قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

یکشنبه 11 /01 /1398

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: باید با هواپرستان فرصتطلب که به دنبال منافع شخصی خودشان هستند و البته گاهی به اسم امام‌(ره) و انقلاب هم فعالیت می‌کنند، مقابله کرد. اینها منافقین این زمان‌اند؛ باید سران فتنه و منافقان پشت پرده و کسانی که با آمریکا سر و سری دارند را شناخت و نگذاشت اینها در جامعه یکه‌تاز شوند. البته این مقابله باید به شیوه معقول انجام بگیرد؛ نه با داد و فرياد و ایجاد اختلاف در جامعه. هم‌چنان‌كه امام راحل(ره) علی‌رغم این که از ابتدا با رياست‌جمهوري بنیصدر یا قائممقامی فلان شخص مخالف بود، اما بلافاصله آن را عیان نکرد؛ زيرا اين‌كار در جامعه ایجاد اختلاف می‌كرد و سبب تزلزل اصل انقلاب می‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از فعالان فرهنگي و پيشكسوتان انقلابي قم، با اشاره به آغاز گام دوم انقلاب اسلامی، بر لزوم ارزیابی گام اول و شناخت نقاط ضعف و قوت و کمبودها تأکید، و خاطر نشان کرد: یکی از تفاوت‌های گام اول و دوم این است که در سال‌های اول پيروزي انقلاب، بلکه در ابتداي نهضت امام خميني(ره) سؤالاتی مطرح بود که پاسخ آنها برای بسیاری ناشناخته و مبهم بود؛ اما مخالفت چندانی با آن‌ها صورت نمی‌گرفت؛ حتی در سطح حوزه برای طلاب این سؤال مطرح بود که امور سیاسی چه ربطی به یک فقیه دارد که در مورد آن سخنرانی می‌کند و از مبارزه علیه شاه سخن می‌گوید؟!

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این که آیت‌الله کاشانی از نظر علمي در حد مراجع بود، اما کسی ایشان را به عنوان مرجع نمی‌شناخت، ادامه داد: ایشان وارد مسائل سیاسی شده بود و سیاسی بودن، نوعی انگ و برچسب منفي برای متدینین به شمار می‌رفت؛ با اين وجود امام راحل(ره) کار عظیمی انجام داد و صراحتاً اعلام كرد دخالت در امور اجتماعی از بزرگترین واجبات است. این سخنان، جدید و برای خیلی‌ها ناشناخته بود؛ اما خداوند به برکت اخلاص امام(ره)، آن را به سرعت در جامعه رواج داد و در نتيجه همين امر کسانی تربیت شدند که آمادگي داشتند تا پای جان برای اطاعت امر امام(ره) ایستادگی کنند تا این انقلاب به پیروزی برسد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این که از آغاز نهضت امام در سال 42 تا پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 كمتر كسي احتمال پیروزی امام(ره) را مي‌داد، اظهار داشت: تقریباً اكثر علما و اقران امام راحل(ره) مطمئن بودند که اين نهضت به جایی نمی‌رسد؛ اما امام(ره) مانند کوه ایستاد و خداوند نیز محبت او را در دل مؤمنین انداخت و انقلابی پدید آمد که در دنیا بی‌نظیر است. البته هنوز زود است که بتوانیم برکات آن را ارزیابی کنیم؛ اما اجمالاً مي‌توان گفت در سایه این انقلاب، نه تنها اسلام، بلکه دین در دنیا احیا شد.

وی ادامه داد: الحمدلله بعد از وفات امام راحل(ره) نیز جانشین شایسته ایشان کشتی نظام اسلامي را به خوبی هدایت کرده‌اند.

