قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شنبه 27 /05 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با طرح این سؤال که شرايط امروز جامعه ما چه تفاوتی با 50-60 سال گذشته کرده، اظهار داشت: ارائه جواب تفصيلي به اين سؤال نيازمند ساعت‌ها سخنرانی، و نوشتن ده‌ها کتاب است؛ اما اجمالاً مي‌توان گفت: روزگاری همه ملت ما تحت سلطه آمریکا بودند؛ آمریکا با مردم اين كشور مانند گله گاو و گوسفند رفتار می‌کرد؛ هرگاه می‌خواست شیر آن‌ها را می‌دوشید، هر وقت می‌خواست از آن‌ها سواری و بارکشی می‌گرفت، و هر زمان اراده می‌کرد، سر آنها را می‌برید!

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خمینی‌(ره) در جمع رؤساي ادارات، معاونت‌هاي استان‌ها و معاونين مرزباني ودرياباني استان‌های شرکت کننده در دوره آموزشی عمار، با اشاره به تفاوت خلقت انسان با ساير موجودات، گفت: خداوند از ميان همه موجودات، فقط به انسان اين قدرت را داده که بتواند با اختیار خود، رحمتی را از سوي خداوند درک کند که موجودات دیگر از درک آن عاجز هستند.

وي افزود: هرچه رشد انسان بیشتر می‌شود، بر درک او نیز افزوده می‌شود و او مي‌تواند با افعال اختیاری خود به ميزاني از رشد برسد که توانايي درك عالي‌ترين رحمت خداوند را داشته باشد؛ رحمتي كه ملائکه نه فقط نمی‌توانند از آن بهره‌مند شوند، بلکه اصلاً نمی‌توانند وجود آن را درک کنند.

علامه مصباح یزدی در ادامه خاطر نشان كرد: فرشتگان، هرکدام دارای مقام مشخصی هستند، و رشد و تکاملی که زمينه آن براي انسان فراهم است، در مورد ملائكه مطرح نیست؛ انسان که از یک ذره کوچک آلوده به وجود می‌آید، می‌تواند به جایی برسد که ملائکه خادم او باشند؛ هم‌چنان‌كه ممكن است در نتيجه رفتار‌هاي ارادي خود به قدری سقوط و تنزل کند که از چارپایان نیز پست‌تر شود.

وی با اشاره به اینکه شکرگزاری به درگاه الهی به خاطر نعمت‌ها يكي از عواملي است كه سبب بالا رفتن ظرفیت انسان برای دریافت نعمت‌هاي الهی می‌شود، افزود: در مقابل، ناسپاسی نیز سبب می‌شود تا لیاقتمان براي دریافت نعمت‌های الهی کمتر شود و به پايين‌ترين درجات حيوانيت سقوط كنيم.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به انواع نعمت‌های مادی و غیرمادی، اظهار داشت: نعمت‌هایی که سبب رشد و تکامل عقل، شعور و معرفت انسان می‌شود، در سطح بسیار بالاتري از نعمت‌های مادی است، که حیوانات نیز از آن‌ها برخوردارند.

وی با بيان این‌که نعمت‌های غیر مادی نیز دارای مراتبی است، خاطر نشان كرد: نعمتی که حضرت سلمان به آن رسید، و طبق فرمایش معصوم، به واسطه آن از اهل‌بیت عليهم‌السلام شمرده شد، با نعمت‌های مادی قابل مقایسه نیست. خداوند بخلی ندارد که این نعمت را به دیگران نیز بدهد؛ اما همگان همتي مانند جناب سلمان ندارند، كه براي رسيدن به آن نعمت مثل ايشان سعي و تلاش كنند.

این مفسر قرآن کریم با استناد به آیه‌ای از کلام‌الله مجید، اظهار داشت: در روز قیامت از انسان در مورد نعمت‌هاي الهی كه به او داده شده، سؤال می‌شود، و بر اساس روایات، مهم‌ترین اين نعمت‌ها، نعمت ولایت است كه از ارزش بسيار زیادی برخوردار است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با اشاره به این که خداوند نعمت ولایت را به واسطه پیامبران و اهل بیت عليهم‌صلوات‌الله، و نيز اولیای الهی به بشر اعطا كرده، خاطر نشان کرد: نعمت ولایت، در واقع كمك به مردم برای رساندن آنها به تکامل و قرب خدای متعال و سعادت ابدی است؛ اين نعمت قابل مقایسه با نعمت‌های دیگر نیست؛ لذا در وهله اول باید آن را بشناسیم و قدر آن را بدانیم؛ در وهله دوم بیندیشیم که چگونه می‌توان از اين نعمت استفاده کرد؛ و در وهله بعد راهی برای  نگهداری از دست‌آوردهای این نعمت و انتقال آن به نسل آینده بیابیم.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه با اشاره به عظمت نعمت انقلاب اسلامی، تصريح كرد: انقلابی که مردم کشور ما از آن بهره‌مند شدند، يكي از بزرگ‌ترین نعمت‌هایی است که خداوند از زمان خلقت حضرت آدم‌علی‌نبیناوآله‌وعلیه‌السلام تاکنون به جامعه‌اي اعطا كرده است.

