نعمت آشنایی با قرآن بزرگترین موهبت الهی است

 آیت الله مصباح تأکید کرد: نعمت آشنایی با قرآن بزرگترین موهبت الهی است و هر خدمتی که برای قرآن انجام دهیم عبادت به شمار می آید.

به گزارش پایگاه اصلاع رسانی آثار علامه مصباح، ایشان در دیدار با اساتید معارف قرآن مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) که در تاریخ 9 دی 1393 در این مؤسسه برگزار شد، ضمن گرامیداشت حماسه بزرگ 9 دی خاطرنشان کرد: خدا را شکر می‌کنیم که در سرزمینی زندگی می‌کنیم که به نور قرآن و معارف اهل بیت (علیهم السلام) منور شده است.

آیت الله مصباح با بیان اینکه علامه طباطبایی (ره) سهم بالایی در گسترش معارف قرآنی دارد، اظهار داشت: قرآن و معارف قرآنی برترین نعمتی است که خداوند به بندگان مرحمت نموده است و بعید است چیزی مفیدتر از از قرآن برای زندگی بشر وجود داشته باشد و خداوند آن را در اختیار انسان قرار ندهد.

وی افزود: تمام آنچه که بشر برای تعالی و قرب الهی، سعادت دنیا و آخرت و پشت سر گذاشتن زندگی دنیایی نیاز دارد می تواند در قرآن به آن دست یابد.

ایشان با تشکر از آیت الله جوادی که تمام توان خود را در جهت تبیین معارف قرآنی به کار گرفته اند، یادآور شد: از لطف و عنایت ویژه خداوند است که در این آشفته بازار دنیا،‌ بزرگانی تمام هم و تلاش خود را در جهت تبیین و ترویج معارف قرآنی به کار می گیرند و زمینه بهرمندی از معارف غنی قرآنی را فراهم می کنند.

علامه مصباح تأکید کرد: نکته بسیار مهم در کنار آشنایی با معارف قرآنی، راه درست معرفی و انتقال این معارف به مردم است. باید علاوه بر شناخت صحیح، راه ترویج و تبلیغ آن را نیز یاد گرفت و به بهترین روش، انس با قرآن و معارف قرآنی را در میان عموم جامعه گسترش داد.

ایشان با اشاره به اینکه همه علوم ابزاری برای آشنایی بیشتر با مفاهیم قرآنی است، خاطرنشان کرد: امروز جامعه بشری نیازمند معارف قرآنی است و سایر علوم باید مانند ابزاری در خدمت قرآن قرار گیرد تا حقیقت این کتاب فهمیده شود و برنامه زندگی اجتماعی انسان قرار گیرد.

وی اضافه کرد: قرآن کریم علاوه بر اینکه خود دارای معارفی غنی است، برای شناخت عمیق این معارف، همگان را به عترت و اهل بیت (علیهم السلام)‌ سوق می دهد و قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)‌ دو جزء لاینفک برای سعادت بشر می باشند.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: برخلاف نظرات برخی از دانشمندان که برای عقل جایگاهی را در نظر نمی گیرند، قرآن عقل و تحلیلات عقلی را مهم می شمارد و در بسیاری از موارد، انسان را به تعقل تشویق می کند.

ایشان یادآور شد: هم استفاده از کلمات قرآن، هم استفاده از کلام اهل بیت (علیهم السلام)‌ به عنوان تفسیر و تفصیل آن و هم استفاده از عقل به عنوان فهم و تحلیل آیات، همه بر محور انس با قرآن و بهرمندی از راهنمایی آن است.

وی به نقش بالای نیت در اعمال اشاره کرد و اظهار داشت: هر عملی که به قصد قربت و در جهت گسترش معارف قرآنی انجام شود یقینا اجر بالایی خواهد داشت.

آیت الله مصباح تصریح کرد: در ابتدا باید قرآن را خوب شناخت و به مفاهیم آن مسلط بود و فهم خود را نسبت به قرآن بالا برد، سپس به آن عمل کرد و در قدم سوم از راه صحیح، معارف آن را انتقال داد. اگر این امور را درست رعایت کنیم هیچ چیز در دنیا قابل مقایسه با قرآن نخواهد بود.

ایشان تأکید کرد: نعمت آشنایی با قرآن بزرگترین موهبت الهی است و هر خدمتی که برای قرآن انجام دهیم عبادت به شمار می آید.

 

برای شنیدن صوت این‌جلسه این‌جا را کلیک‌ کنید!

 

آخرین محتوای سایت

شرط حسینی شدن و ضرورت احیای فرهنگ شهادت‌طلبی
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُللهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلاَةُ...
نقش عزاداری‌ها در حفظ و بقای اسلام
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیم الْحَمْدُ للهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ وَالصَّلَوةُ وَالسَّلامُ...
مشکات فروزان در تفسیر قرآن
مشکات فروزان در تفسیر قرآن؛ تفسیر سوره حمد و آیات 1-48 سوره بقره رقعی، گالينگور، 436 صفحه،...
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» منتشر شد
«مشکات فروزان در تفسیر قرآن» کتابی است از حضرت آیت‌الله مصباح یزدی رضوان‌الله علیه، که حاصل نگارش...
کار جمعی، یاری خدا و برکت فراوان
بسم الله الرحمن الرحیم خدا را شكر می‌‌‌‌‌‌كنم كه توفيق عنايت فرمود در جمع نورانی‌‌‌‌‌ شما...
ضرورت هم‌فكری و هماهنگی در رفتار برای حل مسائل فرهنگی و اجتماعی
بسم الله الرحمن الرحیم بسيار خوشبختم كه چهره‌‌‌‌‌های نورانی بسياری از عزيزانی را می‌‌‌‌‌بينم كه...
تکلیف سنگین روحانیت و راه عمل به آن
بسم الله الرحمن الرحیم خدمت برادران و سروران ارجمند خيرمقدم عرض مى‌‌كنم و از اينكه دعوت برادران و...