علامه مصباح: مسلمانان، نه تنها نسبت به یکدیگر، بلکه نسبت به سایر مردم دنیا، مسئولیت دارند

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به انواع وظایف مسلمانان نسبت به دیگران، اظهار داشت: همان‌گونه که ما نسبت به نزدیکان و اهل شهر و کشور خود وظیفه‌ داریم؛ نسبت به به سایر مسلمانان و هم‌چنین نسبت به سایر انسان‌ها نیز وظیفه‌هایی داریم. متأسفانه باید گفت علیرغم زحمات بزرگان و علما از گذشته تا کنون، نسبت به این وظایف تقصیر یا دست‌کم قصور داشته‌ایم؛ به گونه‌ای که حتی در برخی از شهرهای مقدس، برخی افراد از مسائل و وظایف ساده دینی خود اطلاع ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در جمع تعدادی از خواهران شیعه از کویت ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا‌سلام‌الله‌علیها، اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله در زندگی انسان‌ها پاسخ به این سؤال است که خداوند متعال چرا ما را خلق کرده و چه هدفی داشته و ما چه وظیفه‌ای داریم؟ این مسئله، همان موضوعی است که انبیا و اولیای الهی درصدد آگاهی‌بخشی نسبت به آن بوده‌اند تا مردم را به تفکر وادارند.

علامه مصباح یزدی با اشاره به این‌که 124 هزار پیامبر برای این مهم قیام کرده و درباره این موضوع هشدار داده‌اند، افزود: اما در عین حال باز می‌بینیم که اکثریت انسان‌ها جز به مسائل مادی و حیوانی خود، به امر دیگری نمی‌اندیشند. این در حالی است که قرآن به عنوان آخرین کتاب الهی در آیات مختلف توصیه به تفکر و تدبیر و اندیشیدن می‌کند تا توجه آن‌ها تنها به مسائل دنیای فانی و لذت‌های زودگذر آن نباشد.

وی با اشاره به این‌که اصلی‌ترین وظیفه هر انسانی این است که ببیند برای چه خلق شده، در چه موقعیتی قرار دارد و سرانجام زندگی‌اش چه خواهد شد، ادامه داد: خداوند متعال به خاطر لطفی که نسبت به بندگانش دارد، افزون بر عقل، انبیا را به نیروی وحی مجهز کرده تا هم مردم را به استفاده از عقل فرابخوانند و هم کمبودهای عقل را با وحی جبران کنند.

استاد اخلاق حوزه و دانشگاه با اشاره به این‌که ما امروز وارث نتایجی هستیم که انسان‌ها با کمک عقل و وحی آموخته و به ما رسانده‌اند، افزود: این نعمت عظیمی که در اختیار ماست، بزرگتر از نعمت‌هایی است که از بدو وجود انسان‌ها در روی زمین، وجود داشته است و در مقابل این میراث عظیم باید شکرگزار باشیم و اولین قدم در شکر این نعمت، فهم این آموخته‌ها به شکل صحیح و عمل به آن است.

آیت‌الله مصباح با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم، اظهار داشت: خداوند متعال این نعمت‌ها از جمله قوه تفکر و تعقل را به ما داده است تا شکرگزار باشیم؛ ناسپاسی این همه نعمت، نتیجه عذاب ابدی را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به این‌که احاطه بر معارف الهی در مدتی کوتاه حاصل نمی‌شود، افزود: دست‌کم باید مهم‌ترین معارف آن را بشناسیم و کمبودهای خود را در این زمینه جبران کنیم؛ می‌توان معارفی که انبیا آورده اند را به چند دسته کلی تقسیم کرد؛ قسمتی مربوط به وظایف ما نسبت به خداوند است که در واقع شکرگزاری از نعمت‌های اوست، مانند نماز خواندن؛ قسمت دیگر نیز مربوط به وظایف ما نسبت به مخلوقات است؛ وظیفه نسبت به خود، خانواده، نزدیکان و سایر مردم.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به انواع وظایف مسلمانان نسبت به دیگران، اظهار داشت: همان‌گونه که ما نسبت به نزدیکان و اهل شهر و کشور خود وظیفه‌ داریم؛ نسبت به به سایر مسلمانان و هم‌چنین نسبت به سایر انسان‌ها نیز وظیفه‌هایی داریم. متأسفانه باید گفت علیرغم زحمات بزرگان و علما از گذشته تا کنون، نسبت به این وظایف تقصیر یا دست‌کم قصور داشته‌ایم؛ به گونه‌ای که حتی در برخی از شهرهای مقدس، برخی افراد از مسائل و وظایف ساده دینی خود اطلاع ندارند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این‌که این قصورها در رفتار ما اثر داشته و خواهد داشت، افزود: به عنوان مثال ما از کودکی شنیده بودیم که کشوری به نام فلسطین وجود دارد و در آن‌ها اختلافاتی وجود دارد؛ اما هرگز به این فکر نمی‌کردیم که ما نسبت به آن‌ها نیز وظایفی داریم که باید انجام دهیم. اما وقتی امام (ره) با بیاناتشان ، وظایف مسلمانان را نسبت به فلسطین تبیین کردند، بسیاری از انسان‌ها از غفلت خارج شده و فهمیدند بفهمند که حتی وظایفی نسبت به خارج از مرزها دارند.

