قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 10 /01 /1398

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که اول باید دنبال این باشیم که وظیفه ما چیست و خداوند در هر شرایطی از ما چه می‌خواهد، افزود: بزرگ‌ترین نعمتی که خداوند به ما داده است، وجود رهبری است که به بهترین شیوه، وظیفه ما در شرایط مختلف را بیان می‌کند؛ چه بسا پزشکان حاذقی که در طول دوره طبابت خود، موارد متعددی اشتباه کرده‌اند و البته جای تعجب هم نیست، اما این‌که انسانی به مدت 30 سال در مسندی بنشیند و با پیچیده‌ترین مسائل اجتماعی روز مواجه باشد و نتوان یک نمونه بیان کرد که ایشان اشتباهی داشته باشد، جای تعجب است؛ آن هم در دنیایی که رهبران عالم روزانه اشتباهات متعددی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در جمع مدیران ارشد هلدینگ فدک (بزرگ‌ترین مجموعه فعال در زمینه حمل و نقل ریلی کشور) با اشاره به نعمت عظیم انقلاب اسلامی و اجر عظیم و روزافزون حضرت امام (ره) گفت: خداوند متعال، می‌خواهد بندگانش شاکر نعمت‌ها باشند و البته اولین اثر شکر، افزایش نعمت‌ها برای خود شاکران است؛ البته یک‌سری برکاتی هستند که همگان می‌توانند آن را درک کنند؛ از این رو مقایسه‌ای کوتاه بین شرایط حال حاضر و قبل از انقلاب، به خوبی این برکات را یادآوری می‌کند؛ زمانی حتی برای تعمیر جنس‌های خریداری شده از آمریکا، نیازمند آمریکایی‌ها بودیم و مبلغی شبیه اصل آن باید هزینه می‌شد تا آن جنس، تعمیر شود، اما امروز در زمینه‌های متعددی پیشرفت داشتیم که حتی می‌توانیم در تولید آن‌ها به دیگران هم کمک کنیم.

آیت‌الله مصباح افزود: همچنین نعمتی مانند امنیت قابل درک برای همگان است؛ زمانی حتی در برخی خانواده‌ها، فرد از برادر خود نیز احساس خطر می‌کرد و احتمال می‌داد ساواکی باشد؛ چه رسد به دوست و همسایه و دیگران. اما امروز به راحتی در بین محافل از شخصیت‌های مهم کشور انتقاد می‌شود.

وی افزود: اما برکات انقلاب، محدود به همین امور نمی‌شود؛ درک برخی نعمت‌ها سخت‌تر است و عموم افراد آن را درک نمی‌کنند؛ به عنوان نمونه اگر کسی بگوید وقتی مؤمنانی جمع می‌شوند و خدا و اهل بیت‌علیهم‌السلام را یاد می‌کنند، گروهی از فرشتگان در این فضا رفت و آمد کرده و برایشان دعا می‌کنند، شاید به خوبی برای ما قابل درک نباشند، اما این برکات وجود دارند و روایات متعددی بر این امر تصریح کرده‌اند. در سایه انقلاب اسلامی نیز برکاتی از همین سنخ برای کشور حاصل شده است که ما قادر به درک آن نیستیم.

استاد اخلاق حوزه علمیه با اشاره به زندگی ساده حضرت امام(ره)، اظهار داشت: آنچه سبب شد تا این همه برکات شامل امام(ره) شود، این بود که امام(ره) به دنبال "بندگی خدا" بود؛ بنده صرف خداوند که هر چه خداوند گفت باید انجام دهد؛ لذا سعی کرد ببیند خدا از او چه می‌خواهد؛ البته برای بندگی نیز دو رکن لازم است؛ اول تلاش برای شناخت وظیفه و دوم اخلاص در عمل. امام(ره) سال‌ها در حوزه زحمت کشید تا وظیفه خودش را در هر شرایطی بشناسد و از طرف دیگر نیز با اخلاص تمام به وظیفه‌اش عمل کرد؛ برای او تفاوتی نمی‌کرد که مردم بگویند زنده باد خمینی(ره) یا – خدای ناکرده – عکس آن را بگویند؛ او به دنبال بندگی و رضای الهی بود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه خاطر نشان کرد: گاهی اوقات نزدیک‌ترین افراد به ایشان، نظر دیگری داشتند، اما ایشان وظیفه خود را امر دیگری تشخیص می‌داد؛ از این‌رو سرزنش‌های صریح و غیر صریح را تحمل می‌کرد، اما وظیفه‌اش را ترک نمی‌کرد؛ خواه دیگران خوششان بیاید یا بدشان بیاید.

