قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 08 /11 /1390

عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌که هرچه نعمت‌هاي الهي بيشتر شود، شکر آن بيشتر و تکليف دشوار‌تر مي‌شود گفت: از سويي خداوند نعمت عظيم انقلاب اسلامي و نعمت وجود رهبراني چون امام(ره) و مقام معظم رهبري را به ما عطا کرده است و از سوي ديگر عوامل شيطاني گمراه کننده به آساني در دسترس همگان قرار داده شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) قم در ديدار با جمعي از مربيان بصيرت سراسر کشور و روحانيان عقيدتي سياسي نيروي انتظامي و نمايندگي ولي‌فقيه در سپاه پاسداران با اشاره به وقوع تحولات عميق نيم قرن اخير در کشورمان گفت: اين تحولات با تحولاتي که در طول قرن‌ها در ساير نقاط جهان شکل گرفته، قابل مقايسه نيست و با اندک تأمل در اين تحول عظيم، مي‌توان گوشه‌اي از نعمت بزرگ انقلاب اسلامي را درک کرد.
علامه محمدتقي مصباح يزدي با اشاره به نعمت انقلاب اسلامي گفت: هرآن‌چه در دست بشر و حتي کفار است، نعمت‌هاي الهي است، اما سخن گزافي نيست اگر بگوييم بزرگ‌ترين نعمتي که خداوند در طول تاريخ اسلام به ملتي عنايت کرده، نعمت انقلاب اسلامي و نعمت وجود امام خميني(ره) و نائب برحقش مقام معظم رهبري بوده است.
وي با ذکر آياتي از قرآن کريم وجود تضادها و تزاحمات در عالم را بر اساس حکمت الهي دانست و خاطر نشان کرد: در امور اجتماعي نيز از زمان آغاز تاريخ انسانيت تزاحماتي وجود داشته به گونه‌اي که بين دو فرزند بلافصل حضرت آدم درگيري و اختلاف وجود داشت و منجر به قتل يکي از آن دو شد.
آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به وجود نيروهاي متضاد عقل و انگيزه‌هاي مختلف در درون انسان، با بيان آيه112 از سوره انعام، خاطر نشان کرد: حتي خداوند که براي هدايت و سعادت انسان‌ها پيامبران را مبعوث کرده است، در مقابل آنها افراد گمراه کننده و شياطيني از انس و جن را قرار داده است.
وي در ادامه خاطر نشان کرد: اراده خداوند بر هدايت انسان‌ها با انتخاب و امتحان است و براي امتحان بايد دو راه وجود داشته باشد. انسان بر اساس اين سنت آفريده شده است، وگرنه فرشتگاني وجود داشتند و همواره خدا را اطاعت مي‌کردند، اما خليفة الله نيستند، چرا که کسي مي‌تواند خليفة الله باشد که در اصطکاک عوامل، راه صحيح را انتخاب کند.
عضو خبرگان رهبري در بيان مقدمه ديگري مبني بر اين‌که هرچه نعمت‌هاي الهي بيشتر شود، شکر آن نيز بيشتر و تکليف دشوار‌تر مي‌شود گفت: از طرفي خداوند نعمت عظيم انقلاب اسلامي و نعمت وجود رهبراني چون امام(ره) و مقام معظم رهبري را به ما عطا کرده است و از طرفي عوامل شيطاني گمراه کننده به آساني در دسترس همگان قرار داده شده است. در واقع، در هيچ زماني عوامل هدايت با اين وسعت وجود نداشته و در طرف مقابل در هيچ دوره‌اي نيز عوامل گمراه کننده مانند امروز نبوده است.
وي ادامه داد: هرچند جا دارد که هر روز ساعت‌ها به خاطر وجود چنين نعمت‌هاي بزرگي سر به سجده بساييم، ولي نبايد از عوامل قوي و گمراه کننده دشمن غافل باشيم.
علامه مصباح يزدي ادامه داد: شايد پنجاه سال پيش حتي به ذهن کسي تصور تأسيس يک مرکز و مؤسسه ديني و اسلامي در ايران خطور نمي‌کرد، چرا که در گذشته روحانيت بسيار ضعيف بود، اما امروز مي‌بينيم محبوب‌ترين شخصيت عالم، رهبر روحاني ايران است.
وي با بيان دو وظيفه ايجابي و سلبي روحانيان و کساني که در زمينه اسلام و تبليغ دين به عنوان وارثان انبياء تلاش مي‌کنند، اظهار داشت: وظيفه ايجابي، شناخت و فهم دقيق اسلام و معارف اهل‌بيت عليهم‌السلام و ترويج آن در سطح جامعه است و وظيفه سلبي مبارزه با انحرافات، خرافات، شبهات و شايعاتي است که عليه دين اسلام بيان مي‌شود.
اين استاد اخلاق حوزه علميه با تأکيد بر انجام وظيفه ادامه داد: البته نبايد توقع داشت که همگان سخن اسلام و راه حق را پذيرفته و در اين راه نيز گام بردارند، چرا که قرآن در برخي از آيات اشاره مي‌کند که بسياري از کساني که راه باطل را ترويج مي‌کنند، قابل هدايت نيستند و از آن‌جا که معبود خود را هواي نفس قرار داده‌اند، در حقيقت خدا آنها را گمراه کرده و هيچ کس نمي‌تواند آنها را هدايت کند.
علامه مصباح يزدي ادامه داد: مبلغان معارف اسلامي براي اين‌که بتوانند وظيفه خود را در دو بعد سلبي و ايجابي انجام دهند، بايد اولا معارف اسلام را شناخته و در وهله بعد خودسازي و تقوا پيشه کنند و از طرف ديگر قدرت درک مصالح اجتماعي و بصيرت سياسي داشته باشند که در اين صورت باعث کارآمدي و پيشرفت هستند و در صورتي که يکي از اين شرايط را نداشته باشند، نه تنها نفعي ندارند، بلکه گاهي موجب ضرر و زيان اسلام مي‌شوند، مثلا يک عالم باتقوا که درک صحيحي از مصالح اجتماعي نداشته باشد، ممکن است ناآگاهانه به عنوان ابزاري در دست بيگانگان قرار گيرد.
وي در پايان خاطر نشان کرد: بايد با محبت، تواضع، دوري از تحکم و تکبر، دلسوزانه و با بيان ساده و متناسب با فهم مخاطب، اسلام را ترويج کرد.

لازم به ذکر است که این دیدار در تاریخ 26/7/1390 برگزار شد.

برای دریافت صوت این جلسه این‌جا را کلیک کنید!

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org