وی خاطر نشان کرد: امروز که بیش از 50 سال از آغاز نهضت امام(ره) می‌گذرد، مسلمانان، روز به روز بیشتر فهمیده‌اند که نسبت به سایر مردم دنیا و مستضعفان نیز وظایفی دارند، اما در عین حال آفاتی نیز ما را تهدید می‌کند. به عنوان نمونه برخی خیال می‌کنند که اولا مسئله فلسطین، مسئله‌ای مربوط به عده‌ای از اعراب است و نه سایر قومیت‌ها، ثانیا این مسئله مربوط به یک کشور است و ربطی به دیگر کشورها ندارد و ثالثا حتی همان کشورهایی که مستقیما در معرض خطرهای صهیونیست‌ها بوده و هستند، در حال صلح و کنارآمدن با آن‌ها هستند، چرا ما کاسه داغ‌تر از آش شویم که در شهر دیگر و کشور دیگر با قومیتی متفاوت چه می‌گذرد؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این‌که بسیاری از این قصورها و تقصیرات، ریشه در کمبودهای شناختی و معرفتی دارد، روایتی از پیامبر اکرم‌صلی‌الله‌علیه‌وآله را یادآور شد و افزود: این در حالی است که بر اساس دین، همه مسلمانان با هم برادرند، نسبت به هم مسئولیت دارند و در مقابل آسیبی که به هر مسلمانی برسد، نباید بی‌تفاوت باشند. در واقع مسلمانان امت واحده هستند و در حکم پیکره یک فرد هستند؛ این میراثی است که از پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله برای ما به یادگار مانده است.

وی ادامه داد: آنچه گفته شد، مسئله فلسطین و وظایف مسلمانان نسبت به مسلمانان دیگر است؛ این در حالی است که مسلمانان و به‌خصوص علما حتی نسبت به سایر مردم دنیا نیز وظیفه دارند. اسلام نعمت عظیمی است که به عنوان، امانتی در دست ماست و ما نسبت به رساندن آن به دیگر مردم دنیا و دل‌های آماده پذیرش حق وظیفه داریم.

علامه مصباح یزدی با اشاره به این وظیفه سنگین و ارزنده افزود: شرط انجام این وظیفه، اولا شناخت دین، ثانیا نشر و ترویج آن است؛ البته در این راه باید از امکانات موجود استفاده کرده و در انجام وظیفه کوشا باشیم. باید به انجام این وظیفه افتخار کنیم؛ چرا که خداوند نعمت جانشینی انبیا را در ترویج مسیر حق و رساندن مردم به سعادت به ما عطا کرده است.

وی با تأکید بر جدیت و اخلاص در انجام وظیفه خاطر نشان کرد: در این صورت علاوه بر افتخار جانشینی انبیا، سعادت دنیا و آخرت را برای خودمان تحصیل کرده‌ایم و از سوی دیگر زمینه ظهور امام زمان(عج) را بهتر و بیشتر فراهم کرده‌ایم تا با ظهور ایشان همه مردم مشمول رحمت شوند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم در پایان بر لزوم توسل به اهل‌بیت‌علیهم‌السلام تأکید و خاطر نشان کرد: شما میهمان حضرت معصومه‌سلام‌الله‌علیها هستید و ایشان معروف به کریمه اهل‌بیت هستند، قدر این زیارت را بدانید.

گفتنی است این دیدار بیست و هفتم دی ماه سال جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) برگزار شد.

 

برای دریافت فایل صوتی این‌جلسه این‌جا را کلیک کنید!

 

آخرین محتوای سایت

العبوديّة لله الهدف النهائي لدولة صاحب الزمان(عج) العالميّة
بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله ربّ العالمين وصلّى الله على سيّدنا محمّد وآله الطاهرين اللهُمّ...
الإسلام والمسؤوليّات الاجتماعيّة
بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله ربّ العالمين والصلاة والسلام على سيّد الأنبياء والمرسلين حبيب إله...
کتاب صوتی «آفتاب ولايت» منتشر شد
 همزمان با میلاد با سعادت حضرت صاحب‌الزمانعجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، کتاب صوتی «آفتاب ولایت»...
کتاب صوتی «آفتاب ولايت» منتشر شد
هم‌زمان با میلاد با سعادت حضرت صاحب‌الزمان عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف، کتاب صوتی «آفتاب ولایت» در...