قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 11 /10 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌که چه بسا انگیزه برخی مسلمانان برای مقابله با اسرائیل، انگیزه قومیتی یا وطنی باشد، افزود: اگر هدف و انگیزه طرفین جنگ، اموری مانند دفاع از وطن و اموال باشد، نمی‌توان گروهی را بر گروه طرف مقابل، برتر دانست؛ چرا که هدف هر دو یکی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار با جمعی از طلاب خارجی با اشاره به اختلافات موجود بین انسان‌ها از ابتدای خلقت، داستان دو فرزند حضرت آدم‌علی‌نبیناوآله‌وعلیه‌السلام و اختلاف دو فرزند ایشان را یادآور شد و افزود: این اتفاق نمادی است بر این‌که تا پایان حیات انسان در این عالم، اختلافات وجود خواهد داشت؛ حتی جهاد با مشرکان و منحرفان، زمان بسیاری از دوره حکومت پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله و امیرالمؤمنین‌علیه‌السلام را گرفت و زمان زیادی برای پیشرفت‌های مادی و امور دیگر، باقی نگذاشت.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این‌که امروز هم در جای جای این کره خاکی، اختلافات و جنگ‌های متعددی وجود دارد، ادامه داد: البته برخی از این جنگ‌ها به وسیله سلاح‌های پیشرفته و ویران کننده و برخی نیز به صورت نرم و آرام است.

وی با اشاره به این‌که انگیزه‌های افراد در نوع برخورد با این اختلافات و تفسیرشان از اختلافات و جنگ‌ها، باهم متفاوت است، افزود: انگیزه‌ای که در اکثر جنگ‌ها و اختلافات دیده می‌شود، منافع مادی یا دفاع از حقوق مادی مانند زمین، اموال و قدرت است؛ اما تاریخ نشان داده است، اقلیت‌های دیگری نیز بوده‌اند که انگیزه‌های متفاوتی داشته‌اند و نمونه اصلی آن‌ها انبیای الهی هستند که به انگیزه دفاع از حق قیام کردند و حتی در این راه به شهادت رسیدند.

علامه مصباح یزدی با بیان این‌که گاهی برخی افراد و دولت‌ها، از روی نفاق انگیزه‌های ارزشمندی مانند دفاع از حقوق بشر و جلوگیری از ظلم و مقابله با تروریسم را مطرح می‌کنند، ادامه داد: البته طولی نمی‌کشد که بر همگان روشن می‌شود که این شعارها برای فریب افکار عمومی بوده است و انگیزه اصلی آنها، سلطه‌طلبی و منافع مادی بوده است.

وی با اشاره به رواج جنگ‌ها و درگیری‌ها و تبدیل شدن آن به یک امر معمول، افزود: متأسفانه هر کشوری به خود اجازه تجاوز به مرزهای کشور دیگر را می‌دهد؛ در این میان نیز، برخی توطئه گران، مردمی را به کار می‌گیرند تا به عنوان دفاع از وطن به جنگ برخاسته و منافع این توطئه‌گران تأمین شود.

آیت الله مصباح یزدی گفت: به عنوان نمونه کشور ایران چندین سال در مقابل همسایه و هم دین خود، به دفاع پرداخت و چه بسا بسیاری از سربازان کشور همسایه – و نه سران آنها – گمان می‌کردند برای دفاع از کشور خود، در حال جنگ هستند! و برای خودشان حقی قائل بودند که به این درگیری‌ها ادامه داده و حتی در این راه فداکاری کنند.

وی با اشاره به این‌که به طور کلی می‌توان این درگیری‌ها را به دو دسته تقسیم کرد، افزود: یک دسته کسانی که برای تصرف اموال و تأمین منافع مادی می‌جنگند و دسته دیگر کسانی که تحت عنوان یک شعار حق و مطلوب قیام می‌کنند و این دسته اخیر، خودشان به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ عده‌ای شعارشان دفاع از وطن یا قومیت است و عده دیگری، ارزش‌های متعالی مانند دفاع از حق و خداپرستی را مطرح می‌کنند.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به این‌که حتی گاهی در جنگ‌هایی که در بلاد اسلامی واقع می‌شود، انگیزه‌های مادی مطرح است، ادامه داد: البته کسانی هم هستند که انگیزه واقعی آن‌ها در جنگ، دفاع از شعائر الهی است؛ لذا جنگ‌های خونینی در همین منطقه اتفاق افتاده است که طرفین درگیری، انگیزه‌های متفاوتی داشته‌اند؛ حتی این تقسیم‌بندی انگیزه و اهداف، شامل درگیری‌های داخلی نیز می‌شود.

وی با بیان این‌که چه بسا انگیزه برخی مسلمانان برای مقابله با اسرائیل، انگیزه قومیتی یا وطنی باشد، افزود: اگر هدف و انگیزه طرفین جنگ، اموری مانند دفاع از وطن و اموال باشد، نمی‌توان گروهی را بر گروه طرف مقابل، برتر دانست؛ چرا که هدف هر دو یکی است.

آیت‌الله مصباح یزدی اظهار داشت: فرض کنید در جنگ 33 روزه حزب الله با اسرائیل، عده‌ای برای دفاع ازوطن، عده دیگری برای مقابله با ظلم و عده دیگری برای دفاع از ارزش‌های اسلامی و امکان بهره مندی مردم دیگر از این ارزش‌ها جنگیده باشند، ارزش کار هر یک از آنها، کاملا متفاوت است و جهاد کسانی که برای خداوند قیام کرده اند، ارزشی بی نهایت دارد.

وی با اشاره به این‌که اغلب مجاهدان مسلمان و شیعه، صرفا انگیزه‌های مادی ندارند، افزود: حتی انگیزه‌شان، صرفا دفاع از وطن – به عنوان یک سرزمین خاکی با مرزهای اعتباری – نیست و به دنبال تسلط بر دیگران و از بین بردن مال و جان آن‌ها نیز نیستند؛ اما در عین حال، مجاهدان در نیت‌های خود، یکسان نیستند؛ هر چقدر خالص بودن کار برای خدا بیشتر باشد، ارزش آن نیز بیشتر خواهد شد و در مراتب بالاتر ارزشی بی‌نهایت خواهد داشت که با هیچ چیز دیگری، قابل مقایسه نیست.

آیت‌الله مصباح یزدی با اشاره به وقایع جنگ احد افزود: یکی از افراد در این جنگ، شجاعانه جنگید و در این مسیر کشته شد؛ وقتی از پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌واله درباره مقام و اجر جهاد این فرد سؤال کردند، رسول خدا جهاد او را بدون اجر دانسته و او را قتیل الحمار خواندند؛ چرا که به خاطر گرفتن الاغی به این جنگ کشیده بود و نه برای خدا. سعی کنیم در انجام وظیفه خود، کار را فقط برای رضای خدا انجام دهیم و انگیزه‌های مادی را دخیل نکنیم.

گفتنی است دیدار جمعی از طلاب خارجی با علامه مصباح یزدی نهم دی ماه سالجاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org