قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

دوشنبه 10 /07 /1396

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم اظهار داشت: عزتي که زنان بعد از انقلاب به دست آورده اند، عزتي بي‌نظير است. آن هم بعد از ذلتي که در دوره پهلوي وجود داشت و زن تنها ابزاري براي شهوت‌راني مردها بود، هرچند عنوان ديگري به آن مي‌دادند؛ اين در حالي است که بعد از انقلاب زناني مانند خانم دباغ، دوشادوش مردان، مانند مفيدترين رزمندگان و مجاهدين کشور، زحمت کشيده و مورد احترام امام(ره) هم بود. 

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني آثار حضرت آيت‌الله مصباح يزدي، رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع گروهي از بانوان عضو حزب زنان جمهوري اسلامي، با اشاره به اين‌که در مقابل نعمت‌هاي خدادادي اعم از نعمت‌هاي مادي و معنوي، عقلاني و احساسي و عاطفي و ساير نعمت‌ها، تکاليفي متوجه ما مي‌شود؛ ادامه داد: شکر اين نعمت‌ها آن است که آن‌ها را در جهت مطلوبي که خداوند متعال راضي است، صرف کنيم.

علامه محمدتقي مصباح يزدي، با اشاره به برقراري نظام اسلامي که آروزي انبياء و اوليا بوده و خداوند به دست مبارک حضرت امام(ره) آن را نصيب ما کرده است، آن را نعمتي بزرگ دانست و اظهار داشت: شکر اين نعمت علاوه بر حفظ و حراست از انقلاب، به اين است که از امکاناتي که در سايه انقلاب به‌دست آمده در راهي استفاده کنيم که موجب سعادت ما شود.

وي، يکي از نعمت‌هايي که کمتر قدر آن دانسته مي‌شود را نعمت وجود جانشين امام (ره) دانست و اظهار داشت: بنده به عنوان خدمتگزار ولايت وظيفه دارم که از وجود اين نعمت شکرگزاري کنم و شکرش هم به اين است که حداقل آنچه در مورد ايشان مي‌دانم و قابل بيان است، براي ديگران بازگو کنم.

علامه مصباح يزدي با ذکر مثالي به تبيين اهميت مسأله ولايت پرداخت و گفت: جامعه اسلامي زمان پيامبر اکرم(ص) ظاهراً از عقب‌افتاده‌ترين جوامع دنيا از نظر مادي، علمي، و اخلاقي بود؛ اما خداوند بهترين و کامل‌ترين بندگانش را براي آن‌ها فرستاد تا آن‌ها را هدايت کند و در ظرف مدت کوتاهي همين مردم توانستند از يک طرف بر امپراطوري روم و از طرف ديگر بر امپراطوري ايران پيروز شوند. پيامبر(ص) در مدت حدود ده‌سال، چنين عزتي را براي ملت عقب‌افتاده‌اي به ارمغان آورد.

وي با اشاره به شرايط سخت مسلمانان در صدر اسلام، مانند شرايط دشوار بدون آب و نان مسلمانان در شعب ابي‌طالب، و مقاومت آنان، به طرح اين سؤال پرداخت که آيا آن‌ها واقعاً ايمان آورده بودند و يا ايمانشان ظاهري بود؟ آيا کساني که حاضر شدند به خاطر دينشان به حبشه مهاجرت کنند، به دروغ اظهار اسلام مي‌کردند؟ آيا کساني که در رکاب پيامبر(ص) مي‌جنگيدند و کشته و زخمي مي‌شدند، واقعا اسلام را باور داشتند يا دورغ مي‌گفتند؟ بسيار دور از ذهن است که بگوييم آن‌ها واقعاً ايمان نياورده بودند.

