قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 25 /02 /1392

 عضو خبرگان رهبري با اشاره به مخالفتهاي فراوان با جبهه پايداري، خطاب به اعضاي شوراي مركزي جبهه پايداري ادامه داد: شما در حال امتحال بزرگي هستيد؛ تصميم امروز شما در سرنوشت ميليون‌ها انسان تأثيرگذار است؛ لذا تصميم درست شما با در نظر گرفتن معيارها و موازين شرعي و ملاك‌هاي مورد نظر رهبري ارزش سال‌ها عبادت را خواهد داشت، و با تصميم غلطي كه تحت تأثير فشارها و يا بر اساس رفاقت، هم حزبي بودن، همشهري بودن و ... گرفته شود، علاوه بر اين كه مرتكب گناه بزرگي شده‌ايد، درهمه فسادهايي كه بر اساس اين تصميم نادرست اتفاق ميافتد ، سهيم خواهيد بود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، عضو شوراي فقهاي جبهه پايداري در جمع اعضاي شوراي مركزي اين جبهه، با بيان اين نكته كه متأسفانه اهميت موقعيت فعلي اغلب مورد غفلت قرار مي‌گيرد، اظهار داشت: در طول تاريخ اسلام چنين موقعيتهايي به ندرت اتفاق افتاده است؛ امروز شرايط بسيار حساس شده و پيچيدگيها و ابهامهاي فراواني وجود دارد و همين امر آزمون بزرگي را پيش‌روي گروههاي مخلص، فداكار و انقلابي قرار داده است.

علامه محمدتقي مصباح يزدي افزود: صدها هزار جوان پاك و مخلص فدا شدند تا اين انقلاب به ثمر نشست؛ خداي متعال نيز با عطا كردن نعمت وجود امام خميني(ره) و جانشين شايستهاش، نعمت را بر ما تمام كرد و امروز اين انقلاب در موقعيت حساسي قرار گرفته است. شناسايي و انجام وظيفه در روزهاي باقي مانده تا انتخابات، مي تواند ارزشي بيش از صدها سال عبادت داشته باشد و در مقابل، كوتاهي و اشتباه در اين امر ممكن است عقوبتي بيش از گناه صدها سال داشته باشد. لذا بايد ارزش و اهميت هر ساعت و لحظة اين روزها را در چنين موقعيت خطيري بدانيم و در انجام وظيفه كوتاهي نكنيم.

عضو شوراي فقهاي جبهه پايداري ضمن تحليل مقاومتها و عكسالعملهايي كه در مقابل جبهه پايداري صورت مي‌گيرد، علت مخالفت‌ها را تكليف‌محور بودن و سازش‌ناپذيري اين جبهه دانست كه با تهديد و تطميع از راه خود منحرف نمي شوند.

وي با اشاره به سازوكار جبهه پايداري براي انتخاب اصلح اظهار داشت: خدا را شكر كه اعضاي شوراي مركزي جبهه پايداري بر كسي اجماع كردند كه بنده از 7 سال پيش او را در نظر گرفته بودم ، ولي تا پيش از اين به كسي نگفته بودم.

علامه مصباح يزدي با اشاره به اين شبهه كه بعضي معتقدند براي پيشگيري از شكسته شدن آراء اصولگرايان بايد به جاي فرد اصلح، به كانديداي مقبول راي داد، تاكيد كرد: آنچه ما از موازين عقلي و شرعي فهميده‌ايم، اين است كه رأي دادن به غير اصلح فقط در يك مورد جايز است، و آن در صورتي است كه ما مطمئن شويم و يقين داشته باشيم كه اگر به صالح مقبول راي ندهيم، فرد افسد و ناصالحي بر سركار ميآيد و بدانيم كه رأي دادن ما در اين امر تأثيرگذار است. فقط در چنين شرايطي مي‌توانيم به جاي اصلح، به صالح مقبول راي بدهيم، تا شخص ناصالح و فاسد بر سركار نيايد. در غير اين صورت عقلا و شرعا هيچ حجتي بر رأي دادن به غير اصلح نداريم.

