قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 18 /07 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم وي با اشاره به اين‌كه مباني فكري بر رفتار انسان‌ها اثر مي گذارد، ادامه داد: بايد ديد قاعده لاضرر شامل چه مواردي مي‌شود؛ در چه شرايطي تحمل ضرر جايز است؟ تا كجا جايز است؟ برخي حتی ريخته شدن يك قطره خون را ضرري می‌دانند كه با وجود احتمال آن ، تكليف ساقط می‌شود، اما برخي نيز مانند امام (ره) در برخي موارد گفته‌اند بايد اقدام شود ولو بلغ ما بلغ؛ يعني ولو بسياري از انسان‌ها در این راه جان خودشان را فدا کنند! لذا بايد اين مسائل به خوبي و درستي بررسي و تبيين شود.

 به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با مدير و محققان مؤسسه وارث الانبياء با اشاره به نقش و جايگاه امام حسين‌علیه‌السلام اظهار داشت: امام (ره) فرمود ما هر چه داريم از محرم و صفر است؛ بركاتي كه همه ساله در سايه نام سيدالشهدا‌علیه‌السلام به انسان‌ها می‌رسید و سبب احياي ارزش‌هاي الهي و انساني مي‌شود، قابل شمارش نيست.

آيت‌الله مصباح يزدي ادامه داد: اگر مراسم عزاداري امام حسين‌علیه‌السلام  نبود، معلوم نبود امروز چيزي از دين باقي مانده باشد و اگر بقيه اركان و آموزه‌هاي دين نيز احيا شده است، به بركت همين مجالس ابي‌عبدالله علیه‌السلام است.

وي ضمن قدرداني از زحمات مسئولان و محققان مؤسسه وارث الانبياء خاطر نشان كرد: در ميان تلاش‌هايي كه انجام داده‌ايد، آن كاري كه سنگين‌تر است و نياز به مؤونه بيشتري دارد، كارهاي مربوط به تحقيق و پژوهش است. جمع‌آوري آثار كار مفيدي است، اما نياز به مؤونه علمي خاصي ندارد؛ اما اين‌كه از كلمات سيدالشهداعلیه‌السلام موضوعات ديني استخراج شده و در مورد آن تحقيق كامل صورت بگيرد، نياز به عمق علمي و شناخت كافي و زحمات زياد دارد تا نظر صحيح تبيين شده و نظرات اشتباه نيز مورد اصلاح قرار گيرد.

آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به لزوم تبيين و بررسي اصل حركت سيدالشهدا‌علیه‌السلام اظهار داشت: بوده‌اند كساني كه اصل قيام سيدالشهدا‌علیه‌السلام برايشان حل شده نبود و برايشان سوال بود كه چرا ایشان خود را به كشتن داد. عده‌اي مي‌گويند اين قضايا سند درستي ندارد! عده‌اي هم مي‌گويند: اين مختص ايشان بوده و وظيفه‌اي را براي ما روشن نمي‌كند؛ خدا مي‌خواسته كه ايشان را شهيد و زن و بچه‌اش را اسير ببيند. اما عده‌اي معتقدند كاري كه ایشان كرد، وظيفه هر مسلماني بود؛ هر امام ديگري هم به جاي ايشان بود، چنين مي كرد.

وي با اشاره به اين كه همين مباني فكري بر رفتار انسان‌ها اثر مي گذارد، ادامه داد: بالاخره اين يك مسير است؛ بايد ديد قاعده لاضرر شامل چه مواردي مي‌شود؛ در چه شرايطي تحمل ضرر جايز است؟ تا كجا جايز است؟ برخي حتی ريخته شدن يك قطره خون را ضرري می‌دانند كه با وجود احتمال آن ، تكليف ساقط می‌شود، اما برخي نيز مانند امام (ره) در برخي موارد گفته‌اند بايد اقدام شود ولو بلغ ما بلغ؛ يعني ولو بسياري از انسان‌ها در این راه جان خودشان را فدا کنند! لذا بايد اين مسائل به خوبي و درستي بررسي و تبيين شود.

آيت الله مصباح با اشاره به لزوم بررسي و تحقيق حتي در مسائل اوليه قیام امام حسين علیه‌السلام اظهار داشت: بالاخره بايد مشخص شود كه تکلیف تا چه مرحله‌اي، ساقط نمي‌شود و چه شرايطي است كه ايجاب مي كند انسان تا آخرين قطره خون نيز از انجام وظيفه دست برندارد؟  چرا كه در برخي موارد اگر كساني سستي كنند، سبب تضعيف دين مي‌شوند و اگر بشناسند و به وظيفه عمل كنند، بزرترين كارها را كرده و سبب بقاي دين شده اند.

وي در پايان خاطر نشان كرد: در راستاي فعاليت براي امام حسين‌علیه‌السلام نبايد به انجام كارهای شكلي اكتفا شود؛ بلكه نياز به كارهاي تحقيقي است، آن هم محققاني كه عمق علمی بالا داشته باشند و طبيعتا چنين افرادي اندك هستند.

گفتني است اين مراسم هفدهم مهرماه سالجاري در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org