قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 04 /07 /1394

عضو خبرگان رهبري با اشار به فرمايشات رهبري در جمع فرماندهان سپاه اظهار داشت: دشمنان از اوايل انقلاب متوجه اين مسئله شدند كه براي جلوگيري از پيشرفت انقلاب، بايد فكر انقلابي و اعتقادات را از مردم گرفت و ارزش‌هاي غربي را جايگزين آن كرد و متأسفانه موفقيت هايي هم به دست آوردند؛ اما آن چه بيشتر مايه تأسف است اين كه تصميم سازان و تصميم گيرندگاني كه خط مشي جامعه را تعيين مي‌كنند، توجه ندارند كه خطر فرهنگي از خطر مادي و اقتصادي، بسيار خطرناك تر است و گمان مي‌كنند همين كه بگويند تورم كاهش يافته و تحريم‌ها رفع شده است، كافي است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با جمعي از دانشجويان بسيجي كهکیلويه و بويراحمد با بيان اين كه در طول تاريخ بشريت، همواره بين انسان‌ها اختلاف وجود داشته و قرآن هم اين نكته را مورد توجه قرار داده است، ادامه داد: خداوند متعال انسان را آفريده است تا هر فردي بتواند خودش انتخاب كند و به سعادت برسد؛ لذا تغيير و تحول اوضاع و شرايط، همواره زمينه ساز انتخاب‌هاي جديد براي انسان‌هاست.

وي با اشاره به اين كه منافعي كه در اين دنيا نصيب انسان‌ها مي‌شود، محدود است، ادامه داد: همه نعمت ها، محدود است، اما انسان گرايشي دارد كه همواره بي حد و اندازه، طلب مي‌كند و اين روحيه، خواه ناخواه منجر به اختلاف مي‌شود كه گاه به نزاع، جنگ و خونريزي نيز مي‌رسد؛ لذا تزاحم منافع، يكي از علل وجود اختلافات در اين دنياست.

عضو خبرگان رهبري با بيان اين كه وجود برخي خواسته‌هاي رواني نيز سبب ايجاد اختلاف و نزاع مي‌شود، به آيه اي از قرآن كريم اشاره و خاطر نشان كرد: وقتي قرباني يكي از فرزندان حضرت آدم (ع) براي خداوند متعال قبول شده و قرباني برادر ديگر قبول نشد، فرزند حضرت آدم (ع)، دست به قتل برادر خود زد.

وي با اشاره به اين كه عوامل عقلاني و اعتقادي، اختلاف در جهان بيني و دين نيز مي‌توانند سبب درگيري و اختلاف شوند، ادامه داد: به قدري اين اختلافات زياد هستند كه خداوند متعال در موارد متعددي از قرآن كريم به اين مسئله اشاره كرده است كه اگر امكان دفاع از نظر تكويني و تشريعي وجود نداشت، همه زمين به فساد مبتلا مي‌شد و هيچ پرستش‌گاهي باقي نمي‌ماند.

عضو خبرگان رهبري با اشاره به سرعت تحولات در جامعه مخصوصاً در عصر تكنولوژي اظهار داشت: سرعت اين تحولات سبب شده كه گروه حق و باطل، امكان پيشرفت بيشتري در مسير انتخابي خود داشته باشند.

وي با اشاره به اين كه هدف اصلي خداوند از خلقت، هدايت است، این هدايت را بر اساس انتخاب و اختيار دانست و ادامه داد: خداوند متعال براي تحقق اين هدف، همواره كفه هدايت را سنگين تر كرده تا راه صحيح بهتر شناخت شود؛ ارسال 124 هزار پيامبر (ص) و وعده‌هاي خداوند مبني بر اين كه هر كسي قدمي در راه خدا بردارد، خداوند او را چندين برابر كمك مي‌كند، مؤيد همين امر است.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اين كه در اسلام، همه انسان‌ها نسبت به هم مسئولند، ادامه داد: هر كسي معلومات و بهره اش از دين و معارف آن بيشتر باشد، مسئوليت و وظيفه سنگين تري هم دارد و صد البته كه اگر چنين فردي، مرتكب گناهي شود، خطاي وي بدتر و زشت تر است.

