قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 11 /10 /1348

-آيت الله مصباح يزدي گفت: اين تفکر که بايد هميشه منتظر باشيم تا در زمينه علوم مختلف براي ما از غرب مطالب تازه و يافته‌هاي جديدي برسد، به برکت انقلاب اسلامي از ميان ما برچيده شده و امروز روحيه خودباوري در ميان جوانان ما در زمينه‌هاي مختلف ايجاد و ارتقا يافته است و بايد در دوره انقلاب اسلامي و با تشکيل نظام اسلامي از اسلام به عنوان با‌لاترين ميراثي که از پيامبر اکرم(ص) به انسانها رسيده، بيشترين بهره را‌ ببريم.

-آيت الله مصباح يزدي گفت: اين تفکر که بايد هميشه منتظر باشيم تا در زمينه علوم مختلف براي ما از غرب مطالب تازه و يافته‌هاي جديدي برسد، به برکت انقلاب اسلامي از ميان ما برچيده شده و امروز روحيه خودباوري در ميان جوانان ما در زمينه‌هاي مختلف ايجاد و ارتقا يافته است و بايد در دوره انقلاب اسلامي و با تشکيل نظام اسلامي از اسلام به عنوان با‌لاترين ميراثي که از پيامبر اکرم(ص) به انسانها رسيده، بيشترين بهره را‌ ببريم.
وي که در همايش طب النبي‌(ص) در مرکز همايش‌هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران سخن مي گفت، افزود: از ديرباز مطالب و مباحثي مختلف در خصوص طب نبوي از سوي علماي شيعه و سني نوشته شده است که از ائمه اطهار(ع) و بزرگان شيعه کتابهاي متعددي در اين خصوص موجود است و به عنوان نمونه مي‌توان به طب الرضا (ع) اشاره کرد.
به گزارش خبرنگار ما، هدف از طب النبي(ص) توجه به ميراث اسلامي است، چرا که در مراجعه به منابع و کتب اسلامي سؤالاتي مطرح مي‌گردد که کمتر در جامعه امروزي به صورت يک مسألة قابل طرح و تحقيق، مطرح و پيگيري مي‌شود.
آيت الله مصباح يزدي افزود: در حقيقت اين مسايل بايد روشن شود که طب سنتي با طب جديد که دائماً در حال رشد و تکامل است چه تفاوت هاي ريشه اي دارد و همچنين با پيدايش طب جديد، آيا طب سنتي يا اسلامي از ارزش افتاده و منقرض شده است يا مطالب قابل استفاده و عرضه‌اي دارد؟
استاد برجسته حوزه علميه قم با اشاره به شبهاتي که بعضاً در اذهان بعضي از افراد پديد مي‌آيد اين سؤال را مطرح کرد كه آيا طب سنتي و اسلامي همين ادعيه و آيات و روايات است ؟ صرف نظر از طب اسلامي، آيا طب سنتي يک امر منقرض شده، فرضي يا تجربيات عاميانه اي بوده که الآن جاي خود را به علومي بر اساس تجارب حسي و آزمايشگاهي داده است؟
آيت الله مصباح يزدي تصريح کرد:
ما زماني مي‌توانيم در زمينه طب اسلامي به عنوان يک موضوع ويژه تحقيق کنيم که بر اين باور باشيم؛ اسلام مطالب خاصي در اين زمينه دارد، و اين يک پيش فرض است. اگر روايتي را ديديم که مورد تحقيق قرار گرفته و احياناً زمينه آن هم در کتاب قانون و يا کتاب جالينوس و بقراط پيدا مي‌شود، اين رسالت اسلام و پيامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) نيست، بلکه شأن ايشان هدايت است. اگر پيامبر اعظم(ص) و ائمه‌معصومين (ع) دراين زمينه مطالبي را عنوان نموده‌اند بخاطر وظيفه و رسالتي که داشته‌اند، نبوده است، بلکه از روي تفضل بيان فرموده‌اند.
وي افزود: بايد در زمينه طب اسلامي و طب النبي(ص) ، طرحهاي تحقيقي عالمانه طراحي شود و در آنها از پيشرفته ترين متدها و روش‌ها استفاده شود.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در بخش ديگري از سخنان خود با تأکيد بر اينکه احتمال بسياري وجود دارد که در طب باستاني و طب اسلامي مطالبي ‌باشد كه بشر امروز هم به آن احتياج دارد، افزود: اگر امروز هم از بعضي مطالب اين طب‌ها استفاده کنند، چه بسا ممکن است به نتايج آسان تر، بي ضررتر و مطمئن تري در معالجه امراض دست يابند.
وي افزود: در اين زمينه محققاني در داخل کشور هستند که بعد از يک عمر تلاش و تحقيق، مدعيند، و عملاً هم ثابت مي کنند، که بسياري از ا مراض صعب العلاج را مي توان با دستورات ساده معالجه کرد، و حتي با ديدن مغز، مي‌توان هفتاد نوع بيماري را تشخيص داد، و اين در حالي است که در طب نوين، براي شناختن يک بيماري نياز به چندين آزمايش و پيگيري فراوان با هزينه هاي سنگين است.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، با اشاره به تأثير متقابل روح و بدن، انسان را داراي دو عنصر عنوان کرد و اظهار داشت: انسان مرکب از دو بخش است؛ بخش بدن و بخش روح. روح را با ابزار آزمايشگاهي نمي توانيم بشناسيم و ويژگيهايش را درک کنيم، امّا همين روح بر بدن و سلامتي آن اثر گذار است و همين طور بالعکس بدن هم بر روح مؤثر است. دانشمندان طب جديد در تحقيقات و تجربه هاي علمي به نتايج عجيبي رسيده‌اند که، حالات روحي در معالجات بسياري از امراض تأثير قابل ملاحظه اي مي گذارد .
آيت الله مصباح يزدي در پايان سخنانش گفت: در تحقيق و بررسي طب قديم مطالب مهمي يافت مي‌شود که امروز هم براي بشر مفيدند و اين به معناي ابطال طب جديد نيست، بلکه ميراث پيشينيان مي‌تواند در کنار طب جديد مؤثر و مکمل آن باشد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org