قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 25 /07 /1392

عضو خبرگان رهبري با اشاره به نمونه‌هاي متعددي، بر لزوم اخلاص و انجام كار براي خدا تأكيد و اضافه كرد: خدمات بزرگي كه به شيعه شده است، غالبا از سوي افرادي صورت گرفته كه كمترين امكانات را در اختيار داشته، اما اخلاص زيادي داشته‌اند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي مؤسسه امام خميني(ره) در ديدار با اعضاي گروه تاريخ اين مؤسسه با اشاره به اينكه متأسفانه در تمام رشته‌هاي علوم انساني كه به نحوي با دين ارتباط دارند، عقب ماندگي‌هاي زيادي وجود دارد، اظهار داشت: حتي در فقه و اصول كه كشور ما سرآمد همه كشورهاي اسلامي است و در حوزه علميه تا حد زيادي به آن بها داده شده است، هنوز به مرحله‌اي نرسيده‌ايم كه به همه نيازهاي فقهي پاسخ قاطع و كامل داده شده باشد و هنوز نياز به كار و تلاش بيشتري دارد، چه برسد به رشته‌هايي كه كمتر در آن كار شده است.

آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي با اشاره به اينكه سابقا هيچ درس يا رشته رسمي به نام تاريخ در حوزه‌هاي علميه وجود نداشت، اظهار داشت: به بركت انقلاب اسلامي، در حوزه‌ها به تاريخ بيشتر توجه شده است، اما هنوز تا نقطه آرماني فاصله بسيار زيادي وجود دارد، چراكه تاريخ داراي بخش‌هاي مختلفي است كه هر يك مي‌تواند رشته‌اي جداگانه يا حتي دانشكده خاص خودش را داشته باشد.

وي با اشاره به اينكه به طور قطع يكي از وظايف اوليه، تحقيق درباره تاريخ تشيع است، ادامه داد: متأسفانه در دهه‌هاي اخير به خاطر فقري كه در متون تاريخي شيعه وجود داشته، گاه براي فهم تاريخ شيعه، از منابع غربي و تحقيقات مستشرقين استفاده شده است كه اين مايه شرمندگي است.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به اينكه بعد از انقلاب در حوزه‌هاي علميه به تاريخ بيشتر توجه شده اظهار داشت: با توجه به عنايت خداوند متعال بر حوزه‌ها، اميد مي‌رود كه در آينده نزديك بتوانيم شاهد تحقيقات گسترده و ارزنده در زمينه تاريخ باشيم. همانگونه 30 سال پيش، هرگز پيشرفت‌هاي امروز قابل تصور هم نبود.

وي با اشاره به لزوم توجه و توسل به امام عصر(عج) و استمداد از ايشان گفت: رمز موفقيت اين است كه بدانيم در چه دستگاهي و براي چه كسي خدمت مي‌كنيم كه در اين صورت توجه آن حضرت نيز هرگز از ما قطع نخواهد شد.

آيت‌الله مصباح با اشاره به كمبودها در زمينه تاريخ اظهار داشت: كمبودها فراتر از چيزي است كه ما تصور مي‌كنيم و وقتي انسان وارد شد و تحقيقاتي را انجام داد، متوجه مي‌شود كمبودها بسيار زيادتر از تصور او بوده است. اما بايد توجه داشت قرار نيست كسي از آسمان نازل شود و همه اين كمبودها را برطرف كند، و از آنجا كه مربوط به دين است، قاعدتا بايد علما و حوزه مسئوليت اين كار را بر عهده بگيرند و لذا خودمان بايد با احساس مسئوليت، اولا جايگاه خود و وظيفه خود را بشناسيم و در مرحله بعد با توكل بر خدا و توسل به اولياي الهي در اين راه تلاش كنيم.

وي با بيان اينكه بايد ارزش عمرخود را بدانيم، افزود: هرچند كار سخت است، اما بن‌بست ندارد، به شرط اينكه راه را بشناسيم و باور داشته باشيم كه كليد مشكلات به دست خداست.

وي با تقدير و تشكر از زحمات شايسته گروه تاريخ به ويژه در خصوص كتاب مقتل جامع سيدالشهدا(ع) اظهار داشت: هرچند كار انساني همواره با اشكالاتي رو به‌رو بوده است، اما تاكنون بنده هيچ اشكال اساسي از اين كتاب از كسي نشنيده‌ام.

علامه مصباح يزدي در ادامه سخنانش خاطر نشان كرد: وظيفه اوليه ما، تحقيق درباره تشيع است و امروز گروه‌هاي متعددي احساس كرده‌اند كه بايد در زمينه شيعه بيشتر كار كرد، از مراجع گرفته تا مراكز و گروه‌هاي ديگر. لذا توصيه من اين است كه با توجه به كمبودي كه در سرمايه، امكانات و عمر داريم، به برنامه‌هاي گروه‌هاي ديگر نيز توجه شود تا از موازي‌كاري مصون بمانيم، ولو اينكه بدانيم ما در زمينه‌اي كه گروه ديگر مشغول كار است، بهتر از او كار خواهيم كرد. لذا بهتر است باگروه‌ها و مراكز ديگر مرتبط بوده و در جريان برنامه‌هاي آنها باشيد.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به كمبود بودجه به ويژه در سالهاي اخير افزود: به طور طبيعي هزينه‌ها هرسال افزايش مي‌يابد، اما از طرفي بودجه كم شده است و از طرف ديگر حتي بودجه مصوب هم به صورت كامل قابل دريافت نيست. اما تجربه نشان داده است كه كارهاي خدايي در گرو اسباب مادي نيست.

وي با اشاره به نمونه‌هاي متعددي، بر لزوم اخلاص و انجام كار براي خدا تأكيد و اضافه كرد: خدمات بزرگي كه به شيعه شده است، غالبا از سوي افرادي صورت گرفته كه كمترين امكانات را در اختيار داشته، اما اخلاص زيادي داشته‌اند.

گفتني است اين مراسم دوشنبه 22 مهرماه در محل سالن تشريفات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org