قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 21 /01 /1392

عضو جامعه مدرسين ضمن رد اين تفكر كه زن طفيلي مرد است، گفت: انقلاب اسلامي اين فرصت را براي بانوان فراهم كرد تا ضمن شناختن هويت حقيقي خود، در عرصه‌هاي مهم فرهنگي، سياسي و اجتماعي به فعاليت بپردازند و اين نعمت، روز به روز رو به تزايد است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در ديدار با گروهي از بانوان جبهه پايداري ضمن اشاره به آياتي از قرآن كريم گفت: اسلام، براي زنان، به عنوان نيمي از پيكره جامعه، جايگاه خاصي در جامعه لحاظ كرده كه در هيچ جامعه و مكتبي نمي‌توان مشابه آن را پيدا كرد، تا جايي كه در قرآن از دو زن به عنوان الگوي زنان و مردان مؤمن ياد شده است.

اين مفسر قرآن ضمن رد اين تفكر كه زن طفيلي مرد است، افزود:‌ اسلام از همان ابتدا اهميت ويژه‌اي براي استقلال شخصيت زنان در قبال تكاليف اجتماعي قايل بوده، هر چند در طول تاريخ به خاطر عادت‌ها و سنت‌هاي غلط قومي و قبيله‌اي بسياري از زنان از شناختن وظايف اجتماعي خود و انجام آنها بازمانده‌اند.

عضو جامعه مدرسين گفت: انقلاب اسلامي اين فرصت را براي بانوان فراهم كرد تا ضمن شناختن هويت حقيقي خود، در عرصه‌هاي مهم فرهنگي، سياسي و اجتماعي به فعاليت بپردازند و اين نعمت، روز به روز رو به تزايد است.

وي افزود: درك هويت مستقل شخصيتي براي يك زن به اين است كه دوشادوش مردان بر بينش و معرفت خود بيافزايد و وظايف خود را به خوبي بشناسد.

استاد حوزه علميه قم با بيان اين مطلب كه به جز جهاد ابتدايي نظامي، بقيه اقسام جهاد همانند مردان بر زنان هم واجب است، گفت: مفهوم جهاد وسيع‌تر از مجاهده نظامي است و شامل جهاد فرهنگي، جهاد علمي، جهاد اقتصادي و جهاد سياسي نيز مي‌شود.

وي ادامه داد: تداوم حيات جامعه اسلامي در آغاز مرهون جهاد اقتصادي حضرت خديجه بود که در شرايط دشواري چون شعب ابي‌طالب سخاوت‌مندانه همه دارايي‌اش را در اختيار مسلمانان قرار داد.

عضو مجلس خبرگان رهبري با يادآوري پيشگامي بانوان قمي در نهضت اسلامي، گفت: هنگامي كه در سال 42 امام خميني(ره) را دستگير كرده و به زندان بردند، اين بانوان قمي بودند كه شوهران‌شان را براي اعتراض به دستگيري امام تشويق كردند. هم‌چنان‌كه  زنان نقش مؤثري در پيروزي انقلاب، و پس از آن، در طول دفاع مقدس داشتند و با فداكاري، فرزندان و شوهران خود را براي حضور در جبهه‌هاي جنگ روانه مي‌كردند.

ايشان با اشاره به اين‌كه حضرت امام(ره) براي زنان سهم به سزايي در پيروزي انقلاب قايل بودند، برجسته‌ترين نقش بانوان را در عرصه فعاليت‌هاي فرهنگي و سياسي عنوان كرد و گفت: در پرتو رهنمودها و تشويق‌هاي امام(ره) و رهبر معظم انقلاب اين نقش‌آفريني‌ها دائماً چشمگيرتر شده و مي‌شود، و امروز شرايط براي رشد تصاعدي مشاركت سياسي و فرهنگي زنان فرهم شده و در هيچ جامعه‌اي اين شتاب فزاينده را نمي‌توان سراغ گرفت.

وي افزود: البته جامعه زنان كشور ما در برخي ازحوزه‌ها مانند تجمل‌گرايي يا مدزدگي دچار آسيب‌هايي نيز هست كه نبايد از آنها غفلت كرد.

آيت‌الله مصباح يزدي در ادامه با اشاره به تفاوت‌هاي انتخابات آينده با دوره‌هاي قبل، گفت: در انتخابات پيشين  رقابت بين دو جريان يا دو قطب بود و تشخيص جهت‌گيري كانديداها براي مردم دشوار نبود. اما امروز عمده رقابت ميان اصول‌گرايان است؛ اگرچه ساير جريان‌ها هم كمابيش فعال هستند.

