قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 11 /10 /1393

 آيت الله مصباح تأکيد کرد: نعمت آشنايي با قرآن بزرگترين موهبت الهي است و هر خدمتي که براي قرآن انجام دهيم عبادت به شمار مي آيد.

به گزارش پايگاه اصلاع رساني آثار علامه مصباح، ايشان در ديدار با اساتيد معارف قرآن مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) که در تاريخ 9 دي 1393 در اين مؤسسه برگزار شد، ضمن گراميداشت حماسه بزرگ 9 دي خاطرنشان کرد: خدا را شکر مي‌کنيم که در سرزميني زندگي مي‌کنيم که به نور قرآن و معارف اهل بيت (عليهم السلام) منور شده است.

آيت الله مصباح با بيان اينکه علامه طباطبايي (ره) سهم بالايي در گسترش معارف قرآني دارد، اظهار داشت: قرآن و معارف قرآني برترين نعمتي است که خداوند به بندگان مرحمت نموده است و بعيد است چيزي مفيدتر از از قرآن براي زندگي بشر وجود داشته باشد و خداوند آن را در اختيار انسان قرار ندهد.

وي افزود: تمام آنچه که بشر براي تعالي و قرب الهي، سعادت دنيا و آخرت و پشت سر گذاشتن زندگي دنيايي نیاز دارد مي تواند در قرآن به آن دست يابد.

ايشان با تشکر از آيت الله جوادي که تمام توان خود را در جهت تبيين معارف قرآني به کار گرفته اند، يادآور شد: از لطف و عنايت ويژه خداوند است که در اين آشفته بازار دنيا،‌ بزرگاني تمام هم و تلاش خود را در جهت تبيين و ترويج معارف قرآني به کار می گيرند و زمينه بهرمندي از معارف غني قرآني را فراهم می کنند.

علامه مصباح تأکيد کرد: نکته بسيار مهم در کنار آشنايي با معارف قرآني، راه درست معرفي و انتقال اين معارف به مردم است. بايد علاوه بر شناخت صحيح، راه ترويج و تبلیغ آن را نيز ياد گرفت و به بهترين روش، انس با قرآن و معارف قرآني را در ميان عموم جامعه گسترش داد.

ايشان با اشاره به اينکه همه علوم ابزاري براي آشنايي بيشتر با مفاهيم قرآني است، خاطرنشان کرد: امروز جامعه بشري نيازمند معارف قرآني است و ساير علوم بايد مانند ابزاري در خدمت قرآن قرار گيرد تا حقيقت اين کتاب فهميده شود و برنامه زندگي اجتماعي انسان قرار گيرد.

وي اضافه کرد: قرآن کريم علاوه بر اینکه خود دارای معارفی غني است، براي شناخت عميق اين معارف، همگان را به عترت و اهل بيت (عليهم السلام)‌ سوق مي دهد و قرآن و اهل بيت (عليهم السلام)‌ دو جزء لاينفک براي سعادت بشر مي باشند.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: برخلاف نظرات برخي از دانشمندان که براي عقل جايگاهي را در نظر نمي گيرند، قرآن عقل و تحليلات عقلي را مهم مي شمارد و در بسياري از موارد، انسان را به تعقل تشويق مي کند.

ايشان يادآور شد: هم استفاده از کلمات قرآن، هم استفاده از کلام اهل بيت (عليهم السلام)‌ به عنوان تفسير و تفصيل آن و هم استفاده از عقل به عنوان فهم و تحليل آيات، همه بر محور انس با قرآن و بهرمندي از راهنمايي آن است.

وي به نقش بالاي نيت در اعمال اشاره کرد و اظهار داشت: هر عملي که به قصد قربت و در جهت گسترش معارف قرآني انجام شود يقينا اجر بالايي خواهد داشت.

آيت الله مصباح تصريح کرد: در ابتدا بايد قرآن را خوب شناخت و به مفاهيم آن مسلط بود و فهم خود را نسبت به قرآن بالا برد، سپس به آن عمل کرد و در قدم سوم از راه صحيح، معارف آن را انتقال داد. اگر اين امور را درست رعايت کنيم هيچ چيز در دنيا قابل مقايسه با قرآن نخواهد بود.

ايشان تأکيد کرد: نعمت آشنايي با قرآن بزرگترين موهبت الهي است و هر خدمتي که براي قرآن انجام دهيم عبادت به شمار مي آيد.

برای دریافت صوت این جلسه این‌جا را کلیک کنید!

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org