وي با اشاره به اينكه در چنين شرايطي احتمال و حتي ظن براي ما حجتآور نيست، خاطر نشان كرد: تجربه عملي انتخابات نهم به ما نشان داد كه اين احتمالات و نظرسنجي‌ها چندان قابل اعتماد نيست و چه بسا نتيجه كاملا برعكس اين پيش‌بيني‌ها باشد.

علامه مصباح يزدي ادامه داد: بنده تنها در يك مورد از كانديداي رياست جمهوري نام برده و گفتم وي به دليل اطاعت بيشتر از مقام ولايت فقيه بر رقيبش ترجيح دارد، اما امروز در پيشگاه الهي شهادت ميدهم كه در بين كساني كه براي يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ثبت‌نام كردهاند، جناب آقاي دكتر باقري لنكراني را اصلح ميدانم و اميدوارم اين شهادت، برگ زريني در نامه اعمال 80 ساله من باشد.

عضو خبرگان رهبري ادامه داد: ما بايد آماده باشيم كه در راه انجام وظيفه، هر سختي و ملامتي را تحمل كنيم و حتي از سرزنش و دشنام دوستان هم باكي نداشته باشيم. اين شيوه‌اي است كه امام باقر(ع) به ما ياد داده است. آن حضرت خطاب به جابر فرمودند: «در صورتي شيعه ما هستي كه حتي اگر تمام مردم از تو بد گفنتد و سرزنشت كردند، اصلاً ناراحت هم نشوي؛ و اگر همه مردم از تو تعريف كردند و تو را ستودند، خوشحال نشوي و اين سرزنش‌ها و تعريف‌ها در انجام وظيفه‌ات تأثير نداشته باشد.».

وي ادامه داد: اگر قرار باشد خوشحالي و رضايت ديگران را در نظر بگيريم، بايد همواره نگاه به اكثريت داشته باشيم و تابع نظر سنجي باشيم و به فرمايش قرآن كريم اگر انسان به دنبال تبعيت از اكثريت باشد، قطعا گمراه خواهد شد.

وي ادامه داد: شما در حال امتحال بزرگي هستيد؛ تصميم امروز شما در سرنوشت ميليون‌ها انسان تأثيرگذار است؛ لذا تصميم درست شما با در نظر گرفتن معيارها و موازين شرعي و ملاك‌هاي مورد نظر رهبري ارزش سال‌ها عبادت را خواهد داشت؛ ولي اگر تحت تأثير فشارها و يا بر اساس رفاقت، هم حزبي بودن، همشهري بودن و ... تصميم غلطي بگيريد، علاوه بر اين كه مرتكب گناه بزرگي شده‌ايد، درهمه فسادهايي كه بر اساس اين تصميم نادرست اتفاق ميافتد ، سهيم خواهيد بود.

استاد اخلاق حوزه علميه با يادآوري اين نكته كه انسان دائماً در معرض امتحان است، اظهار داشت: عمرسعد شب عاشورا تا صبح مردد بود كه آيا با امام حسين ـ‌عليه‌السلام‌ـ بجنگد يا نه؛ در نهايت هم تصميم به جنگيدن گرفت و صبح بعد از اقامه نماز جماعت صبح، به ادعاي خودش، با نيت قربه الي الله با پسررسول خدا ـ‌صلوات‌الله عليه‌ـ جنگيد. او منكر خدا ونماز نبود؛ ولي تصميم اشتباهي كه به خاطر حب دنيا گرفت، او را جهنمي كرد. ما هم بايد توجه داشته باشيم كه هر يك از ما در حد ظرفيتمان چنين امتحاناتي را در پيش داريم.

وي در پايان تأكيد كرد: هرچند نسبت به برخي از كانديداهاي اين دوره رياست جمهوري ارادت دارم و به اسم براي آنها دعا مي كنم، اما شهادت ميدهم كه بيني و بينالله، اصلح از آقاي دكتر لنكراني براي پست رياست جمهوري نميشناسم.

گفتني است اين ديدار 24 ارديبهشت ماه جاري در سالن تشريفات موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org