قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 05 /02 /1398

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، با طرح این سؤال که آیا تکالیف امروز و آینده ما همان تکالیف سابق است و یا افزایش یافته است؟ ادامه داد: احساس می‌کنم که بر من واجب است در اواخر عمرم این مسئله را به شما گوشزد کنم: هم‌چنان که امروز عوامل مختلف فردی و اجتماعی، روحی و روانی  و حتی رشد استعداد‌ها، سبب فراهم شدن زمینه رشد و پیشرفت و تعلیم شده است، بلاها و آفت‌ها نیز افزایش یافته است؛ از جمله این آفت‌ها این است که نسل آینده با خطراتی مواجه است که این خطرات در دوران ما نبوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در جمع اساتید مدرسه علمیه رشد، با اشاره به نعمت‌های فراوان الهی اظهار داشت: امروز برخی نعمت‌ها در اختیار ما قرار دارد که در گذشته وجود نداشته و یا نهایتا مرتبه ضعیفی از آن وجود داشته است؛ از این‌رو باید قدردان این نعمت‌ها باشیم و توجه داشته باشیم تکالیف ما نیز متناسب با نعمت‌هایی است که خداوند متعال در اختیار ما قرار داده است.

آیت‌الله محمد تقی مصباح یزدی با طرح این سؤال که آیا تکالیف امروز و آینده ما، همان تکالیف سابق است و یا افزایش یافته است؟ ادامه داد: احساس می‌کنم که بر من واجب است در اواخر عمرم این مسئله را به شما گوشزد کنم: هم‌چنان که امروز عوامل مختلف فردی و اجتماعی، روحی و روانی  و حتی رشد استعداد‌ها، سبب فراهم شدن زمینه رشد و پیشرفت و تعلیم شده است، بلاها و آفت‌ها نیز افزایش یافته است؛ از جمله این آفت‌ها این است که نسل آینده، با خطراتی مواجه است که این خطرات در دوران ما نبوده است.

وی ادامه داد: خطر عمده برای ما ایجاد انحراف در دین و مثلا گرایش از مذهب حقه به مذهب دیگر بود که زمینه آن در محیط خانه، مدرسه و اجتماع، بسیار اندک بود؛ از طرفی زمینه رشد فساد فکری و اخلاقی نیز بسیار کمتر از امروز بود. اما امروز زمینه‌های گسترش فساد، ده‌ها برابر شده است. از زمینه‌های آفات فسادهای اجتماعی و اخلاقی گرفته تا آفت کفر و الحاد.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم افزایش زمینه‌های فساد را مسئله مهمی دانست که از آن غفلت شده و در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار نگرفته است، و افزود: امروز خطرات بسیاری نسل آینده –از بچه‌های خودمان گرفته تا کل بشریت– را تهدید می‌کند؛ خطراتی که برای نسل گذشته وجود نداشته است.

وی ادامه داد: علی‌رغم ارتباط محدودم با جامعه، متوجه می‌شوم که وضع بسیار خطرناک است، هم‌چنین امروز از طریق فضای مجازی، سؤالاتی از ما پرسیده می‌شود که نشان از تأثیر این شبهات بر فرد سؤال‌کننده دارد؛ سؤال‌کنندگانی که گاه، خودشان اهل علم و از خانواده‌های متدین هستند.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به نمونه‌هایی گفت: امروز دسترسی به فضای مجازی برای هر کودک و نوجوانی فراهم است و سیل شبهات آن‌ها را احاطه کرده است؛ نمی‌توان از آن‌ها انتظار داشت که کتاب‌های اعتقادی که در گذشته نوشته شده را بخوانند و خودشان پاسخ را دریابند. این فضا وضعیت را نسبت به آینده بسیار نگران‌کننده می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: به حکم عقل و نقل باید در این زمینه‌ها، فکر، کارتشکیلاتی  و برنامه‌ریزی کرد و راهی برای اجرای آن یافت. البته قدم اول، همیشه با مشکلات بیشتری همراه است و مانند گام برداشتن در مسیر سنگلاخ و با موانع متعدد است؛ اما این مسئله وظیفه را ساقط نمی‌کند؛ احیانا تهمت‌ها و کارشکنی‌ها را باید به جان خرید و تحمل کرد تا کم‌کم توجه دیگران نیز به این مسایل، جلب شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ادامه داد: امروز برخی از افراد – با حسن نیت – خواهان حفظ روال سنتی حوزه و پیمودن راه سلف صالح گذشته هستند و چه بسا در نظر آنان، اگر کسی قصد ایجاد تحول در حوزه را داشته باشد، در حال منحرف کردن حوزه از مسیر اصلی است!

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) افزود: برای گام برداشتن در این مسیر و انجام وظیفه الهی و رفع نیازهای جامعه، در وهله اول باید خودمان عمیقا روح دین را بشناسیم و شناخت خودمان از دین، دقیق باشد؛ در شناخت دین، به صرف این‌‌که گذشتگان چنین کردند و ما هم باید راه آنان را ادامه دهیم، اکتفا نکنیم؛ بعد از شناخت دین، مسئله مهم بصیرت سیاسی و اجتماعی، شناخت نیازهای جامعه و شناخت راه‌های حل این نیاز‌هاست.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در پایان با اشاره به این‌‌که خودمان باید باور داشته باشیم که واقعا در این زمینه وظیفه داریم، ادامه داد: توسل به حضرت معصومه‌سلام‌الله‌علیها و حضرات معصومین‌علیهم‌السلام و توجه قلبی به امام زمان(عج) را فراموش نکنیم و خالصانه از آنها گدایی کنیم؛ در این صورت آن‌ها نیز ما را در انجام وظیفه یاری می‌کنند.

گفتنی است دیدار جمعی از اساتید مدرسه علمیه رشد با علامه مصباح یزدی، سوم اردیبهشت ماه سالجاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

انتهای پیام/

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org