آيت‌الله مصباح يزدي با اشاره به سرپيچي اکثريت مسلمانان از امر پيامبر(ص) در امر ولايت اميرالمؤمنين(ع)، ادامه داد: از سال سوم بعثت پيامبر اکرم(ص)، به امر خدا، علي(ع) را به جانشيني خودش تعيين کرد و تا حجة‌الوداع اين امر بارها تکرار شد که آخرين آنها در غدير خم بود، ولي بعد از وفات پيامبر(ص) در حالي که جنازه پيامبر(ص) هنوز دفن نشده بود، کساني به دنبال تعيين جانشين براي او رفتند و اکثريت مردم هم پذيرفتند؛ آيا اين‌ها همان‌هايي نبودند که در جنگ‌ها شرکت کرده و فداکاري‌ها کرده بودند، سال‌ها رنج مهاجرت کشيده بودند و بر فقر و گرفتاري‌هاي صدر اسلام صبر کرده بودند؟ اما چه شد که دستور پيامبر(ص) را ناديده گرفتند؟

وي افزود: هيچ تفسير معقولي براي اين امر وجود ندارد؛ جز اين‌که با کمال مسامحه بگوييم اين‌ها شناخت و معرفتشان کم بوده است، و قصد تکذيب پيامبر نداشتند؛ اگر داشتند در جنگ‌ها و سختي‌ها شرکت نمي‌کردند. پس مسلمان بودند، اما در اثر ضعف معرفت – و البته برخي عوامل ديگر - جانشين پيامبر(ص) را نشناختند و اين نعمت عظيم را کنار گذاشتند.

وي با اشاره به لزوم عبرت‌گيري از اين واقعه و لزوم قدرداني از نعمت جانشين حضرت امام(ره) ادامه داد: ممکن است اين واقعه در زمان ما هم تکرار شود؛ لذا اول بايد قدر اين نعمت را بدانيم و ديگران را هم از چنين نعمتي آگاه کنيم؛ الآن چه کسي را مي‌شناسيد که بتواند جانشين رهبري شود؟ البته خزانه خدا خالي نيست، اما براساس ظاهر کسي به کمالات ايشان يافت نمي‌شود، که اگر بي‌نظير نباشد، کم نظير است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با مقايسه اجمالي ويژگي‌هاي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با سران کشورهاي بزرگ دنيا، افزود: آيا امروز رفتار عده‌اي متناسب با اين نعمت عظيم هست؛ و آيا ما وظيفه خود را نسبت به ايشان انجام داده‌ايم؟

وي با بيان اين‌که اگر شکر نعمت کرديم، خداوند نعمت را بر ما مي‌افزايد و اگر کفران نعمت کنيم، بايد منتظر عذاب الهي باشيم، ادامه داد: يکي از آثار نعمت انقلاب اسلامي، وضع زنان بعد از انقلاب است؛ زماني در پايتخت کشور شيعي ايران، به قدري وضع مدارس و دبيرستان‌ها خراب بود که خانواده‌هاي متدين دبيرستان مناسبي براي فرندانشان نمي‌يافتند و بسياري از آن‌ها به خاطر وضعيت نامناسب مدارس، اجازه تحصيل در مقاطع بالاتر را به آن‌ها نمي‌دادند؛ در دانشگاه‌ها که وضع بدتر بود و تا همين اواخر دختر چادري به دانشگاه راه داده نمي‌شد.

علامه مصباح ادامه داد: ترديدي نيست که در مسير عزت‌بخشي به زنان در جمهوري اسلامي قدم‌هاي بلندي برداشته شده است، هر چند معتقديم هنوز هم زنان به جايگاهي که شايسته‌شان باشد، نرسيده‌اند.

مفسر قرآن کريم با اشاره به آيه‌اي از قرآن اظهار داشت: خداوند متعال همسر فرعون را الگويي براي همه مؤمنين عالم – و نه فقط زنان – بيان مي‌کند و اين نهايت لطفي است که خداي متعال براي خانم‌ها داشته است و زني را که نه پيامبر و نه امام است را الگوي همه مؤمنان معرفي مي‌کند؛ خانمي که وظيفه را شناخت و به وظيفه‌اش عمل کرد.

وي همچنين با اشاره به مقام حضرت مريم(س) به عنوان الگوي زنان عالم در امت‌هاي گذشته، و حضرت زهرا(س) به عنوان والاترين زن عالم ادامه داد: شرط تقرب به خدا، مرد بودن يا جوان‌بودن نيست؛ بلکه حتي ملکه مصر که شوهرش فردي ظالم بوده و ادعاي خدايي مي‌کند، مي‌تواند بنده مقرب خدا و الگوي تمام مؤمنين عالم شود.

