قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

مقدمه معاونت پژوهش

حقيقت، اصيل‌ترين، جاودانه‌ترين و زيباترين راز هستي و نياز آدمي است كه سلسله مؤمنان و عالمان صادق، چه جان‌ها كه در راه آن نباخته، و جاهلان و باطل‌پرستان چه توطئه‌‌ها و ترفندها كه براي محو و مسخ آن نساخته‌اند. چه تلخْ‌واقعيتي است مظلوميت حقيقت، و چه شيرينْ‌حقيقتي است اين وا‌‌‌‌قعيت كه در مصاف هميشگي حق و باطل، حق سربلند و سرفراز است و باطل ازبين‌رفتني و نگونسار. اين والا و بالانشينيِ حقيقت، گذشته از سرشت حق، وام‌دار كوشش‌هاي خالصانه و پايان‌ناپذير حقيقت‌جوياني است كه در عرصه نظر و عمل، كمر همت محكم بسته و از دام و دانه دنيا رسته‌اند، و دراين‌‌ميان، نقش و تأثير اديان و پيامبران الهي، و به‌ويژه اسلام و پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و جانشينان برحق و گرامي او(عليهم السلام)، برجسته‌ترين است.

دانشمندان نام‌آور شيعه، رسالت خطير و بي‌نظير خويش را بهره‌گيري از عقل و نقل و غوص در درياي معارف قرآن و برگرفتن گوهر ناب حقيقت از سيره آن پيشوايان و عرضه آن به عالم بشر و دفاع جانانه دربرابر هجوم ظلمت‌پرستان حقيقت‌گريز دانسته، و در اين راه ديده‌ها سوده و جان‌ها فرسوده‌اند. اكنون در عصر بحران معنويت كه دشمنان

حقيقت و آدميت، هر لحظه با توليد و انتشارِ فزون از شمارِ آثار نوشتاري و ديداري و به‌كارگيري انواع ابزارهاي پيشرفته سخت‌افزاري و نرم‌افزاري در عرصه‌هاي گوناگون، براي سيطره بر جهان مي‌كوشند، رسالت حقيقت‌خواهان و انديشمندان حوزوي و دانشگاهي، به‌ويژه عالمان دين، بس عظيم‌تر و دشوارتر است.

در جهان تشيع، پژوهشگران حوزوي در علوم فلسفي و كلامي، تفسيري و حديثي، فقهي و اصولي و نظاير آن، كارنامه درخشاني دارند، و تأملات ايشان بر تارك پژوهش‌هاي اسلامي مي‌درخشد. درزمينه علوم طبيعي و تجربي و فناوري‌هاي جديد نيز پژوهشگران ما تلاش‌هايي چشمگير كرده، گام‌هايي نويدبخش برداشته و به جايگاه درخور خويش در جهان نزديك شده‌اند، و مي‌روند تا با فعاليت‌هاي روزافزونشان مقام شايسته خويش را در صحنه علمي بين‌المللي بازيابند. ولي در قلمرو پژوهش‌هاي علوم اجتماعي و انساني، تلاش‌هاي دانشمندان اين مرزوبوم آن‌گونه‌كه شايسته نظام اسلامي است به‌بار ننشسته و آنان گاه به ترجمه و اقتباس نظريات ديگران بسنده كرده‌اند. دراين‌زمينه كمتر مي‌توان رد پاي ابتكارات و به‌ويژه خلاقيت‌هاي برخاسته از مباني اسلامي را يافت، و تا رسيدن به منزلت مطلوب راهي طولاني و پرچالش در پيش است. ازاين‌روي، افزون‌بر استنباط، استخراج، تفسير و تبيين آموزه‌هاي ديني و سازمان‌دهي معارف اسلامي، كاوش در مسائل علوم انساني و اجتماعي از ديدگاه اسلامي و تبيين آنها، از مهم‌ترين اهداف و اولويت‌هاي مؤسسات علمي، به‌ويژه مراكز پژوهشي حوزه‌هاي علميه است.

مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خمينيقدس سره در پرتو تأييدات رهبر كبير انقلاب اسلامي و حمايت‌هاي بي‌دريغ خلف صالح وي، حضرت آيت‌الله خامنه‌ايدام ظله العالي از آغازِ تأسيس براساس سياست‌ها و اهداف ترسيم‌شده ازسوي حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي «دامت بركاته»، به امر پژوهش‌هاي علمي و ديني اهتمام داشته و در مسير برآوردن نيازهاي فكري و ديني جامعه، به پژوهش‌هاي بنيادي، راهبردي و كاربردي پرداخته است. معاونت پژوهش مؤسسه براي تحقق اين مهم، افزون‌بر برنامه‌ريزي و هدايت دانش‌پژوهان و پژوهشگران، درزمينه نشر آثار محققان نيز كوشيده و بحمدالله تاكنون آثار ارزنده‌اي را درحد توان خود به جامعه اسلامي تقديم كرده است.

كتابِ پيش روي، حاصل ده گفتار از استاد فرزانه، حضرت آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي «دامت بركاته» است كه با تلاش پژوهشگر ارجمند، آقاي غلامعلي عزيزي‌کيا تدوين يافته است. هدف اصلي كتاب، ارائه تفسيري بر بخش‌هايي از سخنان اميرالمؤمنين علیه السلام درباب پيامبري و پيامبر اعظم صلی الله علیه و آله و پاسخ‌گويي به بخشي از سخنان شبهه‌افکنان درباره گستره دعوت انبياست. معاونت پژوهش، دوام عمر پربركت معظم ‌له و توفيق روزافزون پژوهشگر محترم اين اثر را از خداوند متعال خواستار است.

معاونت پژوهش

مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني قدس سره

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org