این متفکر و فیلسوف اسلامی ضمن مقایسه انقلاب امام خمینی(ره) با انقلاب پیامبر اكرم صلوات‌الله عليه گفت: در اوایل نهضت حضرت امام(ره) بسیاری از فرمایشات ايشان فقط  به خاطر عشق و علاقه مردم به ایشان پذیرفته می‌شد، و حتی در بین خواص كلام و نظر امام(ره) به عنوان فصل‌الخطاب به شمار می‌رفت. اما همان‌گونه که بعد از پیامبر اكرم صلي‌الله‌عليه‌وآله فتنه‌هایی پيش آمد كه سبب ایجاد انحرافاتی در مسير اسلام شد و فقط اقلیت محدودی در صراط مستقیم باقي ماندند، در انقلاب ما نیز این قبيل فتنه‌ها صورت گرفته و می‌گیرد.

وی دو عامل اصلی وقوع فتنه را جهل و هواپرستی عنوان كرد، و افزود: عده‌‌ای از روي جهل و نادانی به انحراف کشیده شدند؛ عده‌ای نیز با این که می‌دانستند و علم داشتند، هوای نفس‌شان موجب انحراف خودشان و منحرف کردن دیگران شد.

آیت‌الله مصباح يزدي با بیان این که امتحان يكي از سنت‌های الهی است، تأكيد كرد: جرياناتي شبیه به فتنه‌های صدر اسلام، در انقلاب اسلامی نیز رخ داد؛ کسانی زیر سایه امام(ره) رشد کرده و به محبوبیتی هم رسیده بودند، اما امتحان خوبی پس ندادند. هر چند خداوند متعال لطفش را به جامعه ما ارزانی داشت و رهبری به ما عطا کرد که بتواند جامعه‌ای که جهل و هوای نفس در آن وجود دارد را مدیریت کند تا نه فقط دستاوردهای انقلاب باقی بماند، بلكه روز‌بروز رشد کند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: در تاریخ سراغ نداریم که پیامبر و رهبر حقی، بنیان یک جامعه سالم را گذاشته باشد و همه افراد و پیروانش تا انتهاي مسیر و رسیدن به هدف نهايي سالم بمانند و راه او را به درستي ادامه داده باشند. این لازمه سنت الهی در آفرینش و فراهم كردن زمینه امتحان انسان‌ها براي رشد و تعالي آنها است.

وی فتنه و امتحان را سنت ثابتی دانست که تا روز قیامت ادامه خواهد داشت، و افزود: در 40 سال اول انقلاب، اخلاص و مدیریت حضرت امام(ره) و جانشین شایسته ایشان سبب شد تا دستاوردهای انقلاب از بین نرود و نسل‌هاي بعدی هم نسبت به ارزش‌های انقلاب بیگانه نباشند. سرّ این که رهبری دائماً بر امیدواری نسبت به آینده روشن انقلاب با توجه به حضور جوانان تأکید می‌کنند، همین مسأله است؛ زيرا در همه انقلاب‌ها پس از گذشتن دو نسل از آنها، رهبراني جدید با انگیزه‌های متفاوت سكان انقلاب‌شان را به دست گرفته‌اند كه در شرایط اجتماعی خاصی آرمان‌ها و اهداف‌هاي اوليه خود را فراموش كرده‌اند؛ برخلاف انقلاب اسلامي ايران كه با گذشت چهل سال از پيروزي آن،‌ هنوز آرمان‌ها و اهداف نخستين آن در ميان جوانان و نسل جديد پر رنگ ديده مي‌شود.

استاد حوزه علميه قم با اشاره به این که گاهی گفته می‌شود باید از ابتدا با آمریکا کنار می‌آمدیم تا دچار این همه مشکل نشویم، گفت: چنین تفکراتی حتی در دانشگاه‌ها نیز ترویج می‌شود و خوف این می‌رود که موج این تفکرات به توده مردم نیز سرایت کند، و طبیعتاً زماني كه ارزش‌های انقلاب فراموش شود، جوانی که با دیدن برخی مشکلات اقتصادی، اصل انقلاب را زیر سؤال می‌برد، قابل ملامت نیست؛ زيرا كسي كه نسبت به آرمان‌ها و ارزش‌هاي والاي اين حركت عظيم ناآگاه است، گمان می‌کند به خاطر اشتباه رهبران انقلاب به چنین روزی افتادیم.