عضو خبرگان رهبري ادامه داد: از زمان خلقت حضرت آدم (ع) تا كنون، هيچ زمانی، شرايط به حساسيت امروز نبوده است. از طرفي اسباب گمراهي و اغواء به قدري وسيع شده كه در هر مكاني راه پيدا كرده است؛ از سوي ديگر اسباب هدايت نيز بسيار وجود دارد و در قرن‌هاي پيش كمتر افرادي با اين تدين، معرفت و تقوا كه امروز در جامعه وجود دارند، وجود داشته‌اند.

وي ادامه داد: وظيفه ما اين است كه در وهله اول ببينيم در چه زماني هستيم، چه شرايطي در اين زمان، وجود دارد و چه سرنوشتي را براي خودمان مي‌توانيم رقم بزنيم و در مرحله بعد ببينيم براي ديگران چه خدمتي مي‌توانيم انجام دهيم.

استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به وجود طيف‌هاي مختلف و متقابل در نگاه به دنيا اظهار داشت: يك گروه معتقدند كه همه زندگي منحصر در اين دنياست و با مرگ خاتمه مي‌يابد؛ لذا بايد سعي كرد كه از همين چند روز زندگي نهايت لذت را برد؛ اما عده ديگر معتقدند كه اين دنيا، تنها پلي است براي رسيدن به زندگي اصلي، و همه اين زندگي، تنها سفري است براي رسيدن به آخرت.

وي با اشاره به اين كه نگاه ما به اين دنيا، بايد نگاه ابزاري باشد، ادامه داد: همه كار انبياء اين بود كه به مردم بفهمانند اين دنيا ابزاري است كه بايد براي رسيدن به سعادت ابدي، مورد استفاده قرار گيرد. لذا همّ و غم يك جوان مسلمان در نظام اسلامي، بايد اين باشد كه چگونه مي‌توان در نظام اسلامي، از اين ابزار استفاده كرد تا به سعادت رسید و به ديگران نيز براي رسيدن به سعادت، خدمت كرد.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره)، مهم ترين خدمت براي جامعه را خدمت فرهنگي دانست و گفت: بالاترين خدمت ها، خدمتي است كه باورها و ارزش‌هاي صحيح را تقويت كند و بالاترين خيانت به مردم هم، گرفتن باور‌ها و ارزش‌هاي صحيح از مردم و جايگزين كردن آن‌ها با باورها و ارزش‌هاي باطل است. چرا كه اثر آن‌ها بي نهايت است و محدود به اين دنيا نيست؛ در حالي كه ساير خدمات و خيانت‌ها در همين دنيا خلاصه مي‌شود.

وي با اشاره به فرمايشات مقام معظم رهبري در جمع فرماندهان سپاه اظهار داشت: هر چند خدمات اقتصادي، اجتماعي و رفاهي، لازم و ارزشمند و قابل قدرداني است؛ اما هيچ يك از آن‌ها با خدمات فرهنگي قابل مقايسه نيست؛ هم چنين، هر چند بايد از هر ضرر اجتماعي، اقتصادي و نظاير آن، جلوگيري كرد، اما مهم ترين ضرر، ضرر فرهنگي است.

وي با اشاره به اين كه امروزه، نظام اسلامي از هر طرف مورد تهاجم دشمنان قرار گرفته است، ادامه داد: نظام اسلامي، هم تحريم اقتصادي و هم تحريم علمي، حتي تحريم دفاعي بوده است به گونه اي كه حتي در 8 سال دفاع مقدس، به ايران، سيم خاردار نيز نمي‌فروختند؛ اما به بركت انقلاب و رهبري‌هاي امام (ره) و مقام معظم رهبري (مد ظله) در زمينه‌هاي متعددي بي نياز شديم و در مسيري قرار گرفتيم كه مي‌توانيم از بقيه آن‌ها نيز بي نياز شويم؛ اما مهم تر از اين خدمات، خدمات فرهنگي است و اتفاقا دشمن هم تمام سعي خود را براي از بين بردن فرهنگ اين ملت، بکار می‌گیرد، چرا كه معتقد است مي‌تواند ايران را در زمينه‌هاي اقتصادي، نظامي و نظاير آنها مهار يا حداقل كنترل كند، اما تنها راه مقابله با فكر آن است که آن را عوض كند.

