قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 26 /01 /1395

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به اين‌که سه نعمت شناخت خدا، شناخت دين و انقلاب اسلامي از بزرگ ترين نعمت‌هاي الهي براي ما هستند، اظهار داشت: فراموش کردن نعمت‌ها، از بزرگترين نقص‌هاي زندگي انسان‌هاست؛ مراقب باشيم که اين نعمت‌ها را فراموش نکنيم؛ کساني ممکن است سال‌ها براي پيروزي انقلاب تلاش کنند، اما سر پيري فراموش کنند که اصلا چرا براي انقلاب زحمت کشيده‌اند، شکنجه‌ها و زندان‌ها را چرا تحمل کرده‌اند، و اصلا انقلاب را براي چه مي‌خواستند!

به گزارش پايگاه اطلاع رساني آثار حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در ديدار با جانشينان فرماندهي انتظامي سراسر کشور با بيان اين‌که خداوند از فضل خود انسان را آفريده و امتيازاتي به وي داده که به ساير مخلوقات نداده است، ادامه داد: به خاطر همين ويژگي‌ها و امتيازات است که لقب خليفه الله را به انسان قبل از خلقتش عطا کرده است. البته براي تکامل و رسيدن به اين مقام نيز همه وسايل لازم از جمله فطرت، انگيزه و عقل را به وي بخشيده است.

علامه محمد تقي مصباح يزدي با اشاره به اين‌که انسان داراي نقص‌ها و کمبودهايي است که بايد با تلاش خود در جهت رفع آن‌ها بکوشد، ادامه داد: در بين نقص‌ها، برخي ريشه‌اي‌تر و منشأ نواقص ديگرند که جهل، غفلت و فراموشي از جمله اين نقص‌هايند. در واقع انسان نسبت به يک سري امور جاهل است و غفلت دارد و حتي بعد از تلاش و زحمت براي رفع جهل و غفلت، آفت فراموش‌کاري وي را تهديد مي‌کند.

اين استاد تفسير قرآن با اشاره به آياتي از قرآن کريم، خاطر نشان کرد: همه ما به فراموشي نعمت‌هاي خداوند مبتلا هستيم؛ لذا خداوند متعال از خود، قرآن و حتي پيامبر (ص) به«ذکر» تعبير کرده است که ذکر به معناي «يادآوري» است؛ در واقع قرآن نوعي يادآوري براي بشر است، و چنين نيست که لزوما بشر اموري را بلد نباشد و قرآن به او بياموزد، بلکه در بسياري از موارد يادآوري است تا مبادا آنچه مي‌داند به فراموشي سپرده شود.

وي با بيان اين‌که نعمت‌هاي الهي بسيار زياد بوده و قابل شمارش نيستند، اما برخي از نعمت‌ها مهمتر و منشأ نعمت‌هاي ديگرند، ادامه داد: نعمت شناخت خداوند از همه نعمت‌ها برتر و بالاتر است؛ و هم چنين است شناخت راهي که به سوي کمال بايد پيمود. براي انسان جاهل، علف هرزه و گياه دارويي شفابخش يکسان است؛ انسان هم بايد با خود بينديشد که آيا او علف هرزه است و يا موجودي شفابخش براي جامعه؟ از اين رو شناخت خداوند و شناخت مسير کمال بسيار اهميت دارد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: گاه انسان در جامعه تبديل به عامل خطرناکي مانند شمر و صدام مي‌شود؛ گاه نيز فردي مانند سلمان از ايران به حجاز مي‌رود و پيامبر (ص) را مي‌يابد و به جايي مي‌رسد که رسول خدا (ص) فرمود: «سلمان منا اهل‌البيت»؛ اگر سلمان تنها به فکر شکم و نيازهاي مادي خود بود، هرگز سلمان نمي‌شد؛ اما چون خود را شناخت و ارزش خود را دانست، براي شناخت مسير تکامل به حجاز رفته و به سلمان محمدي تبديل شد. لذا هر کسي بايد با خود بينديشد که براي چه خلق شده است؟ براي مسموم‌سازي يا شفابخشي جامعه؟ اگر براي شفابخشي است، براي رسيدن به آن چه راهي را بايد بپيمايد؟

وي با بيان اين‌که بعد از نعمت شناخت خدا، نعمت شناخت راه کمال (يا همان دين) مهم‌ترين نعمت خداست، خاطر نشان کرد: از همين روست که در روايات ما وارد شده است: اگر امر داير شد بين اين‌که انسان جان خود يا مال خود را بدهد، بايد مال خود را فداي جان کند، اما اگر امر داير شد بين فداکردن جان و دين، دين مهم‌تر است، و بايد جان (بلکه جان‌ها) را فداي آن کند؛ چرا که ارزش دين بيش از ارزش جان است.

استاد اخلاق حوزه علميه با اشاره به وجود دو نوع بينش نسبت به دين افزود: طبق يک نگرش، دين به اين دليل مطلوب و خوب است که سبب مي‌شود تا جرم و جنايت کمتر شده، مردم درست کردار باشند؛ و لذا جامعه ديني براي زندگي کردن بسيار خوب مي‌شود. در واقع طبق اين نظر، اهميت دين به آن است که سبب مي‌شود تا انسان‌ها در اين دنيا راحت تر زندگي کنند.

