قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

دوشنبه 19 /11 /1394

عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌که در ديدار با ژان پل دوم نيز گفتم که دو بلاي بزرگ، دامن‌گير بشريت امروز شده است، اظهار داشت: يکي فساد فکري و عقيدتي است و ديگري فساد اخلاقي و عملي؛ فساد فکري، فراموشي خداوند متعال و فراموشي بندگي اوست، و فساد اخلاقي نيز همين هرج و مرج‌ها و انحرافات اخلاقي است که در دنيا رايج شده است و متأسفانه اصول اخلاقي زير پا گذاشته مي‌شود.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با کاردينال پيتر تورکسِن، رئيس شوراي پاپي صلح و عدالت واتيکان، ضمن خوشامدگويي به وي، به خاطره خود در حدود دو دهه پيش در ديدار با ژان پل دوم، اشاره کرد و اظهار داشت: بنده خاطره خيلي خوبي از ملاقات با ايشان دارم؛ اما متأسفانه زمينه‌اي براي تحقق آرمان‌هاي طرفين فراهم نشد؛ اميد است در زمان پاپ فرانسيس چنين زمينه اي ايجاد شود.

علامه مصباح يزدي با اشاره به سخنان پاپ ژان پل دوم در ديدار با وي، ادامه داد: ايشان مايل بود که رفت و آمدها به صورت سيستماتيک ادامه يابد.

عضو خبرگان رهبري با بيان اين‌که در ديدار با ژان پل دوم نيز گفتم که دو بلاي بزرگ دامن‌گير بشريت امروز شده است، اظهار داشت: يکي فساد فکري و عقيدتي است و ديگري فساد اخلاقي و عملي؛ فساد فکري، فراموشي خداوند متعال و فراموشي بندگي اوست و فساد اخلاقي نيز همين هرج و مرج‌ها و انحرافات اخلاقي است که در دنيا رايج شده است و متأسفانه اصول اخلاقي زير پا گذاشته مي‌شود.

آيت الله مصباح ادامه داد: براي مبارزه با اين دو آفت و بلاي عالم‌گير، بايد روحانيت مسيحي و روحانيت اسلامي به عنوان دو قطب مهم فکري و اخلاقي، نقش خود را در اين زمينه ايفا کنند.

وي با اشاره به پاسخ پاپ ژان پل دوم در آن ديدار افزود: ايشان نيز با اشاره به امتيازات اسلام، اسلام را دين پيشرفته و برجسته‌اي دانست و معتقد بود که اسلام مي‌تواند نقش مهمي در کاهش اين دو بلا و آفت داشته باشد؛ هم چنين از آمادگي خود براي تقويت ايمان بشريت و ارتقاي سطح اخلاقي جامعه اظهار آمادگي کرد.

کاردينال تورکسن نيز در اين ديدار ضمن تشکر صميمانه از علامه مصباح اظهار داشت: گرچه اتاق شما کوچک است، اما قلب شما مانند اقيانوس بزرگ است.

وي ضمن ابراز اميدواري نسبت به تحقق آن چه پاپ ژان پل دوم مبني بر داشتن ارتباط سيستماتيک بيان کرده است، اظهار داشت: بنده دانشجويي کوچک براي ايشان بودم و جزء آخرين گروهي بودم که به دست ايشان به مقام کاردينالي رسيدم، و اميدوارم بتوانيم گامي در جهت صلح و عدالت برداريم.

رئيس شوراي پاپي صلح و عدالت واتيکان با بيان اين‌که ما در تداوم ارتباطات سيستماتيک به دنبال تثبيت صلح و عدالت با همکاري دوستانمان در دنيا، از جمله حوزه علميه قم هستيم، افزود: اين مسئله، دغدغه واقعي پاپ فرانسيس است که صلح و عدالت به صورت عملي (و نه شعاري) محقق شود، و لذا بنده را مسئول دفتري به نام « دفتر جهاني تحقق صلح و عدالت » کرده اند.

کاردينال تورکسن با بيان اين‌که همه مشکلات کنوني دنيا و فسادها و تباهي‌ها در سطوح گوناگون سياسي، نظامي و اجتماعي و نظاير آن، انعکاس بيماري‌هاي دل و روح است، خاطر نشان کرد: اگر دل انسان‌ها پاک شود، مشکلات نيز حل مي‌شود؛ لذا ما دعا مي‌کنيم و شما هم دعا کنيد که بتوانيم دل انسان‌ها را تغيير دهيم تا يک‌رنگ و يک‌دست شود.

وي با اشاره به سخنان علامه مصباح يزدي مبني لزوم رفع فساد فکري و اخلاقي گفت: از محضر خداي تعالي تقاضا مي‌کنيم اين دو مشکل اساسي بشر به دست ما و شما با همکاري مشترک حل شود.

رئيس شوراي پاپي صلح و عدالت واتيکان اظهار اميدواري کرد: بتوان در پايان امروز به بيانيه مشترکي رسيد که در آن جهت دعوت بشريت به خداباوري و اطاعت از او اقدام شود، و مردم اين بلاها را مشکل واقعي خود بدانند.

در اين ديدار علامه مصباح يزدي نسخه اي از کتابي که شامل ديدار وي با ژان پل دوم بود، به رئيس شوراي پاپي صلح و عدالت واتيکان هديه کرد.

گفتني است اين ديدار شنبه 17 بهمن ماه در اتاق جلسات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org