قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

دوشنبه 09 /07 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افراط و تفریط را دو مانع بزرگ در راه انجام تکالیف الهی دانست و افزود: عده‌ای در اثر تفریط در امور ديني، توجهی به آخرت ندارند و تمام توجه‌شان معطوف به دنیا است؛ عده‌ای نیز با افراط، شعار خود را زهد و عدم دلبستگی به دنیا قرار می‌دهند تا خود را از وظایف اجتماعی که زحمت دارد، خلاص کنند و راحت‌طلبی خود را توجیه کنند؛ از این‌رو وقتی سخن از جهاد و جبهه، مشاركت در فعاليت‌هاي اجتماعی و سیاسی و نظایر آن باشد، می‌گویند دنیا ارزش این‌ها را ندارد؛ به فکر آخرت خود باشید! در حالی که قرآن می‌فرماید: فَضَّلَ اللهُ المُجاهِدینَ عَلَی القاعِدینَ أَجْراً عَظیماً.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی این مؤسسه، ضمن بيان خاطراتي از دوران مدرسه و شروع تحصیل خود در حوزه علمیه، اظهار داشت: در گذشته، تعداد طلاب و کسانی که تمایل به خواندن دروس حوزه داشته باشند، بسیار کم بود؛ به عنوان نمونه علیرغم وجود مدارس علمیه متعدد و بزرگ در شهر یزد، تعداد بسیار اندکی طلبه در آن وجود داشت.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این که تنها امتیازي كه رژیم ستم‌شاهی براي حوزويان قائل بود، معافیت آنها از خدمت سربازي بود، ادامه داد: آنچه بنده از همان ابتدای ورودم به حوزه به یاد می‌آورم، این است که همان افراد اندکی که به حوزه مي‌آمدند، اغلب نوجواناني بودند که خانواده‌هايشان به خاطر فقر آنها را به حوزه فرستاده بودند، یا برای این‌که در نظام ستم‌شاهی از خدمت سربازي خلاص شوند، به حوزه آمده بودند.

وی با اشاره به حضور یک‌ساله خود در حوزه علميه نجف و پس از آن در قم، گفت: به هر حال، کسانی که با انگیزه سنجیده و خالصانه، حوزه علمیه را برای تحصیل علم انتخاب کنند، بسیار اندک بودند؛ اكنون نيز جا دارد که ما هم از خود سؤال کنیم که نیت ما برای تحصیل دروس دینی چه بوده است؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی در 40 سال قبل و عزتمندشدن روحانیت، اظهار داشت: نیت افراد در آمدن به حوزه، بسیار مهم است؛ شاید برخی طلبگي را به عنوان شغل انتخاب می‌کنند؛ شغلی که هم خدا دوست دارد و هم برای خدمت معنوی به جامعه است و چه بسا موجب کسب احترام اجتماعی هم می‌شود.

وی ادامه داد: اما نباید به همین اندک قانع شویم؛ گمان نکنیم با تحقیق، تحصیل و تدریس علوم دینی به درجات عالیه رسیده‌ایم؛ تدریس و تحصیل علوم دینی و وعظ و منبر، نهایتاً ما را از جهنم نجات می‌دهد؛ اما به قدری مراتب عالی وجود دارد که حتی مثل بنده‌ای که 70 سال است با آیات و روایات و علما سرو کار دارم، تصور صحیحی از مراتب عالي آن ندارم.

آیت‌الله مصباح يزدي با اشاره به شگفتی‌های خلقت انسان، اظهار داشت: انسان موجودی است که استعداد فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند به مقاماتی برسد که برای ما قابل باور نیست. هر کدام از ما در هر مرحله و حدی که هستیم، می‌توانیم تصمیم بگیریم که صعود کنیم و تا جايي اوج بگیریم که الآن تصوری از آن نداریم؛ این امکان برای همه فراهم است؛ اما مهم‌ترین عامل آن همت است. البته همت بلند نیز شرایطي دارد و باید مجموعه‌ای از شناخت‌ها برای ما حاصل شود؛ هم‌چنين انگیزه‌اي پیدا کنيم و سپس  با همت بلند اقدام به صعود کنیم.

وی با طرح سؤالي درباره چگونگی حصول این شناخت برای انسان، ادامه داد: این‌که از چه راهی و به چه مقامی می‌توان رسید، را نمی‌توان در دروس حوزه یافت؛ بنده 70 سال با تلاش فراوان درس خوانده‌ام و هميشه جزء شاگردان زبده بوده‌ام؛ اما این‌که انسان از چه راهی و به کجا می‌تواند برسد، را در دروس حوزه نیافتم. در مقدس‌ترین درس‌های دینی ما، یعنی فقه آل محمدصلی‌الله‌علیه‌وآله، واجبات و محرمات الهی مورد بحث قرار می گیرد، اما در این درس‌ها برای سؤال مذکور پاسخی نمی‌یابیم.

