قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 22 /02 /1397

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به روايت معروف «انما الأعمال بالنیات» اظهار داشت: این حديث شريف را همه ما بارها شنیده‌ایم؛ اما کمتر به آن اندیشیده‌ایم؛ در واقع این عبارت پاسخ دشوارترین مسائل در فلسفه اخلاق و فلسفه ارزش‌ها است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از پرسنل نیروی انتظامی و كادر سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با بيان این که ارزشیابی کارها، معمولاً با دو معیار صورت می‌گیرد، خاطر نشان کرد: یکی از معیارها، درآمد و کسب منفعت فردی است؛ یعنی کاری که درآمد بيشتري داشته باشد، ارزشمند تلقی می‌شود؛ معیار دیگر نيز خدمت به مردم است؛ بر اساس این معیار، هر چه خدمت انجام شده برای مردم، بزرگ‌تر باشد، ارزش كار بيشتراست.
علامه مصباح یزدی خطاب به حاضران گفت: بر اساس معیار اول كار شما ارزش چنداني ندارد؛ زيرا درآمد کلانی ندارید؛ اما بر اساس معیار دوم کار شما بسیار ارزشمند است؛ زيرا یکی از بزرگ‌ترین خدمات را به مردم ارايه می‌دهید و آن تأمین امنیت است. امنیت جامعه به قدری مهم است که برخی از انديشمندان، فلسفه وجود حکومت را تأمین امنیت دانسته‌اند؛ به عبارت ديگر اگر امنیت برقرار نشود، وجود دولت فایده‌ای ندارد.
وی افزود: البته چنین وظیفه‌ای فقط برای نیروهای نظامی و انتظامي در كشور جمهوري اسلامی ایران نیست؛ بلکه در سایر کشورها نیز نیروهای نظامی، چنین خدمتی را انجام می‌دهند؛ اما تفاوتي اساسی بين آنها وجود دارد. در نظام ارزشی اسلام، معیار سومی برای ارزش‌گذاري کار افراد در نظر گرفته می‌شود و آن، نیت افراد براي انجام يك عمل است.
استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به روايت معروف «انما الأعمال بالنیات» اظهار داشت: این حديث شريف را همه ما، بارها شنیده‌ایم؛ اما كمتر به آن اندیشیده‌ایم؛ در واقع این عبارت پاسخ دشوارترین مسائل در فلسفه اخلاق و فلسفه ارزش‌ها است.
عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به این‌که نیت نيروهاي نظامی و انتظامي در جمهوری اسلامی، بر مبناي فرهنگ اسلامي پايه‌گذاري مي‌شود، ادامه داد: هر کاری دارای جنبه فعلی و فاعلی است؛ چه بسیار کارهایی که به خوبي انجام مي‌شوند و حُسن فعلی دارند، اما چون با نیت خوبی انجام نشده‌اند، حُسن فاعلی ندارند.
آیت‌الله مصباح یزدی افزود: باید معیار «نيت» را بشناسیم و بر اساس آن، ارزش کارهایمان را بسنجیم؛ البته باید بدانيم که خلوص نیت نیز مراتبی دارد؛ چرا که انجام خالصانه يك كار برای خدا، از محبت نسبت به خدا سرچشمه می‌گیرد و محبت نيز دارای مراتب مختلفي است. گاهی دوستي شما با يك فرد در حد احوالپرسی با اوست؛ اما گاهی محبتتان نسبت به وی به قدري شدید است که نمی‌توانید دوری او را تحمل کنید.
وی با اشاره به فداکاری و ایثار شهدا در راه خدا، اظهار داشت: این افراد به قدری عاشق خدا بودند، که همه سختی‌ها را به جان خریده، و جان عزیز خود را در راه خدا فدا کردند؛ امروز نیز به برکت نظام اسلامی، چنین افرادی تربیت شده‌اند و کسانی هستند که هیچ هدفی جز رضایت الهی ندارند.
استاد اخلاق حوزه علميه قم گفت: این همه شهید فدا نشدند تا ما هم مثل کشورهای دیگر باشیم؛ بلکه برای اعتلاي اسلام، این همه هزینه شده است؛ لذا ما بايد سعی کنیم نگاهی فراتر از هدف‌های مادی داشته باشیم و نیت‌مان را ارتقا بدهیم. برای این امر لازم است تا معرفت و محبت خود را نسبت به اهل بیت عليهم‌السلام که واسطه شناخت خداوند و محبت به او هستند، را افزايش بدهيم، تا در نتيجه، اعمالمان فقط برای خدا باشد.
وی با اشاره به اهمیت و دشواری اخلاص اظهار داشت: اگر ترک نماز سبب رفتن به جهنم نمی‌شد، یا خواندن آن تأثیری در بهشت رفتن نداشت، چند درصد از ما نماز می‌خواندیم؟ می‌گوییم نماز را «قربة الی الله» می‌خوانیم، اما حقیقت این است که بسیاری از ما نماز را به طمع بهشت، یا به خاطر ترس از جهنم مي‌خوانیم؛ البته نماز خواندن به نیت رفتن به بهشت یا از ترس جهنم موجب رهایی از عذاب و رسيدن به بهشت می‌شود؛ اما نماز با چنین نیتی کجا، و نماز با نیت خالص برای قرب به پروردگار کجا؟!
علامه مصباح یزدی در بخش پایانی، ضمن جمع‌بندی سخنانش خاطر نشان كرد: غیر از محاسبه مادی نتيجه کارها، محاسبه دیگری هم وجود دارد كه مربوط به نیت انسان است؛ اگر کاری هر چند کوچک، برای خداوند انجام شود، ارزش بسیار زیادی دارد.
وی افزود: اگر باور کردیم كه کار ما برای نظام اسلامی است که در رأس آن ولی فقیه به عنوان جانشین امام معصوم، قرار دارد، در این صورت کار ما ارزش می‌یابد. فردی که چنین نیتی دارد، نهایت توان خود را برای خدمت به مردم به کار می‌گیرد؛ چون می‌داند که خداوند خدمت به مردم را دوست دارد. در این صورت هر لحظه از زندگی فرد، عبادتی محسوب خواهد شد که اجر آن قابل تصور نیست و اثراتش را هم در دنیا، هم در آخرت خواهد دید.
گفتنی است این دیدار 17 اردیبهشت‌ماه سال جاری در سالن همایش‌های مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.
انتهای پیام/

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org