وي افزود: پس از فتنه 88 بستر فعاليت براي جريان‌هاي غير اصول‌گرا دشوار شده است؛ البته آنان سعي دارند از راه‌هاي مختلف، حتي ائتلاف با گروه‌هايي كه 180 درجه با آنها اختلاف داشته‌اند، در حد معرفي نامزد در انتخابات حضور داشته باشند. اما احتمال رأي آوردن كانديداي آنها خيلي كم است.

عضو شوراي فقاهتي جبهه پايداري با اشاره به تلاش دلسوزان نظام براي ائتلاف و وحدت اصول‌گرايان گفت: با وجود اين تلاش‌ها، احتمال وحدت اصول‌گرايان بر كانديداي واحد بسيار اندك است و هر يك از داوطلبان اصول‌گرا صلاحيت نسبي و امتيازاتي را در خود مي‌بينند كه با توجه به آنها براي حضور در اين صحنه احساس تكليف مي‌كنند.

عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: با توجه به شرايط موجود، امروز رقابت قدري پيچيده‌تر از گذشته است و بايد سعي كنيم تا معيارهاي نامزد "اصلح" را بشناسيم و بر اساس آن، فرد «اصلح» را تشخيص دهيم تا به وسيله او آنچه مصلحت اسلام است در جامعه محقق شود و خداوند هم در اين راه شما را ياري خواهد كرد.

وي با اشاره به اين‌كه ياري خداوند در سطح آمادگي و لياقت ما براي دريافت نصرت الهي است، گفت: سنت الهي اين است که بين حاكم هر جامعه با عمل‌كرد و فعاليت افراد آن جامعه تناسب كيفي برقرار است. تجربه تاريخي هم اين مطلب را تأييد مي‌كند. هم‌چنان‌كه مردم دوران اميرالمؤمنين عليه‌السلام با آن حضرت همراهي نكردند و بي‌لياقتي ايشان كار را به جايي رساند كه خداوند حضرت علي عليه السلام را از آنها گرفت و كساني مثل بني‌اميه را بر ايشان مسلط كرد.

علامه مصباح سپس به بيان شاخص‌ها و معيارهاي كانديداي اصلح پرداخت و گفت: پيشرفت اسلام و رواج ارزش‌هاي اسلامي بيش‌ از همه مؤلفه‌هاي ديگر اهميت دارد. بنا براين دلبستگي به اسلام و ارزش‌هاي ديني اولين اصل اساسي براي انتخاب فرد اصلح است.

وي افزود: کسي که اهتمام چنداني به حلال و حرام و ارزش‌هاي الهي ندارد، حايز اولين شرط براي انتخاب نيست.

آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به وضعيت ساير کشورهاي اسلامي از جمله کشور مصر، دليل عدم توفيق آنها در انقلابشان را برخوردار نبودن از ولي فقيه دانست و گفت: تبعيت از ولايت فقيه راز پيروزي انقلاب ما و تداوم عزتمندانه آن است؛ لذا دومين اصل اساسي که همه بايد در انتخاب فرد اصلح به آن توجه داشته باشند، تبعيت از ولايت فقيه است و اين التزام عملي بايد جدي باشد، نه اين‌که هرجا منويات رهبري با تمايلات او نمي‌سازد، قهر کند!

عضو جامعه مدرسين كارآمدي، مديريت، فراست، هوشياري و تيزبيني براي مقابله با توطئه‌هاي دشمنان را سومين ويژگي لازم براي كانديداي اصلح شمرد، و افزود: تجربه مديريت كلان، برخورداري از تيم قوي و مجرب و برنامه مناسب براي اداره امور جامعه از جمله مؤلفه‌هايي است که در ذيل اصل سوم بايد مورد توجه قرار گيرد.

اين استاد اخلاق در پايان گفت: نكته‌اي كه نبايد از آن غافل شويم،‌ نقش دعا و توسل در اين جريان است كه سرنوشت ميليون‌ها مسلمان به آن بستگي دارد. چطور است كه ما براي يك سردرد دلمان متوجه خدا مي‌شود و به اهل بيت متوسل مي‌شويم؟ آيا مي‌توان براي مسئله‌اي به اين اهميت توجه خاص به خدا، و دعا و نيايش و توسل نداشته باشيم؟

گفتني است اين ديدار 22 فروردين ماه در مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) صورت گرفت.

براي دريافت فايل صوتي اين خبر اينجا را کليک کنيد

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org