قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پنجشنبه 18 /05 /1397

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: اگر بخواهيم در مسير صحيح قدم برداريم، بايد معرفت صحيح و احساسات خداپسندانه داشته باشيم و اگر بخواهيم جامعه، اسلامي باشد، بايد اين معرفت و احساسات را در ديگران نيز پديد بياوريم. لذا بايد شناخت مشترکي در جامعه ايماني شکل بگيرد و هر چه اين معرفت، عميق‌تر و فراگيرتر باشد، به هدف الهي نزديک‌تر مي‌شويم. از سوي ديگر بايد بدانيم، دانستن، لازم است، اما کافي نيست؛ بايد شور ديني هم داشته باشيم.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني آثار حضرت آیت‌الله مصباح يزدي،  رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در جمع اعضاي جامعه ايماني مشعر با استناد به روايتي از اصول کافي اظهار داشت: مؤمنان داراي نوري هستند که وقتي به هم مي‌رسند، نور هر کدام در ديگري منعکس شده و از هم بهره مند مي‌شوند؛ بر همين اساس چنين ديدارهايي از نورانيت خاصي برخوردار است؛ البته اگر در کنار اين ديدار، به دنبال تبادل معرفت، بصيرت و همکاري هم باشيم، فوائد آن بيشتر مي‌شود، به حدي كه قابل احصا نيست.

علامه مصباح يزدي با اشاره به اشتراکات جمع حاضر، اظهار داشت: عقيده، ارادت و اخلاص نسبت به اهل بيت عليهم‌السلام و ارادت به امام(ره) و انقلاب، و احساس مسئوليت نسبت به شهدايي که این شرایط را برای ما فراهم، ايمان ما را بیمه و زمينه سعادت ابدي ما را فراهم کرده‌اند، از جمله اشتراکات ما به شمار مي‌رود.

وي با اشاره به اين که رفتارهاي فردي انسان که از روي اختيار انجام مي‌شود، در گرو شناخت و انگيزه است، خاطر نشان كرد: اگر شناخت، صحيح نباشد، انتخاب نيز دقيق نخواهد بود و عمل بدون شناخت مانند انداختن تير در تاريکي است؛ هم‌چنين، اين انگيزه است که نيروي محرک فرد براي انجام عمل است و فرد را براي انجام عمل ترغيب مي‌کند.

آیت‌الله مصباح يزدي با بيان اين‌که اگر شناخت ما درست باشد و انگيزه‌مان نيز يک امر داراي مصلحت واقعي باشد، انتخاب ما صحيح و ارزشمند خواهد بود، افزود: نقصان در شناخت يا انگيزه، مانع رسيدن به نتيجه مطلوب مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌که تعاون و همکاري در کارها، از جمله اموري است که تجربه، عقل و دين بر مطلوبيت آن اتفاق نظر دارند، اظهارداشت: طبيعتا کار گروهي و هم‌افزايي سبب انجام بهتر کارها و افزايش بهره‌وري مي‌شود، و هر چه اين تعاون از نظر کمي و کيفي بالاتر باشد، بهره‌وري نيز به صورت تصاعدي بالاتر مي‌رود.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم، پيروزي انقلاب اسلامي را يکي از بهترين نمونه‌هاي اثربخش بودن تعاون و همکاري دانست و گفت: هيچ فردي به تنهايي نمي‌توانست انقلابي با اين عظمت را به پيروزي برساند؛ لذا هيچ يك از گروه‌هاي متعددي که با انگيزه‌هاي مختلف با رژيم سابق مبارزه مي‌کردند، علي‌رغم داشتن برخي امکانات، به تنهايي نتوانستند کاري از پيش ببرند؛ اما حضرت امام(ره) با شناختن ظرفيت‌هاي موجود در جامعه، عناصر مشترک گروه‌هاي مختلف را شناسايي کرد و در مسير مبارزه به کار گرفت.

وي با تأکيد مجدد بر اين‌که رفتارهاي انساني تابع شناخت و انگيزه است، ادامه داد: شناخت مانند چراغي است که راه را روشن مي‌کند، و انگيزه، نيروي محرکه‌اي است که انسان را به حرکت وا مي‌دارد؛ امام(ره) نشان داد که انگيزه و شناختِ مشترک بين افراد جامعه مي‌تواند معجزه بيافريند.

استاد برجسته حوزه علميه قم افزود: خداوند متعال بر ما منت نهاد و نعمتي به ما مسلمانان عنايت فرمود که در طول 1400 سال از ظهور اسلام تا كنون کم‌نظير، بلکه بي‌نظير بوده است. حضرت امام(ره) با سخنراني‌هايش شناخت مردم را افزايش داد، و با ايجاد احساسي مشترک در آنها، جامعه را به حرکت درآورد و تحولي شگرف در اين کشور، بلکه در تمام دنيا پديد آورد؛ تحولي که هيچ سياست‌مداري تصور آن را نمي‌کرد.

علامه مصباح يزدي تصريح كرد: انقلاب اسلامي در شرايطي به پيروزي رسيد که تمامي دنيا در يک سو، و در سوي ديگر يک فرد روحاني ساده که هيچ سرمايه‌اي جز اخلاص خود نداشت، در مقابل هم ايستاده بودند.