آیت‌الله مصباح یزدی در بخش ديگري از سخنان خود اظهار داشت: یکی از تفاوت‌های گام اول و گام دوم انقلاب این است که در گام جديد ما موظفيم که مبانی اعتقادی و ارزش‌های انقلاب را برای نسل‌هاي بعد تبیین کنیم؛ امروز مانند اوایل انقلاب نیست که يك نظر يا كلام فقط به خاطر اين‌كه از سوي حضرت امام(ره) است، فصل‌الخطاب تلقی شود و حتی منافقان هم جرأت مخالفت با آن را نداشته باشند؛ البته امروز از برخی رفتارها و اظهار نظرها می‌توان فهمید كه كساني از همان ابتدا نیز سخنان امام(ره) را باور نداشتند.

وی در ادامه گفت: نگراني بزرگ امروز این است که نسل آینده چگونه و بر اساس چه مبانی و اعتقاداتی تربیت خواهند شد؛ چگونه می‌توانند در مقابل هجمه شبهات شیطانی ایمن بمانند؛ آیا نسلی که در آينده تربیت می‌شود دغدغه‌هاي نوجوانی را دارد که به جبهه رفت و جان خودش را تقدیم اسلام كرد، یا فقط نگران حقوق و رفاه بیشتر است. لذا وظیفه مهم ما در گام دوم انقلاب این است که مبانی و ارزش‌های انقلاب را برای نسل جدید تبیین كنيم.

آیت‌الله مصباح يزدي خاطرنشان کرد: شاید در گام اول، به خاطر شخصیت و محبوبیت امام راحل(ره) و عدم جرأت منافقان بر مخالفت با ایشان، این وظیفه تا این حد جدی نبود؛ اما امروز چنین نیست. امروز در گوشه و کنار جامعه، حتی در جایگاه‌هایی که اصلاً انتظار نمی‌رود، در زمينه جایگاه رهبري در اين نظام و مبانی  فکری و اعتقادي انقلاب سؤالات و شبهات متعددی مطرح می‌شود و کسانی رسماً در باره مبانی ولایت فقیه تشکیک می‌کنند.

وی ولایت فقیه را محور انقلاب و نظام اسلامی دانست، و تأكيد كرد: اگر این محور را بزنند، چه چیزی برای این انقلاب باقی می‌ماند؟ بدون محوريت ولي فقيه این وحدت، انسجام و هماهنگی بين نيروهاي انقلاب باقی نمی‌ماند. «ولایت فقیه» مسأله جدیدی نيست؛ اما در نظر عموم مردم، فقه در اموری مانند نماز و روزه و طهارت خلاصه می‌شود. این در حالی است که حضرت امام(ره) می‌فرمود بخش اعظم فقه، مسائل اجتماعی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأكيد بر این که باید این قبيل مباحث اجتماعی به قدری براي مردم تبیین شود که جای تشکیک در آن وجود نداشته باشد، ادامه داد: همان چیزی که در زمان امام راحل(ره) بدون دلیل پذیرفته می‌شد، باید امروز با دلایل متقن برای همگان تبیین شود؛ مگر نه اين‌كه زمانی که پیغمبر اكرم صلوات‌الله‌عليه، در روز غدیر دست اميرمؤمنان عليه‌السلام را بالا برد، کسی اعتراض نکرد و همه ولايت آن حضرت را قبول کردند، اما هفتاد روز بعد، نزدیک‌ترین یاران پیامبر صلوات‌الله‌عليه قبل از دفن جنازه آن حضرت، به دنبال تعیین جانشین برآمدند؟! در آن زمان شیاطین به واسطه هواپرستی و عده‌ای از مردم هم به خاطر جهل فریب خورده و منحرف شدند؛ در زمان ما هم زمينه چنين انحرافي وجود دارد.

