آید، و حتي يك عنوان دیني جزئي از نام آن کشورهاست؛ جمهوری اسلامی ایران يكي از اين کشورهاست، که عنوان «اسلام» جزو نام آن است.

ایشان با بیان این‌که در میان کشورهایی که دین در آنها اهمیت دارد، اشتراکات و اختلافاتی وجود دارد، اضافه کرد:‌ عمدتاً دو نوع اختلاف میان کشورهايي که گرایش دینی دارند، وجود دارد؛‌ اول این‌که آیا باید به دین خاصی رسمیت داد، یا صرف اعتقاد به خدا و ارزش‌های فوق مادی کافی است، و تفاوتی بین اسلام، مسیحیت،‌ یهوديت و اديان ديگر نيست؟ از این گرایش به پلورالیسم ياد می‌شود.

استاد اخلاق حوزه علميه قم در ادامه افزود: اختلاف دوم بین کشورهای دین‌دار در مشخص کردن محدوده دین است؛ سردمداران بسیاری از اين كشورها معتقدند که دايره دین محدود به امور شخصی، و رابطه بین انسان و خداست، و به بخش‌های دیگر تسری پیدا نمی‌کند. اين ديدگاه اصطلاحاً «سکولاریسم» ناميده مي‌شود.

اين استاد برجسته حوزه علمیه با يادآوري سرگذشت آیت‌الله کاشانی، خاطرنشان کرد:‌ در گذشته جدایی دین از سیاست بخشی از تفکرات جامعه ما هم بود؛ تا جايي كه بسياري از متدينين عالم بزرگی مثل مرحوم  آیت‌الله کاشانی كه در حد مراجع تقليد زمان خود بود، را به دليل سخنان سیاسی‌اش در حد آیت‌الله نيز قبول نداشتند.

وی ادامه داد: این جریان تا قبل از نهضت حضرت امام(ره) وجود داشت، و دین دخالتی در اداره جامعه و سیاست نداشت؛‌ اما با نهضت امام راحل(ره) این تفکر از محافل حوزوی و علمی کنار زده شد، و تدريجاً ضرورت حضور دین در اداره جامعه پررنگ شد؛ تا جايي كه با پیروزی انقلاب و شکل‌گیری نظام اسلامی نهادی به نام شورای نگهبان تأسیس گرديد که يكي از وظایف آن كنترل مطابقت قوانین مصوب مراجع قانون‌گذاري با احكام دین است، و به این ترتیب دین در اداره جامعه نقش بیشتری یافت.

آيت‌الله مصباح يزدي در ادامه با اشاره به تبليغات روزافزون دشمنان عليه نظام جمهوري اسلامي، گفت: امروز پس از گذشت 40 سال از پيروزي انقلاب، هنوز تفکر جدایی دین از سیاست در كشور ما طرفداران خودش را دارد، و برخي افراد، كه تعدادي از ايشان در جایگاه‌ها و مناصب مهم حكومتي هستند، می‌گویند امام(ره) آخوندي بود كه سیاست نمی‌دانست، و رفتار اشتباه او موجب کینه‌توزی آمریکا و در نتيجه، ايجاد فشارها و مشكلات فراوان براي كشور شد!

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در ادامه تصریح کرد: با گسترش فضای مجازی و حجم انبوه تبلیغات در اين فضا علیه دین، امروز کمابیش با گرایشی تندتر از جدایی دین از سیاست مواجه می‌شویم، كه‌ اصل مسلمان بودن را مورد خدشه قرار می‌دهد؛ البته در همين فضا پاسخ‌های درخور و قابل فهمي به اين شبهات نيز داده شده است.

وي افزود: وجود چنين شبهاتي در اذهان بسياري از افراد جامعه، به ويژه جوانان، كه عقايد و احكام، و حتي ضروريات دين را مورد هجمه قرار داده، اين وظيفه را بر عهده ما مي‌گذارد كه راه‌كاري براي رفع شبهات و جلوگيري از گسترش آنها، و نيز تقويت پايه‌هاي ايمان و اعتقاد نسل‌هاي آينده بيانديشيم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم تصريح كرد: خطر مبتلا شدن به شبهاتي كه تدريجاً پايه‌هاي ايمان را تضعيف مي‌كند، براي يكايك ما وجود دارد، و ممكن است كار به جايي برسد كه ما نيز رفتاري هم‌چون عمر سعد در برابر امام حسين عليه‌السلام داشته باشيم.

وي در ادامه گفت: بايد براي اين مسايل اهميت قايل شويم، و با افزايش معلومات ديني خود، در جهت تحكيم باورها، و به دنبال آن ارزش‌هاي ديني و يافتن پاسخ مناسب براي شبهات تلاش كنيم، تا هم خودمان از افتادن در چنين دام‌هايي مصون بمانيم، هم نسل جوان بعد از ما گرفتار شبهات نشوند.

آیت‌الله مصباح يزدي با اشاره به ظرفیت فضای مجازی،‌ اظهار داشت:‌ همان‌طور که این فضا علیه دین مورد استفاده قرار می‌گیرد، ما نیز باید از این فضا برای تبلیغ ضروریات دین، اصول اعتقادی و حل شبهات جوانان استفاده کنیم، و این فرصت عظيم تبلیغی را از دست ندهیم.

وی تأكيد كرد: يكايك ما نسبت به تقويت معلومات ديني و اعتقادات خود و نسل آینده مسئول هستیم، و بايد از سهل‌انگاری در این امر بپرهیزیم.

ایشان در پایان خاطر نشان کرد: وظیفه ديگر ما علاوه بر تقويت شناخت ديني، اين است كه دلبستگی‌های خود نسبت به دنیا را نيز كاهش دهيم؛ زیرا آنچه موجب شد عده‌اي از مسلمانان در حادثه عاشورا امام زمان خود را به شهادت برساند، همین دلبستگی به مال و مقام بود.

گفتني است اين ديدار 13مرداد ماه سال جاري در محل مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org