وی با طرح این سؤال که شرايط امروز جامعه ما چه تفاوتی با 50-60 سال گذشته کرده، اظهار داشت: ارائه جواب تفصيلي به اين سؤال نيازمند ساعت‌ها سخنرانی، و نوشتن ده‌ها کتاب است؛ اما اجمالاً مي‌توان گفت: روزگاری همه ملت ما تحت سلطه آمریکا بودند؛ آمریکا با مردم اين كشور مانند گله گاو و گوسفند رفتار می‌کرد؛ هرگاه می‌خواست شیر آنها را می‌دوشید، هر وقت می‌خواست از آنها سواری و بارکشی می‌گرفت، و هر زمان اراده می‌کرد، سر آنها را می‌برید!

آیت‌الله مصباح یزدی ضمن اشاره به نمونه‌هايي از بهره‌كشي آمريكائيان از مردم كشور ما، يادآور شد: زمانی که جنبش‌های مارکسیستی در کشورهاي مختلف سر به شورش برداشته بودند، جنبش خلق ظفار در عمان نیز علیه سلطنت آن کشورقيام كرده بود؛ طبق دستور آمریکا، سربازان ایرانی با اسلحه‌هایی که ایران از آمریکا خریده بود، به عمان اعزام شدند تا آن جنبش را سرکوب کنند! در آن زمان حتی شاه ایران جرأت نداشت كه بگوید شورش در عمان چه ارتباطی به ایران دارد که سربازان ایرانی به خاطر مقابله با آن کشته شوند!

 وی ادامه داد: حال، وضع آن دوران را با امروز مقایسه کنید! امروز آمریکا در منطقه بدون در نظر گرفتن ایران نمی‌تواند هیچ کاری از پیش ببرد. اما چه چیزی ذلت دیروز را به عزت امروز تبدیل کرد؟ پاسخ آن یک کلمه است؛ اسلام. همچنان که امام (ره) فرمود: ما هر چه داریم، از اسلام داریم.

استاد برجسته حوزه علميه قم با اشاره به این که قبل از انقلاب فقط نامي از اسلام بود، تأكيد كرد: امام(ره) حقیقت اسلام را براي مردم آشكارکرد؛ مردم نيز فوج، فوج از آن استقبال كردند؛ حتی برخی از جوانانی که اصطلاحاً جزء لات‌ها محسوب می‌شدند، و از آنها انتظار نمی‌رفت، با تحولي كه امام(ره) در آنها ايجاد كرد، به اين موج عظيم پیوستند و بعضي از ايشان حتی به شهادت رسیدند.

وی افزود: اين‌كه برخي مسئولان آمریکايي صریحاً گفتند که هدفشان تغییر نظام در ایران است، یعنی این که آنها اسلامي كه چنين نظامي بر اساس آن بر پا شده، را نمی‌خواهند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در ادامه گفت: نعمت نظام اسلامی کجا، و نعمت‌های مادی کجا؟ انقلاب اسلامی نعمتی است که موجب شده بزرگ‌ترین قدرت‌های علمی، صنعتی و اقتصادی دنيا در مقابل ایران خاضع شوند؛ همان ملتی که در گذشته براي آن‌ها یک گله گوسفند رام به‌شمار می‌رفت.

اين استاد اخلاق حوزه علميه افزود: خداوند یک روحاني ساده که زندگی معمولی و ساده‌اي داشت، را به چنان عزتی رسانید که رئیس جمهور آمریکا برای شنیدن سخنان وی به صورت مستقیم، برنامه‌اش را قطع می‌کرد.

آیت‌الله مصباح يزدي خاطر تأكيد کرد: باید نعمت انقلاب اسلامي و واسطه بهره‌مندي از آن را به خوبی بشناسيم، و به خاطر آن، خداوند را شکر کنيم؛ هم‌چنین باید در جهت حفاظت و نگهداري از دست‌آوردهای این انقلاب نیز بكوشيم، و کسی که امروز پرچم محافظت از این نعمت عظیم را به دست گرفته، را با جان و دل یاری کنیم.

وی در پایان افزود: در اين مسير نبايد از خودسازی غافل شويم؛ زيرا کسانی که بزرگ‌ترین جنایات را نسبت به اهل‌بیت پیامبر صلوات‌الله‌عليهم‌اجمعين انجام دادند، مسلمانانی بودند که نعمت اسلام ابتدا به آنها عرضه شده بود! بايد مراقب باشیم که خودمان به اين انقلاب آسيب نزنیم، و آن را برای نسل‌هاي آینده نيز حفظ کنیم.

گفتنی است این ديدار یازدهم تیرماه سال‌جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

انتهای پیام/

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org