وي افزود: ويژگي امام راحل(ره) اين بود که اولاً دين را خوب شناخته بود، و بر خلاف ديگر گروه‌هاي مبارز، .تنها شناختِ صحيح را، شناخت دين مي‌دانست. امام هم‌چنين مي‌دانست كه براي حرکت صحيح اجتماعي، شناخت تنها کافي نيست، بلکه نيروي محرکه نيز لازم است، و او نيروي محرکه و انگيزه لازم براي يك حركت اجتماعي گسترده را با كمك قيام سيدالشهدا عليه‌السلام ايجاد كرد. حضرت امام(ره) به خوبي مي‌دانست تنها عاملي که مي‌تواند احساس مشترکي در افراد جامعه ايجاد کند و دل‌ها را به هم نزديک کند، امام حسين عليه‌السلام است.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم هم‌چنين گفت: حضرت امام (ره) در حالي با استمداد از سيدالشهدا عليه‌السلام اين انقلاب را بر پا كرد، که هيچ يك از کشورهاي انقلابي ديگر که با نام اسلام به پا خواسته بودند، نتوانستند به نتيجه‌ مطلوبي برسند؛ بسياري از انقلابيون ين كشورها نهايتاً فقط اختيارات سياسي را به دست گرفتند، اما حكومتشان مانند ساير کشورها، تبديل به يک نظام سکولار شد كه هرگز دغدغه اصلي‌‌شان اسلام نبود.

آیت‌الله مصباح يزدي با اشاره به وظايف ما در قبال نعمت شناخت دين و پيروزي انقلاب اسلامي، اظهار داشت: اگر من و شما بخواهيم راه امام(ره) را دنبال کنيم، آيا راهي بهتر از راهي که حضرت امام(ره) انتخاب کرد، سراغ داريم؟! بر همين اساس وظيفه ما نيز اولاً روشنگري، و ثانياً جهت‌دهي عامل محرکه و استفاده از ظرفيت‌هاي مشترک مردم است.

وي با يادآوري جمله معروف امام راحل(ره) که «اين محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است »، افزود: علاوه بر اين که عزاداري محرم و صفر، از بعد احساسي و انگيزه، سبب تحريک افراد مي‌شود، اين عزداري‌ها معناي ديگري هم دارد، و آن، اين است که ما راه سيدالشهدا عليه‌السلام را تصديق مي‌کنيم و ادامه آن را صحيح مي‌دانيم؛ به عبارت ديگر يعني ما نيز حاضريم در قافله امام حسين عليه‌السلام حاضر شويم، و در ركاب ايشان به سوي قتلگاه برويم و در کنار آن حضرت جان بدهيم.

استاد اخلاق حوزه علميه قم ادامه داد: البته همه افراد جامعه در يک سطح از دوستي و عشق نسبت به اهل بيت عليهم‌السلام قرار ندارند؛ برخي اهل بيت صلوات‌الله‌عليهم‌اجمعين را دوست دارند، اما همتشان به اندازه‌اي بلند نيست که جان خود را در راه ايشان بدهند؛ هم چنان که در زمان امام حسين عليه‌السلام كساني بودند كه آن حضرت را دوست داشتند، اما با ايشان به کربلا نيامدند.  اما بايد بدانيم عزاداري در مصيبت اين عزيزان فقط اشک ريختن و سينه زدن نيست؛ بلکه مقدمه‌اي است براي شباهت يافتن به ائمه عليهم‌صلوات‌الله.

وي هم‌چنين گفت: اگر بخواهيم در مسير صحيح قدم برداريم، بايد معرفت صحيح و احساسات خداپسند داشته باشيم و اگر بخواهيم جامعه، اسلامي باشد، بايد اين معرفت و احساسات را در ديگران نيز پديد بياوريم. لذا بايد شناخت مشترکي در جامعه ايماني شکل بگيرد و هر چه اين معرفت، عميق‌تر و فراگيرتر باشد، به هدف الهي نزديک‌تر مي‌شويم. از سوي ديگر بايد بدانيم، دانستن، لازم است، اما کافي نيست؛ بايد شور ديني هم داشته باشيم.

آیت‌الله مصباح يزدي افزود: سعي کنيد اين شناخت و احساس را در خودتان ايجاد کنيد، هم آنها را در ديگران پديد آوريد، تا آنها هم بتوانند دوستان اسلام و دشمنان آن را بشناسند و احساسات پاک صحيح نيز در آنها تقويت شود؛ البته نه به هر شيوه‌اي؛ بلکه از راه صحيح و با استفاده از مطالب مستند و درست.

اين استاد اخلاق حوزه علميه قم در پايان اظهار داشت: به دنبال منافع شخصي نباشيم؛ همت خود را بالا ببريم، و بدانيم که عشق به اهل بيت صلوات‌الله‌عليهم‌اجمعين کيمياست. يک قطره اشک خالصانه در راه اين عشق با صد سال عبادت برابري مي‌کند. بر همين اساس از اهل‌بيت عليهم‌السلام گدايي کنيم، و صادقانه نوکري براي آنها را افتخار بزرگي براي خودمان بدانيم، افتخاري كه بايد با درخواست از خود ايشان، آن را به دست بياوريم.

 گفتني است ديدار علامه مصباح يزدي با اعضاي جامعه ايماني مشعر 13 تيرماه سال جاري در سالن همايش‌هاي مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) برگزار شد.

برای دریافت فایل صوتی این‌جلسه این‌جا را کلیک کنید!

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org