قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 10 /09 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: تصور بنده این است که در اوایل مبارزات علیه رژیم ستمشاهی در ایران، حالت تضرع در مؤمنان بیشتر بود؛ به نظر می‌رسد این نوع تضرعات، یکی از کمبودهای امروز جامعه ماست و متأسفانه به این مسائل کمتر از مسائل مادی و ظاهری اهمیت داده می شود

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار با شیخ نعیم قاسم، قائم مقام دبیرکل حزب الله لبنان و هیئت همراه اظهار داشت: حوادثی که در دهه‌های اخیر در منطقه اتفاق افتاده است، در تاریخ کم‌نظیر است و می‌توان آن‌ها را به برخی حوادث صدر اسلام تشبیه کرد.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به شرایط سخت مسلمانان در جنگ بدر افزود: شرایط مسلمانان در جنگ بدر به قدری سخت و دشوار بود و مسلمانان در ضعف قرار داشتند که خدا از آن‌ها به «اذله» تعبیر می کند.

وی با بیان این‌که تصور من این است که خداوند متعال در این چند دهه اخیر، به صورت کم‌نظیری باب رحمتش را بر مسلمانان و به خصوص شیعیان باز کرده است، ادامه داد: حتی ما از توجیه عادی و علمی برای بسیاری از پدیده‌ها در کشور خودمان عاجزیم؛ این میل و رغبتی که نوجوانان در آغاز تکلیف و حتی قبل از تکلیف برای حضور در جبهه و جهاد برای دفاع از ارزش های اسلامی از خود نشان دادند، با هیچ منطق علمی قابل توجیه نیست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: پیشرفت‌های علمی، صنعتی، سیاسی و نظایر آن‌که بعد از انقلاب در ایران اتفاق افتاد، به هیچ وجه قابل مقایسه با شرایط قبل از آن نیست. تا آن‌جا که بنده اطلاع دارم، هیچ سیاستمداری در دنیا این پیشرفت‌ها را حتی به صورت احتمال پیش‌بینی نمی‌کرد ولی الحمدلله این لطف‌های الهی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و امروز آثارش را در خارج از منطقه نیز می‌بینیم.

این مفسر قرآن کریم با اشاره به ضعف مسلمانان در جنگ بدر و تضرع پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله به درگاه خداوند برای یاری مسلمانان اظهار داشت:  طبق روایات شخص پیامبر اکرم دست به دعا برداشت و از خداوند خواست تا نصرتش را نازل کند؛ تا جایی که بنده از سیره پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله اطلاع دارم، حالت تضرع ایشان در شب جنگ بدر، بی‌سابقه بوده است.

وی افزود: با نگاهی به آیات معلوم می شود که این تضرعات در پیروزی اسلام مؤثر بوده است؛ در این زمان نیز علاوه بر شکر نعمت نصرت و پیروزی مسلمانان در ایران، لبنان و یمن، وظیفه دیگری نیز داریم؛ آن وظیفه این است که بر تضرعاتمان بیفزاییم.

آیت‌الله مصباح ادامه داد: تصور بنده این است که در اوایل مبارزات علیه رژیم ستمشاهی در ایران، حالت تضرع در مؤمنان بیشتر بود، ولی به نظر می‌رسد که این نوع تضرعات، یکی از کمبودهای امروز جامعه ماست و متأسفانه به این مسائل کمتر از مسائل مادی و ظاهری اهمیت داده می شود.

وی با بیان این‌که این سخن بدان معنا نیست که از نعمت‌های مادی و علمی و تکنولوژی غافل شده و از آن‌ها استفاده نکنیم، ادامه داد: مسئله این است که توجه به نعمت‌های مادی، ما را از توسلات، تضرعات و نذر و نیاز بازندارد. باید سعی کنیم هر دو بعد را تقویت کنیم تا در سایه آن پیروزی‌های بهتر و کامل‌تر و سریع‌تری نصیب مسلمانان شود. غفلت از این امر مهم از هیچ مؤمنی قابل قبول نیست، اما غفلت از این مسئله درباره روحانیان قبیح‌تر است؛ از این‌رو باید ابتدا خودمان به این مسئله بیشتر اهمیت دهیم و سپس توجه دیگران را نیز به این مسئله جلب کنیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به نعمت وجود مقام معظم رهبری اظهار داشت: در طول تاریخ، کمتر شاهد چنین نعمتی بوده‌ایم؛ ایشان علاوه بر این که از لحاظ علمی، سیاسی، بصیرت اجتماعی و هوش و فراست خدادادی امتیاز چشمگیری دارند که دوست و دشمن به آن اعتراف دارند، امتیاز دیگری هم دارند که بسیاری از افراد، از آن غافلند و آن روح بندگی و خضوع ایشان در مقابل خداوند و اعتماد به کمک های الهی و آثار توسلات است.

وی افزود: من بارها شنیده‌ام که ایشان گاهی تحت فشارهای شدیدی واقع می‌شوند که کنترل آن برای افراد عادی بسیار مشکل است و گاهی نیمه شبی از تهران به جمکران آمده و مشغول دعا، توسل، گریه و زاری و سجده‌های طولانی می‌شوند و با نشاط خاص حاصل از این تضرعات، به تهران برگشته و مشغول انجام وظیفه می‌شوند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به ویژگی‌های سید حسن نصرالله اظهار داشت: در مرتبه بعد از رهبری نیز کمتر کسی را مانند جناب سید حسن نصرالله با این متانت، شجاعت و صفات ممتاز می‌توان یافت؛ ایشان نعمتی بزرگ در لبنان است. باید خدا را به خاطر وجود چنین نعمت‌هایی شکرگزار باشیم و برای سلامتی ایشان، دعا کنیم؛ خداوند وعده داده است که در صورت شکر نعمت‌ها، آن‌ها را می‌افزاید.

گفتنی است دیدار علامه مصباح با شیخ نعیم قاسم قائم مقام دبیرکل حزب الله لبنان و هیئت همراه هفتم آذرماه سالجاری در مؤسسه امام خمینی (ره) صورت گرفت.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org