وي با اذعان به وجود چنين آثاري براي دين، اين نگرش را ناشي از جهل نسبت به اهميت دين دانست، و با اشاره به نگرش ديگر نسبت به دين، اظهار داشت: برخي ديگر دين را به عنوان راه رسيدن به کمال و سعادت ابدي مي‌دانند که داراي ارزشي بي‌نهايت و غيرقابل تصور است، و نه محدود و در حد همين دنيا.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به نعمت وجود امام خميني (ره) و انقلاب اسلامي در احياي دين در جامعه، اظهار داشت: زماني مي‌توانيم ارزش نهضت امام خميني (ره) را بهتر بشناسيم که متوجه شويم که چه عاملي سب شده تا ما دين را بهتر بشناسيم، دين در جامعه ما زنده باشد، و بتواند در جامعه نقش آفرين باشد؛ چرا که اين امام (ره) بود که دين را در جامعه ما زنده کرد.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به وفور زمينه‌هاي فساد در رژيم طاغوت اظهار داشت: روزگاري در يکي از خيابان‌هاي تهران ده‌ها مشروب‌فروشي، رقاص‌خانه، قمارخانه و فاحشه‌خانه وجود داشت، اما يک کتاب‌فروشي وجود نداشت، و محله بزرگي به فواحش اختصاص يافته بود. در آن زمان، نه تنها به دين بها داده نمي‌شد، بلکه اگر مثلا دانشجويي مي‌خواست نماز بخواند، از ديگر دانشجويان خجالت مي‌کشيد و مورد تمسخر ديگران قرار مي‌گرفت؛ چرا که دين‌داري عار به شمار مي‌رفت. اگر آن وضع ادامه مي‌يافت، معلوم نبود امروزه با توجه به اين ابزارهاي نوين فساد، چه چيزي از دين باقي مانده بود، چه رسد که دين در جامعه نقشي داشته باشد.

وي با اشاره به اين‌که بايد قدر نعمت امام خميني (ره) و انقلاب اسلامي را دانست، ادامه داد: اولين وظيفه به عنوان شکر نعمت انقلاب اسلامي اين است که حداقل اين انقلاب را حفظ کرده و از آن نگهداري کنيم، و اين انقلابي که به قيمت تحمل شکنجه‌ها، رنج‌ها، مجاهدت‌ها و شهادت‌ها به ما رسيده است را مراقبت کنيم؛ و در مرحله بعد اگر دچار کمبودي هست، آن را جبران کنيم و زمينه بقاء و انتقال آن به نسل بعد را آماده کنيم.

آيت اله مصباح يزدي خطاب به فرماندهان انتظامي سراسر کشور گفت: بخش عظيمي از وظيفه حفاظت از دستاوردهاي دين و انقلاب اسلامي بر عهده شماست؛ لذا نگاه شما به اين مسئوليت، به عنوان ابزاري براي کسب درآمد براي گذران زندگي نيست؛ بلکه خود را حافظ دستاوردهاي انقلابي مي‌دانيد که يک لحظه از عمر آن، بر عمر همه سلاطين برتري دارد.

علامه مصباح يزدي با تأکيد بر اين‌که فراموش کردن نعمت‌ها، از بزرگترين نقص‌هاي زندگي انسان‌هاست، و بايد مراقب باشيم که اين نعمت‌ها را در پيچ و خم زندگي روزمره فراموش نکنيم، اظهار داشت: کساني ممکن است سال‌ها براي پيروزي انقلاب تلاش کنند، اما سر پيري فراموش کنند که اصلا چرا براي انقلاب زحمت کشيده اند، شکنجه‌ها و زندان‌ها را چرا تحمل کرده‌اند، و اصلا انقلاب را براي چه مي‌خواستند!

استاد اخلاق حوزه علميه قم مطالعه و خواندن کتاب، برگزاري جلسات مذهبي، قرائت قرآن و توسل به اهل بيت (ع) را راه‌هاي جلوگيري از فراموشي نعمت‌هاي الهي دانست، و با اشاره به نعمت وجود مقام معظم رهبري خاطر نشان کرد: شکر نعمت وجود مقام معظم رهبري را به جاي آوريد که جانشين امام زمان (عج) هستند؛ و تجربه نشان داده که ايشان بهترين فرد براي رهبري انقلاب هستند.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در پايان اظهار داشت: من کسي را در جامعيت شخصيت مانند مقام معظم رهبري نمي‌شناسم؛ مبادا که وسوسه‌هاي شيطاني و القائات برخي دشمنان و مشغله‌هاي زندگي، ما را از شکر وجود چنين نعمتي غافل کند و اطاعتمان از ايشان کم‌رنگ شود!

گفتني است ديدار علامه مصباح يزدي با جانشينان فرماندهي انتظامي سراسر کشور روز بيست و سوم فروردين ماه سال جاري در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org