استاد برجسته حوزه علميه قم با بیان این‌که این مسئله حاكي از آن است که ما کمبودی در برنامه‌هایمان داریم، افزود: همه ما مسلمانان باور داریم که انسان بعد از مرگ، حیات دیگری دارد که هم وسعت و هم مدت آن، بی‌نهایت است، و همان‌گونه که بین متناهی و نامتناهی نسبتی وجود ندارد، بین دنیا و آخرت نیز نسبتی وجود ندارد؛ اما باید دید این اعتقاد چقدر در زندگی ما تأثیر دارد. وقتی تمامي این دنیا نسبت به آخرت، به اندازه چشم بر هم زدنی هم نیست، چه میزان باید به فکر آخرت باشیم، و چه میزان به فکر دنیا؟ آیا بیشتر وقت ما به تفکر و تلاش برای رسیدن به موفقیت‌ها، کسب مناصب و درجات عالی، شهرت، کسب درآمد و نظایر آن، اختصاص یافته، یا در پي  آخرت هستيم؟

این مفسر قرآن کریم با استناد به آیات متعددی از قرآن کریم و روایاتی از اهل‌بیت‌علیهم‌السلام، اظهار داشت: به خاطر همین اهمیت بی‌نهایت آخرت نسبت به دنیا است که قرآن و روایات به مذمت دنیا و تشویق آخرت پرداخته‌اند؛ پس چرا ما که قرآن و اهل‌بیت را قبول داریم، این گونه‌ایم؟ آیا این ضعف ما نیست؟ مبادا روزی پیشمان شویم که دیگر سودی ندارد!

وی افراط و تفریط را دو مانع بزرگ در راه انجام تکالیف الهی دانست، و افزود: عده‌ای بر اثر تفریط، توجهی به آخرت ندارند و تمام همتشان معطوف به دنیا است؛ عده‌ای نیز با افراط، شعار خود را زهد و عدم دلبستگی به دنیا قرار می‌دهند تا خود را از وظایف اجتماعی که زحمت دارد، خلاص کنند و راحت‌طلبی خود را توجیه کنند؛ از این‌رو وقتی سخن از جهاد و جبهه، مشاركت در امور اجتماعی و سیاسی و نظایر آن باشد، می‌گویند دنیا ارزش این‌ها را ندارد؛ به فکر آخرت خود باشید! در حالی که قرآن می فرماید: فَضَّلَ اللهُ المُجاهِدینَ عَلَی القاعِدینَ أَجْراً عَظیماً.

آيت‌الله مصباح يزدي  با تأکید بر لزوم مراقبت از خود برای دوری از افراط و تفریط، اظهار داشت: شیطان به دنبال این است که انسان‌ها را دنیاطلب کند و اگر نشد، به اسم ضدیت با دنیا، آنها را به سمت راحت‌طلبی و شانه خالی کردن از وظایف اجتماعی سوق دهد.

استاد اخلاق حوزه علیمه قم با اشاره به این‌که زندگی دنیا همراه با رنج است، ادامه داد: آیا فکر می‌کنید افرادی مانند ترامپ، خیلی راحت هستند؟ او با همه امكانات و داراييش، خواب راحت ندارد؛ هم‌چنان‌كه شاهزاده سعودی از ترس ترور، آسایش و آرامش ندارد. هر چه دلبستگی به دنیا بیشتر باشد، نگرانی براي از دست دادن آن نیز بیشتر است؛ مخصوصاً با توجه به این‌که بر خلاف امور معنوی، رقابت شديدي بين افراد بر سر امور دنیوی وجود دارد و کسانی که بهره بیشتري داشته باشند، دشمن بیشتری هم دارند.

آیت‌الله مصباح يزدي در پایان اظهار داشت: مراقب باشیم به گونه‌اي رفتار نکنیم که روزی پشیمان شده و حسرت بخوریم؛ یکی از اسامی روز قیامت، «یوم الحسره» است؛ همه ما یوم الحسره را در پیش داریم. به گونه‌ای قدم برداریم که در آن روز خیلی احساس پیشمانی و حسرت نکنیم؛ البته یکی از مسائلی که در این زمینه بسیار مهم است، توسل به اهل‌بیت‌علیهم‌السلام است.

گفتنی است مراسم افتتاحیه سال تحصیلی 97-98، روز سه شنبه، سوم مهرماه با حضور اساتيد و دانش‌پژوهان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در سالن همایش‌های اين مؤسسه برگزار شد.

قبل از سخنرانی علامه مصباح يزدي نيز از نفرات برتر آزمون کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تقدیر به عمل آمد.

انتهای پیام/

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org