قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

یکشنبه 08 /07 /1397

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با تلاوت آيه «لايكلف الله نفسا الا وسعها» اظهار داشت: برخي كارها را به تنهايي نمي‌توانيم انجام دهيم، اما مي‌توانيم با همفكري و همكاري با ديگران، آن را به انجام برسانیم؛ از این‌رو ايجاد تشكيلات و كار جمعي، از توانمندی‌های ماست که در صورتي كه مفيد باشد، بايد به آن بپردازیم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با جمعي از اساتيد معارف استان مركزي با اشاره به اين‌كه بین تکالیف انسان و نعمت‌ها و توانمندي‌هايي كه خداوند به او داده است، تناسب وجود دارد، اظهار داشت: البته روزي نسبت به تكاليفي كه بر عهده داريم، بايد پاسخگو باشيم.

آيت‌الله مصباح يزدي ادامه داد: علاوه بر اين كه زمينه‌اي فراهم شده تا بتوانيم دين را بشناسيم، خداوند نعمتي به ما عنايت كرده است كه در گذشته، وجود نداشت و آن حركت نهضت اسلامي به دست امام (ره) و پيروزي انقلاب اسلامي است كه به سبب آن روحانيت بهتر توانستند در دانشگاه حضور پيدا كنند و به تبيين معارف اسلامي بپردازند. طبيعتا وظيفه سنگيني هم بر عهده روحانيت آمده است كه قبلا چنين تكليفي وجود نداشت. لذا اين مسأله هم نعمتي بزرگ و هم وظيفه بزرگي بر عهده امثال شماست.

وي با اشاره به حكم عقل براي ارشاد ديگران و تأييد آن توسط شرع ادامه داد: شما مسئوليتي سنگين بر عهده گرفته‌ايد؛ شما با برجسته‌ترين و فرهيخته‌ترين اقشار جامعه سر و كار داريد؛ كساني كه وزرا و مسئولان آينده اين نظام هستند.

وي بانقل خاطره‌اي اظهار داشت: در رژيم پهلوي به‌خصوص پهلوي اول، نه تنها روحانيت جايگاهي نداشت، بلكه روحاني‌شدن، مايه شرمساري بود. اما خداوند ورق را به گونه‌اي برگرداند كه شما امروز استاد و مربي كساني هستيد كه قرار است بالاترين مسئوليت‌هاي كشور را بر عهده بگيرند.

آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به سنت الهي  تدريج ادامه داد: پيشرفت‌هاي فكري و ذهني افراد ، تدريجي است؛ حتي جامعه اسلامي نيز به تدريج تشكيل شد؛ در اوايل بعثت، به جز دو سه نفر، همه بت‌پرست متعصب بودند و حاضر بودند براي حفظ مقدساتشان، هرجرم و جنايتي را مرتكب شوند. كساني هم كه در ابتدا به پيامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله ايمان آوردند، از ضعيف‌ترين اقشار جامعه بودند، اما هنوز چند دهه نگذشته بود كه اسلام، چند امپراتوري مهم دنيا را در مقابل خود، خاضع كرد.

وي افزود: پديده‌هاي الهي نيز تدريجي هستند؛ لذا اگر قرار شد در دانشگاه‌هاي ما، معارف اسلامي تدريس شود، به اين معنا نيست كه به يك مرتبه، همه معارف به طور كامل و صحيح و دسته‌بندي شده، به دانشجويان منتقل شده و زمينه اجراي آن فراهم شود؛ طبيعتا نقص‌ها، ضعف‌ها و مشكلاتي خواهد داشت؛ بايد به مرور كساني با پشتكار، كمبودها را شناسايي و رفع كنند و آن را كامل‌تر كنند تا درخت باوري تبديل شود كه ثمرات آن در هر زماني در جامعه ظاهر شود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه با اشاره به اين‌كه در قبال معلومات ديني كه كسب كرده‌ايد، وظايفي داريد، اظهار داشت: بايد آن‌ها را بارورتر و كامل‌تر كنيد و در اين زمينه مراقب باشيد كه كوتاهي نشود؛ به‌خصوص اين‌كه كوتاهي در اين زمينه به حساب فرد گذاشته نمي‌شود، بلكه به حساب نهاد منتسب به دين و امام زمان‌(عج) گذاشته مي‌شود. از این‌رو كوتاهي در اين زمينه، نوعي جفا به امام عصر (عج) است.

