قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 08 /11 /1390

عضو خبرگان رهبري گفت: شايد يکي از زمينه‌هاي ترويج عرفان‌هاي کاذب و ادعاي ارتباط با امام زمان(عج) اين باشد که کساني که با روحيه بسيجي در جبهه‌ها حضور يافتند و حاضر شدند در راه خدا از ثروت و راحتي چشم بپوشند، پس از جنگ، اين عطش رسيدن به سعادت در آنها وجود داشت و از آنجا که شرايط بعد از جنگ به گونه‌اي نبود که اين عطش فروکش کند، دشمن وقت را غنيمت شمرد و دست به ابداع عرفان‌هاي کاذب زد، چرا که مربيان کافي در دسترس نبودند و از طرفي آنها که عطش رسيدن به سعادت داشتند وآب زلالي نيافتند، جذب عرفان‌هاي کاذب و مدعيان ارتباط با امام زمان(عج) شدند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار علامه مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در مراسم افتتاحيه سال تحصيلي مدرسه علميه معصوميه با اشاره به آياتي از قرآن کريم گفت: همه انبياء الهي وظيفه دعوت مردم به سوي خداي يگانه را به عنوان يک وظيفه کلي برعهده داشتند، اما برخي از آنها با توجه به اوضاع و احوال و شرايط خاص زماني و اجتماعي وظايف خاصي نيز بر عهده داشتند.
علامه محمد تقي مصباح يزدي با اشاره به نمونه‌هايي از وظايف خاص انبياء گفت: اگر کساني وارثان انبياء باشند نيز يک وظيفه عام دعوت مردم براي عبادت خداي متعال و دفع شبهات در زمينه‌هاي مختلف اعتقادي، اجتماعي، عبادي و... را در حد توان بر عهده دارند و گاهي نيز با توجه به اوضاع و احوال، داراي وظايف خاصي خواهند بود که گاه فراموش شدن قسمتي از دين و گاه رواج فساد و تباهي در جامعه سبب ايجاد اين تکليف مي‌شود.
وي با اشاره به لزوم شناخت وظيفه گفت: بايد ببينيم اگر امروز پيامبري مبعوث مي‌شد، وظيفه‌اش چه بود. با توجه‌ به اين‌که دين اسلام کامل‌ترين دين است همين معارف دين اسلام را زنده مي‌کرد و از آن محافظت مي‌نمود، پس ما نيز بايد در اين زمينه کوشا باشيم.
علامه مصباح يزدي با اشاره به شرايط امروز و گستردگي و کثرت وظايف خاطر نشان کرد: براي رسيدن به مطلوب بايد تقسيم کار کرد و با تعريف رشته‌هاي تخصصي، افراد با توجه به استعداد و موقعيت‌هاي خاص اجتماعيشان در رشته‌هاي تخصصي فعاليت کنند و هرچقدر اين رشته‌ها تخصصي‌تر، علمي‌تر و با برنامه‌تر باشد، وقت و نيروي کمتري هزينه مي‌شود.
وي با اشاره به وظايف خاص علما ادامه داد: همانگونه که بيان شد، گاهي مغفول ماندن بخشي از دين ايجاب مي‌کند که بر آن بخش تأکيد بيشتري شود. به عنوان نمونه، قبل از نهضت حضرت امام (ره) فرهنگ عمومي جامعه اين بود که مسلماني و تدين در عمل به واجبات و ترک محرمات معمولي خلاصه مي‌شود و ورود به مسائل اجتماعي و سياسي نه تنها خارج از دايره دين تعريف مي‌شد، بلکه ورود به اين عرصه امري قبيح و ضد دين تلقي مي‌گرديد، به گونه‌اي که اگر استکبار، عالمي را براي خود خطرناک مي‌ديد اتهام سياسي بودن به او زده و مردم هم از گرد او متفرق مي‌شدند.
وي ادامه داد: اما حضرت امام خميني(ره) اين قسمت فراموش شده دين را زنده کرد و به مردم فهماند که وظيفه عالم تنها نوشتن رساله عمليه و اقامه نماز نيست، بلکه عالم بايد دربرابر ظلم قيام کرده و براي حمايت مظلوم به پا خيزد.
رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ادامه با اشاره به رواج برخي فسادها و تباهي‌ها که سبب وجود وظيفه خاص براي طلاب و علما مي‌شود، تهاجم فرهنگي دشمن را يادآور شد و خاطر نشان کرد: امروز وارثان انبياء بايد فعاليت‌هاي اخلاقي و فکري را سرلوحه کار خود قرار دهند، چرا که امروز خطر تهاجم فرهنگي با اين وسعت و حجم با يک فتوا حل نمي‌شود.
