قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 07 /09 /1397

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار داشت: باید از قرآن درس بگیریم و بدانیم که محیط خانه باید محیط آرامش باشد؛ سعی کنیم با تنش‌ها، اضطراب را وارد خانه نکنیم. چرا که آرامش حاصل از ازدواج، حکمت زندگی اجتماعی است؛ اگر این آرامش را حفظ کردیم، از سایر برکات الهی نیز استفاده خواهیم کرد و اگر آرامش را به هم زدیم، از سایر برکات نیز چندان بهره‌ای نخواهیم برد

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار داشت: باید از قرآن درس بگیریم و بدانیم که محیط خانه باید محیط آرامش باشد؛ سعی کنیم با تنش‌ها، اضطراب را وارد خانه نکنیم. چرا که آرامش حاصل از ازدواج، حکمت زندگی اجتماعی است؛ اگر این آرامش را حفظ کردیم، از سایر برکات الهی نیز استفاده خواهیم کرد و اگر آرامش را به هم زدیم، از سایر برکات نیز چندان بهره‌ای نخواهیم برد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) همزمان با شب میلاد پیامبر اعظم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و امام جعفر صادق‌علیه‌السلام، ضمن تبریک این مناسبت اظهار داشت: یکی از سنت‌های مؤمنان مقارن قرار دادن  برخی کارهای خیر مانند ازدواج با این ایام است که سنت بسیار حسنه‌ای است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این که لطف خداوند متعال حتی شامل کسانی که بر اساس هیچ منطقی، استحقاق لطف ندارند، نیز می‌شود، ادامه داد:  آیا ممکن است چنین خدایی، به کسانی که از راه‌های مختلف خود را به اهل بیت‌علیهم‌السلام منتسب کرده و دست توسل به سوی آن‌ها دراز می‌کنند و حتی کارهای خیر خود را به نیت گوشه چشم اهل بیت، مقارن این ایام قرار می‌دهند، نظر رحمت و لطف نداشته باشد؟!

این مفسر قرآن کریم با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم اظهار داشت: گاهی خداوند متعال برخی نعمت‌های خود را به عنوان نشانه خود ذکر می کند تا قدر آن را بهتر دانسته و شکرگزار او باشیم.؛ از جمله نعمت‌هایی که خداوند آن را به عنوان نشانه و آیات خود ذکر می‌کند، خلقت زوج‌هایی برای انسان از جنس خودش است که با آن به آرامش می‌رسند.

وی با اشاره به تفاوت زوج‌های انسان و حیوان گفت: طبیعتا خداوند برای حیوان‌ها نیز، زوج‌هایی از جنس خودشان آفریده است؛ اما حیوانات زندگی‌شان در حد جفت‌گیری و نهایتا کنار هم بودن تا به دنیا آمدن بچه‌هایشان و رسیدن بچه‌ها به حد رشدی که بتوانند خودشان غذا تهیه کنند، است؛ اما به نظر می‌رسد معمولا چنین نباشد که تا آخر عمر کنار زوج باقی بماند. اگر خداوند می‌فرمود از نشانه‌های خدا این است که زوج‌هایی برای شما قرار داد تا نسل شما باقی بماند، در این صورت، این مسئله برای حیوانات هم وجود داشت، اما خداوند در مورد انسان‌ها می‌فرماید زوجین، در کنار هم به آرامش می‌رسند.

آیت‌الله مصباح با بیان این که به طور معمول، زندگی در دنیا همراه با رنج‌ها و سختی‌هایی است که البته بر اساس حکمت‌های خداست، افزود: اما خداوند همسر را وسیله آرامش انسان قرار داده است؛ همان آرامشی که گاهی انسان برای رسیدن به آن، حاضر است هزینه‌های زیادی به جان بخرد.

وی خاطر نشان کرد: شاید معنای آرامش را مردها بیشتر بتوانند درک کنند؛ مردها معمولا در جامعه هستند و بیشتر دچار تنش و اضطرات و نظایر آن می‌شوند؛ اما همین مرد، ساعت‌ها در بیرون از خانه با اسباب تنش‌زا مواجه می‌شود، اما وقتی به خانه می‌آید با دیدن همسر، آرامش خاصی می یابد؛ همان طور که وقتی زن در خانه حضور دارد و گاه شلوغی بچه‌ها، آرامش وی را به هم زده، با آمدن مرد به خانه، احساس آرامش می کند. این آرامش، حکمت خداست که با هیچ قیمتی نمی‌توان آن را ارزشگذاری کرد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم ادامه داد: از این آیه باید درس بگیریم و بدانیم که محیط خانه باید محیط آرامش باشد؛ سعی کنیم با تنش‌ها، اضطراب را وارد خانه نکنیم. چرا که آرامش حاصل از ازدواج، حکمت زندگی اجتماعی است؛ اگر این آرامش را حفظ کردیم، از سایر برکات الهی نیز استفاده خواهیم کرد و اگر آرامش را به هم زدیم، از سایر برکاتش نیز چندان بهره‌ای نخواهیم برد.

وی افزود: خدا به طور طبیعی بین دو همسر، محبتی ایجاد می‌کند که مخصوص آن‌هاست؛ لذا هرچند پدر و مادر به بچه‌هایشان علاقه دارند، اما نوع آن محبت و علاقه، تفاوت می‌کند و محبت بین زوجین، ویژه است. در واقع فلسفه ازدواج این است که انسان در آرامش زندگی کند و هم نیاز به محبتش تأمین شود و هم نیاز دیگری به محبت را تأمین کند.

عضو جامعه مدرسین حوزه علیمه قم  با اشاره به این که اگر تنها مفاد همین آیه از قرآن کریم را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم، بی‌شک، از خوشبخت‌ترین زندگی های اجتماعی و خانوادگی را در عالم خواهیم داشت، به نقل داستانی از علامه طباطبائی پرداخت و گفت: ایشان چنان از همسرشان راضی بودند و زندگی شیرینی داشتند که بعد از فوت همسرشان، هر روز به یاد ایشان بوده و همواره به نیکی از ایشان یاد می‌کردند و حتی گاهی با یاد ایشان اشک در چشمانشان جمع می شد.

این استاد اخلاق با اشاره به خاطره‌ای از میرزا جوادآقا تهرانی اظهار داشت: ایشان چنان رعایت حال همسر خود را داشتند که یک شب را تا صبح در کوچه ماندند؛ چرا که نمی‌خواستند همسرشان با بیدار شدن از خواب و باز کردن در خانه، اذیت شود! از این رفتار می‌توان دریافت که رفتارهای دیگر ایشان در خانه چگونه بوده است! به نظر من نمی‌توان اجر چنین کاری، با این نیت خیرخواهانه و لطیف را درک کرد.

وی ادامه داد: اگر ما این درس‌ها را از اهل بیت‌علیهم‌السلام و شاگردان تربیت شده این مکتب یاد بگیریم و به کار ببندیم، زندگی ما مانند بهشت خواهد بود؛ بهشتی در همین دنیا. هر قدر این محبت در خانواده بیشتر باشد، محبت افراد نسبت به دیگران هم گسترش خواهد یافت.

علامه مصباح در پایان با اشاره به نعمت‌های عظیم خداوند متعال اظهار داشت: مبادا در قدردانی از نعمت‌های الهی و شکر آن‌ها سهل‌انگاری داشته باشیم.

گفتنی است این مراسم سوم آذرماه همزمان با شب میلاد حضرت پیامبر اعظم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و امام جعفر صادق‌علیه‌السلام در مؤسسه امام خمینی (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org