آيت‌الله مصباح با يادآوري ذلتي که زنان در دوره پهلوي به آن مبتلا بودند، و زن، تنها ابزاري براي شهوت‌راني مردها تلقي مي‌شد – هرچند عنوان ديگري به آن مي‌دادند، گفت: اين در حالي است که عزتي که زنان بعد از انقلاب به‌دست آورده‌اند، عزتي بي‌نظير است، و زناني مانند خانم دباغ، دوشادوش مردان؛ مانند مفيدترين رزمندگان و مجاهدين کشور، زحمت کشيده و مورد احترام امام(ره) هم بود.

وي افزود: بعد از انقلاب و به‌خصوص در دوران دفاع مقدس و همين امروز، زناني را مي‌بينيد که مايه افتخار انسانيت‌اند؛ مانند مادري که سه فرزند جوانش شهيد شدند و مي‌گفت: ‌اي کاش فرزند ديگري هم داشتم تا در راه اسلام تقديم کنم! آري، گفتن اين‌ها آسان است؛ ولي اين‌که مادري که سر تا پا عاطفه و محبت و احساسات است، جواني را با عشق و خون دل تربيت کرده و سپس با افتخار در راه خدا و براي اسلام و انقلاب تقديم کند، بسيار تعجب‌برانگيز است، به‌ويژه مادر شهيدي که حتي دوست ندارد به عنوان مادر شهيد معرفي شود؛ چرا که مي‌گويد: من شهيد را براي خدا داده‌ام؛ او را تقديم نکردم که خودم عنواني بگيرم!

وي با اشاره به اين نمونه‌ها ادامه داد: اين‌ها کجا و زن در دوران قبل از انقلاب کجا؟ حتي آن زني که قبل از انقلاب وزير هم مي‌شد، نتيجه‌اش چيزي غير از فساد خود و خانواده و بستگانش نبود!

علامه مصباح با تذکر لزوم شکرگزاري براي اين عزتي که خداوند به زنان ما بعد از آن ذلت داده است، مهمترين وظيفه ما در مقابل اين نعمت‌ها را حفظ دستاوردهاي انقلاب و تبيين آن با زبان و ادبيات مناسب براي ديگران، و رشد دادن آن‌ها و در مرحله بعد تربيت نسل آينده دانست.

وي با اشاره به وخامت اوضاع فرهنگ جهاني ادامه داد: امروز سايت‌ها و شبکه‌هاي متعدد، دسترسي به فساد را بسيار ساده کرده است؛ لذا بايد نسل آينده را خوب تربيت کنيم. ولي تربيت به معناي اخم و تندخويي نيست؛ تربيت به معناي رشد دادن است؛ و بايد با استفاده از احساسات و عواطف پاک و تغذيه فکري مناسب، به‌گونه‌اي برخورد کنيم که جوانان اين ارزش‌ها را پذيرفته و واجد اين ارزش‌ها شوند و حاضر به دفاع از آن‌ها باشند.

استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: ماه محرم فرصت مناسبي است که به خودسازي پرداخته و از مکتب سيدالشهدا(ع) و حضرت زينب(س) الگو بگيريم، و در راه انجام وظايف کوشا باشيم و رفاه شخصي را بر وظايف اجتماعي مقدم نداريم، و در قدم‌برداشتن در مسير حق، ملامت‌هاي ديگران را تحمل کنيم و رفتار بد ديگران را با رفتار خوب خودمان پاسخ دهيم.

وي با تأکيد بر کار تشکيلاتي و جمعي ادامه داد: کار فردي در جامعه‌اي که اين همه شياطين با ابزارها و امکانات متنوع در حال کار کردن هستند، جوابگو نيست؛ لذا بايد کار فرهنگي به صورت تشکيلاتي و دسته‌جمعي باشد، اساسنامه و برنامه داشته باشد، و دائم مورد ارزيابي قرار گيرد تا نقاط ضعف حذف، و نقاط قوت تقويت شود؛ و در اين مسير با ديگراني که اهداف مشترکي با ما دارند مشورت و همکاري شود، نه اين‌که رقابت کنيم، چرا که هدف ما بايد فقط رضايت امام زمان(عج) باشد.

گفتني است، اين ديدار در تاريخ بيست‌ونهم شهريورماه سال جاري در محل مدرسه امام خميني(ره) اُزگل تهران برگزار شد.

انتهاي پيام/

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org