قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 29 /03 /1395

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: در اين عصري که زندگي مي‌کنيم، بعد از وجود مقدس حضرت ولي عصر (عج)، فردي که بيشترين فناي في الله را دارد و همه افعال و حرکاتش براي خداست حضرت امام خميني (ره) است. بي شک کسي که در اين عصر، خدا را در اين عالم بيش از همه، به خلق خدا معرفي کرد، امام خميني (ره) بود. اگر قرار باشد بعد از ائمه معصومين (ع) به کسي براي ترويج دين، احترام بگذاريم، آن فرد حضرت امام خميني (ره) است. لذا امام (ره) در اين عصر، مظهر دين خداست و احترام به وي، احترام به دين خداست.

به گزارش پايگاه حضرت آيت الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در جمع تعدادي از پاسداران کاروان عاشقان حسيني، زائران خميني (ره) با اشاره به سنت حسنه پياده روي به مرقد حضرت امام (ره) افزود: با اين حرکت‌ها ياد امام (ره)، قيام امام (ره) و اهداف امام (ره) هميشه زنده مي‌ماند.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به اعتقاد وهابيت و تکفيري‌ها اظهار داشت: عده اي منحرف، رفتن به زيارت ائمه (ع) را بدعت، و حتي سبب کفر دانسته، آن را مجوز قتل مي‌دانند. کساني که امروز در دنيا به نام اسلام، فعاليت‌هاي چندش آوري را انجام مي‌دهند و آبروي اسلام و انسانيت را مي‌ريزند، از همين نوع تفکرات را دارند که به جاي احترام به اولياي خدا، زيارت آنها را بدعت و سبب کفر تلقي مي‌کنند.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم در بخش ديگري از سخنانش اظهار داشت: شايد گاه سؤالي براي عده اي پيش بيايد که هر چند ما اهميت و عظمت اهل بيت (ع) و بزرگان را قبول داريم، اما اين‌که انسان چند روزي از زندگي خود را تعطيل کند و گريه کرده و سينه بزند، آيا با روح دين سازگاري دارد؟

وي در پاسخ به اين سؤال، به بيان مقدماتي پرداخت و اظهار داشت: عالم هستي به گونه اي است که اگر چيزي مظهر چيز ديگري شد، مرتبه اي از ارزش آن را پيدا مي‌کند. به عنوان نمونه ما حتي عکس فردي را که براي اسلام و انسانيت زحمت کشيده است دوست داريم و شايد آن را ببوسيم؛ اما حتي عکس فرد ظالم ستمگر را هم دوست نداشته و آن را پاره مي‌کنيم، در حالي که هر دو تکه‌ای کاغذ هستند. در واقع از آنجا که عکس، مظهر آن فرد نيکوکار يا ظالم است، احساس و رفتار ما هم با آن متفاوت مي‌شود.

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به نمونه ديگري ادامه داد: قرآن نيز از کاغذ معمولي و حروف ساده است که در تمام نوشته‌ها از آن‌ها استفاده مي‌شود، اما بري لمس آن بايد وضو گرفت.

وي با اشاره به داستان کربلايي کاظم و ماجراي حفظ شدن قرآن به صورت معجزه آسا و امتحان شدن او توسط بزرگان اظهار داشت: البته بايد توجه داشت اين ها، صرفا، اعتباريات نيست و رموز حقيقي در آن مستتر است. آيت الله خزعلي که حافظ قرآن و نهج البلاغه و از ياران صديق امام (ره) در انقلاب بود، نقل مي‌کرد که بنده در يک کاغذ دو حرف «واو» نوشتم، يکي از آن را به نيت قرآن، و ديگری را به عنوان يک حرف از حروف. وقتي آن را به کربلائي کاظم نشان دادم، «واو»ي که به قصد قرآن نوشته شده بود را مشخص کرد و گفت اين نوراني است. يعني يک کاغذ، يک جوهر، يک حرف و يک نويسنده و يک خواننده، اما در بطن آن تفاوت دارد و افرادي که بايد، مي‌توانند آن را ببينند و تفاوت آن را بفهمند.

عضو جامعه مدرسين اظهار داشت: لذا زيارت اولياي الهي و ائمه (ع) که مظهر دين و خداوند بوده اند، در واقع احترام به دين و خداي متعال است، و نه تنها با روح دين منافات ندارد، که عين دين است.

علامه مصباح يزدي افزود: در اين عصري که زندگي مي‌کنيم، بعد از وجود مقدس حضرت ولي عصر (عج)، فردي که بيشترين فناي في الله را دارد و همه افعال و حرکاتش براي خداست، حضرت امام خميني (ره) است. بي شک کسي که در اين عصر، خدا را در اين عالم بيش از همه، به خلق خدا معرفي کرد، امام خميني (ره) بود. اگر قرار باشد بعد از ائمه معصومين (ع) به کسي براي ترويج دين، احترام بگذاريم، آن فرد حضرت امام خميني (ره) است. لذا امام (ره) در اين عصر، مظهر دين خداست و احترام به وي، احترام به دين خداست.

 

وي خطاب به کاروان پياده روي به مرقد امام (ره) خاطر نشان کرد: اين حرکتي که شما انجام مي‌دهيد و پياده به سمت حرم امام (ره) مي‌رويد، حرکتي مبارک، عاقلانه، حکيمانه و عاشقانه است که براي هر قدمي که بر مي‌داريد ثواب بسیار نوشته مي‌شود. شما با حرکاتتان ياد امام (ره) را زنده مي‌کنيد، ياد امام (ره) هم يعني ياد خدا و ياد دين خدا.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم افزود: همانگونه که اگر نبود عزاداري‌هاي امام حسين (ع) در طول تاريخ، حوادث مختلف در طول سال ها، سبب فراموشي آن مي‌شد، اما عزاداري‌ها و مراسم ها، سبب شده تا اين قضيه فراموش نشود، کار شما هم سبب بقاي ياد امام (ره)، يعني ياد قيام براي خدا و دين خدا مي‌شود.

وي ادامه داد: امروز حتي بسياري از مردم مسلمان، واقعا نمي دانند پيامبر (ص) کسي را به جانشيني خودش معرفي کرده است؛ چرا که حوادث مانع شده است. حتي برخي از مسيحيان، وجود حضرت مسيح را افسانه مي‌دانند! لذا اهميت کار شما که ياد امام (ره) و واقعيت آن را زنده نگاه مي‌داريد، بيشتر مشخص مي‌شود. شما در واقع با کارتان، نه تنها نام امام خميني (ره)، بلکه نام خدا را زنده مي‌کنيد.

وي با اشاره به اين‌که اعمال صالح، اجر دارند، اما داراي ثواب‌هاي يکسان نيستند، افزود: هر چه قدر اخلاص بيشتر باشد، اجر آن نيز بيشتر است؛ اين اختيار به دست شماست؛ هر چه در کارتان بيشتر اخلاص داشته باشيد، اجر شما بيشتر خواهد بود.

آيت الله مصباح افزود: بنده مادران شهيدي را مي‌شناسم که اگر در جمعي به عنوان مادر شهيد معرفي شوند، ناراحت مي‌شوند؛ چرا که معتقدند که جوانشان را در راه خدا داده اند، نه براي اين‌که خودشان مطرح شوند.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) در پايان اظهار داشت: براي اخلاص در کار، لازم نيست حتما کار پنهاني انجام شود، اما هر کس بايد نيت و قلب خودش را ببيند که آيا فقط براي خدا کار را انجام مي‌دهد، يا خير.

گفتني است اين مراسم 12 خردادماه در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org