قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

چهارشنبه 28 /12 /1392

علامه مصباح يزدي وجود مقام معظم رهبري را بزرگترين نعمت الهي براي شيعيان بعد از امام زمان(عج) دانست و ادامه داد: بايد شکرگزار خدايي باشيم که چنين نعمت عظيمي را به ما بخشيده است و قبيح خواهد بود که متوجه عظمت اين نعمت نبوده و کفران اين نعمت عظيم الهي کنيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در همايش ناظرين شوراي نگهبان، نهاد شوراي نگهبان را از برکات انقلاب اسلامي دانست و خاطر نشان کرد: يکي از ارکان مهم مديريت، نظارت است و هر چه قدر اين سيستم کارآمدتر باشد، هدف آن نظام و سيستم بهتر محقق مي‌شود.

علامه مصباح يزدي با اشاره به انواع نظارت اظهار داشت: نظارت ناظران بيروني بر افراد مانند نظارت بر عدم گران‌فروشي، يکي از انوع نظارت است که در صورتي هدف را محقق مي‌کند که شخص ناظر، تخلف نکند و در صورت احتمال تخلف از سوي ناظر، نظارت بر ناظر نيز لازم است، اما نوع ديگر نظارت دروني است که همان ايمان و اعتقاد به خداوند متعال است و هر چه قدر اين عامل تقويت شود، نياز به سيستم نظارت بيروني کاهش مي‌يابد چرا که به عنوان نمونه، فرد، گران‌فروشي را حرام و گناه مي‌داند و از اين رو اصلا گران‌فروشي نمي‌کند تا نياز به ناظر داشته باشد.

وي با بيان اين‌که با تقويت نظارت دروني در همه عرصه‌ها، آرامشي نسبي به وجود آمده و جامعه‌اي بهشتي پديد مي‌آيد، اظهار داشت: اما بايد بدانيم که همواره شيطان در تلاش است تا نگذارد مردم از نعمت ايمان کامل بهره‌مند شوند.

عضو خبرگان رهبري با تأکيد دوباره بر اين‌که هرچه ايمان ضعيف‌تر باشد، نظارت‌هاي بيروني بايد شديدتر باشد، اظهار داشت در دنيا تنها نظامي که مبتني بر دين و ايمان مردم بنا شده است، نظام جمهوري اسلامي ايران است و تجربه نيز نشان داده بر خلاف رهبران ايران، بسياري از رؤسا و رهبران دنيا تخفات مالي و اخلاقي دارند. البته بايد اعتراف کرد حتي در کشور اسلامي ما، آمار فسادها و ناهنجاري‌ها کم نيست.

وي افزود: البته هرگز نمي‌توان توقع داشت که با تلاش در جهت تقويت ايمان مردم، همه مسائل و مشکلات رفع شود، اما مي‌توان ميزان مشکلات را کاهش داد، چرا که تا پايبندي اخلاقي و معنوي نباشد، تدبيرها نمي‌توانند خيلي مؤثر باشند.

وي اظهار داشت: هرچند گاهي مروجين فرهنگ غربي چنان وانمود مي‌کنند که مردم غرب مؤدب و منظم هستند، اما بخش زيادي از قانون‌مداري و نظم آنها، در گرو شدت نظارت خارجي است.

علامه مصباح يزدي با اشاره به خاطره خود در مسافرت به کانادا ادامه داد: هرچند در کانادا، قطعي برق به ندرت اتفاق مي‌افتد، اما زماني که برق کانادا قطع شده و نزديک به دوساعت برق نبود، پس از وصل شدن برق، رسانه‌ها اعلام کردند که اکثر فروشگاه‌هاي بزرگ کانادا به طور کامل غارت شده‌اند. اين نشان مي‌دهد در واقع تبليغاتي که از نظم مردم غرب مي‌شود و ظاهري که از آن نمود مي‌يابد، نه از اين جهت است که انضباط در آنها نهادينه شده، بلکه از جهت ترس و اجباراست و زماني که دوربين‌هاي کنترل، قطع بوده و نظارت بيروني وجود نداشته باشد، کمتر کسي منظم خواهد بود.

وي با اشاره به اين‌که هرگز نظارت بيروني نمي‌تواند جاي نظارت دروني را بگيرد، ادامه داد: هر چند نظارت ظاهري نيز مي‌تواند به عنوان نقش کمک دهنده در کنار نظارت باطني قرار گيرد، اما هرگز چنين نظارتي نمي‌تواند به صورت ريشه‌اي با فساد مبارزه کند.

اين استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به اين‌که ايمان به خدا و اعتقاد به ناظري غير از ناظران رسمي بشري که چيزي از او مخفي نمي‌ماند، بهترين راه مقابله با فساد است، ادامه داد: بايد باور داشته باشيم که کارهاي ما مخفي نمانده و همه ثبت شده و روزي، آنها را مشاهده خواهيم کرد و البته در آن روز، راهي براي جبران آن وجود ندارد و بايد با عقوبت سخت، بهاي آن پرداخته شود.

وي با اشاره به آياتي از قرآن کريم اظهار داشت: علاوه بر خداوند متعال، پيامبر(ص) و ائمه(ع) نيز در همين دنيا، اعمال ما را مي‌بينند. لذا اگر اعمال صالحي داشته باشيم، امام عصر(عج) آن را ديده و براي ما دعا مي‌کنند و اگر لغزشي داشته و گناه کنيم، باز هم امام زمان(عج) خواهند ديد و اگر چه به خاطر رأفتشان زبان به نفرين ما باز نمي‌کنند، اما همين ناراحتي ايشان از اعمال ما کافي است که انعکاسش را در زندگي و جامعه ببينيم.

اين استاد تفسير قرآن کريم با بيان اين‌که برخي از مشکلات جامعه امروز در واقع انعکاس ناراحتي امام عصر(عج) است، ادامه داد: البته امام زمان(عج) مهربان بوده و زود گذشت مي‌کنند. پس چه زيباست که از گناهان خود عذرخواهي کرده و سعي کنيم آنها را جبران کنيم، اما اگر بي‌اعتنايي کنيم، عذاب مي‌شويم و بالاترين عذاب اين‌که آنها ما را رها مي‌کنند.

اين فيلسوف اسلامي با بيان اين‌که امام زمان(عج)، چشم خدا و خداوند چشم امام زمان(عج) است، ادامه داد: امام زمان در همه لحظات بر زندگي و کارهاي ما اشراف دارند و بايد اين نکته را مورد توجه قرار بدهيم.

وي در بخش ديگري از سخنانش وجود مقام معظم رهبري را بزرگترين نعمت الهي براي شيعيان بعد از امام زمان(عج) دانست و ادامه داد: بايد شکرگزار خدايي باشيم که چنين نعمت عظيمي را به ما بخشيده است و قبيح خواهد بود که متوجه عظمت اين نعمت نبوده و کفران اين نعمت عظيم الهي کنيم.

گفتني است همايش ناظرين شوراي نگهبان جمعه 16 اسفندماه سال جاري در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

برای دریافت فایل صوتی این سخنرانی این‌جا را کلیک کنید!

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org