عضو خبرگان رهبري ادامه داد: دشمنان از اوايل انقلاب متوجه اين مسئله شدند كه براي جلوگيري از پيشرفت انقلاب، بايد فكر انقلابي و اعتقادات را از مردم گرفت و ارزش‌هاي غربي را جايگزين آن كرد و متأسفانه موفقيت هايي هم به دست آوردند؛ اما آن چه بيشتر مايه تأسف است اين كه تصميم سازان و تصميم گيرندگاني كه خط مشي جامعه را تعيين مي‌كنند، توجه ندارند كه خطر فرهنگي از خطر مادي و اقتصادي، بسيار خطرناك تر است.

آيت الله مصباح يزدي با بيان اين كه امام (ره)، يك تنه تحول فرهنگي را در ايران و منطقه و جهان به وجود آورد، ادامه داد: متأسفانه امروز كساني هستند كه آگاهانه و يا از روزي غفلت توجه به اهميت مسئله فرهنگ ندارند و گمان مي‌كنند همين كه بگويند تورم كاهش يافته و تحريم‌ها رفع شده است، كافي است - به هر حال انشاء الله كه اين سخنان درست باشد. اما به فرض صحت اين ادعاها، باز هم، اين‌ها كافي نيست، بلكه مسئله مهم تر، فرهنگ جامعه است.

وي ادامه داد: حتي اگر فرض شود به قدري مذاكره كرديم كه كشوري شديم كه آمريكا نيز از ما حمايت كرد و زندگي ما نيز آباد شد، آيا بايد راضي باشيم؟ آيا هيچ انساني قبول دارد كه تبديل به گاو شده و در عوض هر روز علف تازه بخورد؟ چرا كه آن‌ها بهترين چيزي كه وعده مي‌دهند اين است كه رفاهتان بيشتر شود. آيا ما براي همين امر، انقلاب كرديم؟ آيا شهدا براي همين مسئله جان پاك خود را تقديم كردند؟ انبياء براي همين آمدند؟ امام حسين (ع)، براي همين شهيد شد؟

عضو خبرگان رهبري ادامه داد: اگر نهايت هدف ما، رسيدن به رفاه مادي بود، كه نيازي به انقلاب اسلامي و دادن اين همه شهيد نبود؟ آيا بايد به همين خوشحال باشيم كه دشمن به ما بگويد كه شكمتان را سير مي‌كنيم؟ كه صد البته، دشمن همين را هم دروغ مي‌گويد و هرگز چنين نخواهد كرد.

وي ادامه داد: هدف آفرينش اين بود كه انسان باشيم و به قرب خداوند برسيم؛ لذا هيچ يك از شهدا در وصيت نامه شان ننوشتند كه ما جان خود را مي‌دهيم تا تورم كاهش يافته و تحريم‌ها برداشته شود. بلكه همه آن‌ها بر حفظ ارزش‌ها و دستاوردهاي اسلام و انقلاب تأكيد داشتند؛ همين روحيه و تفكر بود كه سبب مي‌شد تا نوجوان 13 ساله خود را زير تانك بيندازد.

وي در پايان خاطر نشان كرد: بايد مراقب باشيم تا مسير انقلاب، به تدريج و آرام آرام به انحراف كشيده نشود و به سمت گرايش‌هاي مادي نرود؛ چرا كه اين مسئله خيانتی است كه بالاتر از آن خیانتی نيست.

 گفتني است ديدار دانشجويان بسيجي شهرستان كهکیلويه و بويراحمد ( شركت كننده در طرح ولايت ) چهار شنبه 25 شهريور ماه در محل سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

برای دریافت صوت این جلسه این‌جا را کلیک کنید!

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org