وي ادامه داد: امروز با يک تلفن همراه مي‌توان با مهمترين مراکز فساد مرتبط شد و امکاناتي مانند ماهواره و اينترنت زمينه را براي دستيابي راحت به فساد ميسر نموده است در حاليکه 20 سال پيش هرگز خطري از اين جهت وجود نداشت.
استاد اخلاق حوزه علميه ادامه داد: متأسفانه آلودگي اين موج فساد حتي به مقدس‌ترين و پاک‌تري نهادها نيزسرايت کرده و باعث از هم پاشيدگي خانواده‌ها شده است.
علامه مصباح يزدي با تأکيد بر اين‌که نمي‌توان از دولت انتظارداشت که به تنهايي با اين موج فساد مقابله کند و همه بايد در راه تحقق هدف تلاش کنند، خاطر نشان کرد: در اسلام دولت يک شخص جداي از امت نيست، بلکه دولت بخشي از امت است که بر اساس تقسيم کار، برخي امور را بر عهده مي‌گيرد و حتي اگر بر عهده دولت بود، با وجود حجم گسترده موج فساد، همه موظف بودند به کمک دولت بيايند و او را در اين امر ياري کنند، همانگونه که در دفاع مقدس هرچند علي الظاهر دفاع از کشور بر عهده ارتش بود، اما از آنجا که بعد از انقلاب ارتش هنوز مستقر و قدرتمند نشده بود، مردم در صحنه حضور يافتند و جبهه‌ها را پر کردند.
عضو خبرگان رهبري افزود: البته تفکرات خيال پردازانه و آرماني نيز نبايد داشته باشيم، بدين معنا که اصلا زمينه گناه براي کسي پيش نيايد و در جامعه کسي گناه نکند، چرا که اين گونه موارد و اجراي حد، حتي در زمان پيامبرصلي‌الله‌عليه‌وآله و حضرت علي عليه‌السلام نيز وجود داشته و اصلا فلسفه وجود احکام جزايي همين است، اما بايد با کج‌انديشي‌ها و کج‌روي‌ها در حد توان مقابله کرد و تنها نبايد به توان فردي تکيه کرد، بلکه با توجه به گستردگي کار بايد توان گروهي و همکاري تشکيلاتي را نيز در نظر گرفت و حتي گاهي تشکيل گروه از باب مقدمه واجب، واجب است.
اين استاد اخلاق حوزه علميه با بيان اين مثال که کسي که خود حامل ميکروب وباست، نمي‌تواند براي مداوا داخل اجتماع شود، خاطر نشان کرد: در صورتي مي‌توانيم با فساد‌هاي اجتماعي و تهاجم فرهنگي مقابله کنيم که در وهله اول خودمان را حفظ کنيم و از هرگونه آلودگي مبرا نگه داريم و حتي از گناهان کوچک پرهيز کنيم.
وي در ادامه گفت: يکي از مهمترين آفات که باعث ايجاد وظيفه خاص وارثان پيامبران مي‌شود، وجود انحرافات ديني بين متدينين است، بدين توضيح که از آنجا که دشمنان دريافتند بهترين راه براي تضعيف مسلمانان و استثمار آنان، تضعيف ايمان مسلمانان و گرفتن دين از آن‌هاست، به ايجاد اختلاف بين مذاهب توحيدي و فرق اسلامي و حتي اختلاف در گرايش‌هاي معنوي با ترويج عرفان‌هاي کاذب پرداختند.
علامه مصباح يزدي در ادامه خاطر نشان کرد: شايد يکي از زمينه‌هاي ترويج عرفان‌هاي کاذب و ادعاي ارتباط با امام زمان(عج) اين باشد که کساني که با روحيه بسيجي در جبهه‌ها حضور يافتند و حاضر شدند در راه خدا از ثروت و راحتي چشم بپوشند، پس از جنگ، اين عطش رسيدن به سعادت در آنها وجود داشت و از آنجا که شرايط بعد از جنگ به گونه‌اي نبود که اين عطش فروکش کند، دشمن وقت را غنيمت شمرد و دست به ابداع عرفان‌هاي کاذب زد، چرا که مربيان کافي در دسترس نبودند و از طرفي آنها که عطش رسيدن به سعادت داشتند وآب زلالي نيافتند، جذب عرفان‌هاي کاذب و مدعيان ارتباط با امام زمان(عج) شدند.
وي خاطر نشان کرد: حتي برخي شيادان سياست‌باز براي رسيدن به مقاصدشان از ادعاي ارتباط با امام زمان استفاده مي‌کنند و اين وظيفه طلاب و علماست که با اين نوع انحرافات مقابله کنند تا مردم و متدينين در دام اين شياطين گرفتار نشوند.
گفتني است اين مراسم 12 مهرماه در مدرسه علميه معصوميه برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org