وی افزود: نتیجه بندگی خداوند، این بود که هیچ وقت از هیچ چیزی نمی‌ترسید؛ لذا خطرهایی که می‌توانست هر کسی را متزلزل کند، نتوانست کوچک‌ترین خللی در اراده و انجام وظیفه امام(ره) به وجود آورد.

آیت‌الله مصباح با اشاره به نمونه‌هایی از شجاعت و اخلاص امام‌(ره)  افزود: او زمانی قیام کرد که ایران حیات خلوت آمریکا و هم‌چون ابزاری در خدمت اهداف آن‌ها بود؛ اما امروز به برکت همان حرکت، ایران به رقیب آمریکا تبدیل شده است به گونه‌ای که رئیس‌جمهور آمریکا وقتی می‌خواهد دشمنش را معرفی کند، ایران را نام می‌برد و نه حتی کشورهای بزرگی مانند چین و روسیه! ایران به اینجا نرسید، مگر به واسطه یک آخوندی که چیزی جز بندگی خدا نداشت. آیا این برای ما درس نیست؟!

استاد اخلاق حوزه علمیه قم اظهار داشت: امام(ره) به ما یاد داد تا بندگی کنیم؛ شاگردی که خوب از او درس گرفت، همانی است که امروز جای او نشسته است؛ هیچ کس مانند خداوند نمی‌دانست چه کسی بهترین گزینه برای این سمت است؛ البته شخص رهبری نیز دنبال پست و مقامی نبود و تلاش می‌کرد که این مسئولیت سنگین بر عهده‌اش نیاید، اما خدا می‌دانست، او برای این کار مناسب‌تر است؛ چون به بهترین وجه درس بندگی را از استاد آموخته بود.

وی با اشاره به عبادات و توسلات مقام معظم رهبری گفت: باید از راه امام و رهبری درس بگیریم. اگر در همه کارها، بندگی خدا را سرلوحه همه کارهایمان قرار دادیم، از امام درس‌گرفته‌ایم؛ اما اگر در هر کاری اول به فکر بودیم که چه چیز عاید ما می‌شود و چه منافعی برای خانواده و هم حزبی‌هایمان دارد، نمی‌توانیم ادعای پیروی راه امام را بکنیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه با اشاره به این‌که اول باید دنبال این باشیم که وظیفه ما چیست و خداوند در هر شرایطی از ما چه می‌خواهد، افزود: بزرگترین نعمتی که خداوند به ما داده است، وجود رهبری است که به بهترین شیوه، وظیفه ما در شرایط مختلف را برای مان بیان می‌کند؛ چه بسا پزشکان حاذقی که در طول دوره طبابت خود، در موارد متعددی اشتباه کرده‌اند و البته جای تعجب هم نیست، اما این‌که فردی به مدت 30 سال در مسندی بنشیند و با پیچیده‌ترین مسائل اجتماعی روز مواجه باشد و نتوان یک نمونه بیان کرد که ایشان اشتباهی داشته باشد، جای تعجب است. آن هم در دنیایی که رهبران عالم روزانه اشتباهات متعددی دارند.

آیت‌الله مصباح افزود: چنین رهبری را مقایسه کنید با رئیس جمهور قدرتمندترین کشور دنیا که رئیس کنگره آمریکا در مورد او می‌گوید ترامپ حتی ارزش این را ندارد که او را استیضاح کنیم! بنده چنین تعبیری را از هیچ سیاستمداری نشنیده بودم. اما در مورد رهبر ایران، بزرگ‌ترین شخصیت‌های سیاسی دنیا می‌گویند تا ایران چنین رهبری دارد، شکست نمی‌خورد. این چه نعمت عظیمی است که خداوند به کشور ما داده است؛ از خداوند متعال باید عاجزانه درخواست کنیم که توفیق شکر این نعمت‌ها را به ما بدهد. چنین انسانی، فرشتگان در مقابلش خضوع می‌کنند.

وی افزود: سجده فرشتگان در برابر حضرت آدم (ع) نمادی از این بود که این آفریده خداوند عزتی نزد خداوند دارد و می‌تواند به مقامی برسد که فرشتگان باید در مقابلش به خاک بیفتند. این ویژگی را خداوند در وجود همه ما قرار داده است؛ اگر به دنبال بندگی خداوند بودیم، به همان میزان می‌توانیم به رسیدن به مراتبی از آن امیدوار باشیم.

گفتنی است دیدار رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) با جمعی از مدیران ارشد هلدینگ فدک (بزرگ‌ترین مجموعه فعال در زمینه حمل و نقل ریلی کشور) 25 اسفندماه 97 در مؤسسه امام خمینی (ره) صورت گرفت.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org