قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 08 /12 /1397

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با استفاده از آیه 21 از سوره روم اظهار داشت: محبت، گوهر گران‌بهایی است که با هیچ قیمتی نمی‌توان آن را از بازار خرید؛ اما خداوند متعال، در سایه ازدواج، به سادگی و بدون کمترین هزینه، آن را در دل شما ایجاد می‌کند. با تفکر درباره همین مسئله نشانه‌های بزرگی از خداشناسی و لطف‌های الهی را خواهیم دید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در مراسم عقد زوج‌های جوان که همزمان با میلاد حضرت زهرا‌سلام‌الله‌علیها برگزار شد، با اشاره به آیه 21 سوره روم اظهار داشت: اولین فایده ازدواج رسیدن زوجین به آرامش است؛ البته آرامش هر چد بسیار مهم است، اما تنها فایده ازدواج نیست؛ بلکه در سایه ازدواج گوهر گران‌بهای دیگری به هر یک از زن و شوهر داده می‌شود و آن محبت و مودت است.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این‌که محبت، گوهر گران‌بهایی است که با هیچ قیمتی نمی‌توان آن را از بازار خرید، ادامه داد: اما خداوند متعال، به سادگی و بدون کمترین هزینه، آن را در دل شما ایجاد می‌کند؛ لذا طبق فرمایش خداوند، با تفکر درباره همین مسئله نشانه‌های بزرگی از خداشناسی و لطف‌های الهی را خواهیم دید.

این استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که ازهمین آیه می‌توان حداقل دو درس مهم و اساسی برای استحکام خانواده گرفت، گفت: وقتی خداوند، ازدواج را سبب آرامش می‌داند، در واقع برای ما درسی است که بدانیم، محیط خانواده باید آرامش داشته باشد؛ بنابراین از همین روز اول باید سعی کرد تا این آرامش به هم نخورد و از بگومگوهای بی‌حاصل و امور بی‌ارزشی که سبب می‌شود آرامش به هم بخورد، اجتناب کرد. رعایت آداب شرعی سبب می‌شود تا این آرامش که از الطاف الهی است، در خانواده باقی بماند.

وی درس دوم را سعی در ایجاد محبت نسبت به یکدیگر ذکر کرد و افزود: قدر این محبت را باید دانست و کوشید تا این محبت، روز به روز بیشتر شود و این امر نیز در گرو عمل به دستورات الهی است.

علامه مصباح یزدی با اشاره به لزوم رعایت حقوق همسر و رفتار و سخن گفتن محترمانه به وی، افزود: گاهی عده‌ای کفران نعمت می‌کنند و این آرامش را از بین می‌برند. در نتیجه زن و شوهری که باید با دیدن یکدیگر، آرامش یابند، از یک‌دیگر هراس پیدا کرده و بین آن‌ها را نفرت پر کرده است.

وی با اشاره به نمونه‌های متعددی گفت: در مقابل کسانی هم هستند که در سنین پیری، چنان به هم عشق و علاقه دارند که اصلا از زندگی و خوشی‌های دنیا، بدون حضور همسرشان، لذتی نمی‌برند؛ آرامش و لذت آن‌ها بودن در کنار همسر است؛ این به معنای شکرگزاری از نعمت آرامش و محبتی است که خداوند در سایه ازدواج به آن‌ها عطا کرده است.

آیت‌الله مصباح افزود: البته باید توجه داشت، هر امری حد و مرز دارد و محبت همسر – علی‌رغم لزوم و تأکید بر آن – نباید جای محبت به خدا و اهل بیت‌علیهم‌السلام را بگیرد؛ این مسئله حتی نباید جای دوست داشتن خلق و خدمت به آن‌ها را بگیرد.

این استاد اخلاق حوزه علمیه افزود: اگر واقعا این دو درس را از قرآن بیاموزیم که آرامش و محبت را در خانواده حفظ کنیم، نود درصد مشکلات زندگی حل خواهد شد؛ یعنی حتی مشکلاتی که منشأ بیرونی نیز دارند در سایه این دو نعمت، حل خواهند شد.

گفتنی است مراسم عقد زوج‌های جوان، هفتم اسفند ماه همزمان با سالروز ولادت حضرت زهراسلام‌الله‌علیها در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) و با حضور خانواده‌های زوج‌های جوان برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org