عروج تا بى‌نهایت

نویسنده: 
محمدتقی مصباح یزدی
قطع: 
رقعی، شومیز
تعداد صفحه: 
176

عروج تا بى‌نهایت

رقعی، شومیز، 176 صفحه، چاپ اول 1383، چاپ ششم 1391.

این اثر درباره نماز است که توسط حجت‌الاسلام آقای سید محمدرضا غیاثی کرمانی از میان گفته‌ها و نوشته‌های حضرت استاد گردآوری و در 5 فصل تنظیم شده و به همت انتشارات مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به چاپ رسیده است.

در این کتاب با بهره‌گیری از آیات نورانی قرآن و روایات معصومان و نیز حکایت‌ها و خاطره‌هایی از بزرگان، با بیانی شیوا، ابعاد مختلف نماز بررسی می‌شود.

در این کتاب به شرح و توضیح مباحث ذیل پرداخته شده است:

تشریح ضرورت و راه‌های تحصیل توجه قلبی در نماز با اشاره به نقش توجه به عظمت بی‌کران و لطف بسیار خداوند و نیز نقش اهل بیت(ع) به عنوان واسطه‌های میان ما و خدا، بیان جایگاه اخلاص و قصد قربت در نماز با اشاره به سخن مرحوم علامه مجلسی در این باره، توضیح نشانه‌های اخلاص و ریا، معرفی نماز واقعی، بیان عوامل حضور قلب و خشوع در نماز، مراتب خوف از خداوند، تشریح نقش نیت، مراتب و مفهوم آن، بیان نکته‌ها و طرح پرسش‌هایی درباره اذان و اذكار نماز و پاسخ به آن‌ها و بررسی و توضیح شرایط قبولی نماز و آثار نماز مقبول.

گفتنی است، این کتاب توسط آقای «عباس نورالدین» به زبان عربی ترجمه و در سال 1396 به‌همت انتشارات «دارالمعارف الحکمیه» بیروت چاپ و منتشر شده است.