قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 13 /06 /1397

استاد اخلاق حوزه علمیه قم اظهار داشت: تشبه به اولیای الهی نسبت به بسیاری از عبادات، قدر و منزلت بیشتری نزد خداوند دارد؛ همان طوری که تشبه به کفار، یکی از گناهان بزرگ است و تجاهر به فسق به‌شمار می‌رود، تشبه به اولیای الهی نیز تجاهر به ایمان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در مراسم عمامه‌گذاری جمعی از طلاب، ضمن تبریک عیدغدیر و میلاد باب الحوائج حضرت موسی‌بن‌جعفر‌علیه‌السلام، با اشاره به روایتی اظهار داشت: صرف تشبه به اولیای الهی، ارزشمند است و سبب توجه خداوند به فرد می‌شود؛ از این‌رو تلبس به لباس روحانیت، آن هم به نیت صادقانه نشانه شباهت پیدا کردن به اولیای الهی است و ارزش بسیار والایی دارد.

علامه مصباح یزدی با اشاره به این‌که در برخی روایات، عمامه به تاج ملائک تشبیه شده است، خاطر نشان کرد: تشبه به اولیای الهی نسبت به بسیاری از عبادات، قدر و منزلت بیشتری نزد خداوند دارد؛ همان طوری که تشبه به کفار، یکی از گناهان بزرگ است که تجاهر به فسق به‌شمار می‌رود.

وی ادامه داد: مردم هر وقت یک روحانی را می‌بینند، ناخودآگاه به یاد خدا و دین می‌افتند؛ ولو این که با شما مخالف باشند و اصلا دین‌دار هم نباشند! لذا همین که در خیابان راه می‌روید و مردم با دیدن شما یاد خدا می‌افتند، خود امری مهم و عبادتی بزرگ است؛ چه رسد به این‌که اعمال و رفتار ما، آئینه رفتار اهل بیت‌علیهم‌السلام باشد.

آیت‌الله مصباح یزدی با بیان این‌که اگر لغزش‌هایی از ما سر بزند، مردم هم نظرشان نسبت به ما عوض می‌شود، ادامه داد: لذا باید از خود مراقبت کنیم و سعی کنیم زندگی اهل‌بیت‌علیهم‌السلام را در گفتار، رفتار و منش خودمان مجسم کنیم؛ در این صورت هر قدم آن، اجری دارد که جز فرشتگان، میزان آن را درک نمی‌کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: بنده در عمر هشتاد و چند ساله‌ام که بیش از هفتاد سال آن را با علما محشور بوده‌ام، کاری شیرین‌تر، ساده‌تر و پرمنفعت‌تر از توجه به وجود مقدس ولی عصر(عج) پیدا نکرده‌ام؛ یاد محبوب، شیرین است؛ زحمتی هم ندارد، فقط باید خالصانه دل را متوجه او کنیم.

وی با اشاره به این‌که باید توسل به اولیای الهی را دائما تمرین کنیم، ادامه داد: توسل به حضرت معصومه (س) را کوچک نشمارید، هم‌چنین در هر حالی سعی کنید توجه شما از حضرت صاحب الزمان قطع نشود.

در ادامه چند نفر از طلاب به دست علامه مصباح یزدی ملبس به لباس مقدس روحانیت شدند.

گفتنی است این دیدار دهم شهریور ماه سال‌جاری در مدرسه علمیه رشد، برگزار شد.

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org