وي با تلاوت آيه «لايكلف الله نفسا الا وسعها» اظهار داشت: برخي كارها را به تنهايي نمي‌توانيم انجام دهيم، اما مي‌توانيم با همفكري و همكاري با ديگران، آن را به انجام برسانیم؛ از این‌رو ايجاد تشكيلات و كار جمعي، از توانمندی‌های ماست که در صورتي كه مفيد باشد، بايد به آن بپردازیم و نمي‌توان به بهانه عدم توان فردي براي انجام كاري، از انجام آن به صورت گروهي سرباز زد.

آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به اين‌كه كمبودها در چند جهت محتمل است، ادامه داد: يكي از كمبود‌ها، كمبود علمي است؛ طبيعتا همه ما عالم به همه سطوح دين و عمق آن‌ها نيستيم. آن‌چه كه دروس رسمي حوزه به شمار مي‌رود نيز لزوما پاسخگوي همه نيازهاي ديني جامعه در این عصر و در کشور جمهوری اسلامی ایران نيست. تنها این کشور است که به اجرای دین اهتمام دارد و بقیه جوامع اگر اهتمامی به دین داشته باشند به صورت کمرنگ و در حاشیه است. این است که تمام عوامل شيطاني براي تضعيف دين در این کشور دست به كار شده‌اند.

وي با اشاره به اين‌كه امروز قدرت‌هاي استكباري صريحا گفته‌اند كه قصد تغيير نظام اسلامي را دارند، افزود: طبيعتا كساني كه در صف اول مقابله با هجوم‌های دشمن بر ضد دين و نظام قرار دارند، روحانيت هستند؛ بايد ببينيم تا چه حد براي پاسخ‌گويي به نيازهاي جامعه خودمان آمادگي داريم تا جوانان مسلمان خودمان را از دست ندهيم و آنان پاسخ شبهاتي را كه عقاید آن‌ها را نشانه گرفته است، ياد بگيرند. از این‌رو ابتدا بايد كمبود علمي خود را رفع كنيم.

آيت‌الله مصباح ادامه داد:  براي اين‌كه دين، زنده بماند و به ما برسد، زحمات بسيار زيادي كشيده شده است. ماجراي تحمل سختي‌ها توسط مسلمانان در شعب‌ابي‌طالب فقط يك نمونه از آن‌هاست؛ مسلمانان  حتي آب براي بچه‌هاي خود نداشتند، چه رسد به غذا! مسلمانان اين سختي‌ها را تحمل كردند تا امروز اسلام به دست ما رسيده است؛ آيا درست است كه اکنون تا جنسي گران شود، فرياد برآوريم كه ديگر نمي‌شود زندگي كرد؟! آیا ما در این شرایط تكليف شرعي نداريم؟!

وي با اشاره به اين‌كه امروز جهان، تشنه معارف اسلامي است، ادامه داد: بايد فرهنگ، زبان و آداب مخاطبان را شناخت و به گونه‌اي سخن گفت كه مخاطب، محتوا را متوجه شود؛ نمي‌توان همان اصطلاحات و الفاظ و مفاهيمي كه در حوزه خوانديم را براي دانشجويان بازگو كنيم، بلكه بايد محتوا را بر اساس زبان و فرهنگ مخاطب، تبيين كنيم.

علامه مصباح يزدي با اشاره به لزوم برخورد مناسب و صحيح اظهار داشت: بايد اخلاق، رفتار و مشي‌مان نيز به گونه‌اي باشد كه جوان امروز با شرايط فعلي و با اين همه شبهاتي كه درگير آن شده، رغبت پيدا كند كه با روحاني ارتباط برقرار كند و سئوالات خود را مطرح نمايد.

وي در پايان با تأكيد بر تقوا اظهار داشت: شيطان از همه ما عالم‌تر است؛ صرف يادگرفتن مفاهيم ديني، هنر نيست، بلكه بايد بر اساس آموخته‌هاي ديني، رفتار نيز ديني باشد؛ اگر ضعف اخلاقي در رفتار، بینش و منش ما باشد، قطعا موفق نخواهیم بود.

گفتني است جمعي از مدرسان معارف استان مركزي پنجشنبه 5 مهرماه سالجاري با علامه مصباح يزدي ديدار كردند.

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org