وی افزود: وظیفه ما در گام دوم انقلاب این است که اولاً با تبيين و روشن كردن حقایق با جهل مقابله کنیم و اجازه ندهیم تشکیک در مباني انقلاب راه یابد؛ ثانیاً اجازه ندهیم هواپرستان در جامعه اوج بگیرند. اگر ما در انجام هر يک از این وظایف کوتاهی کنیم به شهدا و خون‌های آن‌ها كه براي به ثمر رسيدن و بالندگي اين انقلاب ريخته شده، خیانت کرده‌ایم.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در ادامه گفت: ما چه اندازه براي مقابله با سیل شبهاتي كه ذهن جوانان ما را بمباران می‌کند، فعالیت می‌کنیم؟ ما چقدر در برابر هجمه‌هايي كه از ولایت فقیه گرفته تا اصل وجود خدا را هدف گرفته، احساس مسئولیت می‌کنیم؟

وی هم چنين افزود: از سوي دیگر نيز عده‌اي هواپرست فرصت‌طلب به دنبال منافع شخصی خودشان هستند و البته گاهی هم به اسم امام(ره) و انقلاب فعالیت می‌کنند؛ ما وظيفه داريم با اين افراد نيز مقابله کنيم. این‌ها منافقان این زمان‌اند. البته وجود چنين كساني يكي از سنت‌هاي الهی و عاملي براي امتحان افراد است.

استاد برجسته حوزه علميه در ادامه اظهار داشت: باید سران فتنه، منافقان پشت پرده و کسانی که با آمریکا سر و سرّی دارند، را شناخت و اجازه نداد چنين كساني در جامعه یکه‌تاز شوند. البته این مقابله باید به شیوه معقول انجام بگیرد، نه با داد و فریاد و ایجاد اختلاف در جامعه. هم‌چنان‌كه امام راحل(ره) علی‌رغم این که از ابتدا با رياست‌جمهوري بنی‌صدر یا قائم‌مقامی فلان شخص مخالف بود، اما بلافاصله آن را عیان نکرد؛ زيرا اين‌كار در جامعه ایجاد اختلاف می‌كرد و سبب تزلزل اصل انقلاب می‌شد.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با استناد به آیه‌ای از قرآن كريم گفت: اگر خداوند می‌خواست، می‌توانست هم در صدر اسلام و هم در حال حاضر منافقین را به مردم معرفی کند؛ اما سنت الهی چنین نیست؛ بلکه باید زمينه‌اي فراهم شود كه همگان مورد امتحان قرار گيرند. با اين وجود مؤمنان باید وظیفه خود را در قبال اين افراد انجام دهند و نگذارند زمینه نفوذ این منافقین در جامعه ایجاد شود. تبیین مسائل اساسی با بيانی آرام و متین از جمله راه‌های کم هزینه، بی سر و صدا و مؤثر براي مقابله با منافقین است. این کار در گام دوم انقلاب باید با جدیت دنبال شود؛ در غير اين صورت به حسب اسباب ظاهری خطر افول انقلاب وجود دارد.

علامه مصباح يزدي در پایان با تأکید بر لزوم اتخاذ شیوه صحیح مقابله با منافقان و هواپرستان اظهار داشت: ما در چهل سال دوم انقلاب وظیفه سنگین‌تری بر عهده داریم و برای انجام این وظیفه و حفظ انقلاب و دستاوردهای آن باید از جان و مال و آبرو بگذريم، تا مصالح اسلام و انقلاب تأمین شود.

گفتنی است اين دیدار دهم فروردين سال جاري، به مناسبت يوم‌الله دوازدهم فروردین و گرامي‌داشت چهلمين‌سال پيروزي انقلاب اسلامي در محل مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) صورت گرفت.

انتهای پیام/

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org