قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سه شنبه 02 /11 /1397

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به این‌که هیچ چیز مانند محبت، قدرت عوض کردن شخصیت، رفتار و سرنوشت انسان‌ها را ندارد، ادامه داد: از همین روست که پیامبرصلی‌الله‌علیه‌وآله، اجر رسالت خود را مودت در حق اهل‌بیت‌علیهم‌السلام قرار داد؛ چرا که این راه نجاتی است که سریع‌تر از راه‌های دیگر می‌تواند انسان را نجات دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار با خانواده مرحوم شیخ محمد اوجی و جمعی از فعالان فرهنگی آلمان با اشاره به روایتی اظهار داشت: سرشت شیعیان از باقی‌مانده خاک اهل‌بیت‌علیهم‌السلام است؛ نشانه آن نیز این است که به خاطر شادی اهل بیت، شاد و به خاطر ناراحتی آن‌ها، محزون می‌شوند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به روایت‌های متعددی درباره نحوه خلقت انسان از خاک‌های مناطق مختلف زمین، اظهار داشت: بر اساس روایات، بین کسانی‌که از خاک و گل مشترک خلق شده‌اند، ارتباط‌هایی وجود خواهد داشت و شیعیان که از خاک اهل‌بیت‌علیهم‌السلام هستند نیز مرتبط با ایشان بوده و از آن‌ها بهره می‌برند.

وی با بیان این‌که تجربه‌های عجیبی در این عالم رخ داده است و بین انسان‌هایی، ارتباط‌ها و عواطف طرفینی برقرار می‌شود که هرگز قابل پیش‌بینی نبوده است، ادامه داد: این رابطه‌ای که بین دل‌های محبان اهل‌بیت است و محبت ناشناخته‌ای بین آن‌ها وجود دارد، هنوز از نظر علمی کاملا شناخته شده نیست؛ چه بسا بتوان بر اساس همین روایت گفت رابطه محبان اهل‌بیت، ریشه در خلقت آن‌ها از باقی‌مانده خاک اهل‌بیت دارد. حال که این رابطه دوستانه را بین محبان اهل‌بیت می‌بینیم، از خدا بخواهیم که در دل‌هایمان چنین رابطه‌ای با اهل‌بیت و امام زمان(عج) برقرار شود.

علامه مصباح با اشاره به روایتی اظهار داشت: اهل بیت‌علیهم‌السلام دوستان‌شان را در بین اهل محشر مانند پرنده‌ای که دانه برمی‌چیند جمع کرده و با خودشان همراه می‌کنند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به تأکید روایات بر تقویت روابط عاطفی بین انسان‌ها اظهار داشت: بر اساس روایات، گاهی یک عمل بسیار کوچک که دل دیگری را شاد کند و سبب سرور مؤمنی شود، باعث آمرزش همه گناهان انسان می‌شود! در واقع محبت مانند نوری است که تاریکی را روشن می‌کند.

آیت‌الله مصباح با اشاره به این‌که هیچ چیز مانند محبت، قدرت عوض کردن شخصیت، رفتار و سرنوشت انسان‌ها را ندارد، ادامه داد: از همین روست که پیامبر‌صلی‌الله‌علیه‌وآله، اجر رسالت خود را مودت در حق اهل بیت‌علیهم‌السلام قرار داد؛ چرا که این راه نجاتی است که سریع‌تر از راه‌های دیگر می‌تواند انسان‌ها را نجات دهد.

وی با اشاره به این‌که هراندازه می‌توانیم باید محبت اهل‌بیت و دوست‌داران آن‌ها را در دل خود تقویت کنیم، علاقه وافر مرحوم اوجی به اهل‌بیت‌‌علیهم‌السلام را یادآوری کرد و افزود: بنده قبل از سخن گفتن با ایشان و فقط با دیدن ایشان، احساس می‌کردم خیلی ایشان را دوست دارم.

آیت‌الله مصباح با اشاره به خدمات مرحوم اوجی خاطر نشان کرد: کسی که اصالتا ترک زبان بوده و در آلمان نیز رشد یافته بود و به نوعی در اروپا غریب بود، منشأ آثار خیر و برکات زیادی در آنجا شد؛ خداوند به این مرد، توفیق بزرگی داده بود؛ شاید خدمت فردی مانند ایشان به اسلام و مسلمانان، از یک مرجع تقلید بالاتر باشد؛ چرا که مراجع معظم تقلید به عنوان مرجع تقلید، نقش خاصی در ایجاد ایمان ندارند، بلکه کسانی که به خدا ایمان دارند، برای یافتن احکام شرعی به ایشان رجوع می‌کنند، اما ایشان عده زیادی را با ایمان به خدا آشنا کرد و جلوی مفاسد بسیاری را گرفت.

آیت‌الله مصباح با اشاره به حسن عاقبت مرحوم اوجی ادامه داد: این‌که توفیق زیارت اهل‌بیت‌علیهم‌السلام برایشان حاصل شود و سپس در مشهد، کنار مرقد امام رضا‌علیهم‌السلام روحش به سمت خدا پرواز کند و بدش در قم دفن شود، توفیق بزرگی است که خدا به ایشان داده است. با این‌که بر اساس ظاهر محل تولد و محل اقامت ایشان، اقتضای چنین توفیقی را نداشت، اما این‌ها به ما اهمیت محبت به اهل‌بیت را نشان می‌دهد. در روایات نیز دین همان محبت دانسته شده است؛ می‌فرمایند: هل الدین الا الحب؟!

استاد اخلاق حوزه علمیه محبت به اهل‌بیت‌علیهم‌السلام را کیمیایی دانست که مس وجود را به طلا تبدیل می‌کند، ادامه داد: وقتی انسان، فردی را دوست دارد، هر آن کس که منتسب به وی باشد را نیز دوست دارد؛ وقتی انسان خدا را دوست دارد، عزیزترین مخلوق او را نیز دوست دارد، خاندان پاکش را نیز دوست دارد. آیا چنین کسی می‌تواند نسبت به غم و شادی آن‌ها بی تفاوت باشد؟ از این‌رو محبان اهل‌بیت‌علیهم‌السلام در شادی و غم آن‌ها شریک هستند.

وی با اشاره به این‌که دیدن، صحبت کردن و یاد کردن از معشوق سبب تقویت محبت می‌شود، خاطر نشان کرد: سعی کنیم رابطه قلبی با اولیای الهی را تقویت کنیم و همیشه در دل از آن‌ها یاد کنیم تا محبت‌مان نسبت به آن‌ها بیشتر شود. کسی که همواره زندگی‌اش را با یاد اهل‌بیت‌علیهم‌السلام بگذراند و در خواب و بیداری به فکر آن‌ها باشد، در آخرت نیز از آن‌ها جدا نمی‌شود.

آیت‌الله مصباح با اشاره به خاطراتی اظهار داشت: آیا خداوند کسی را که از ابتدا، سرشتش از خاک اهل‌بیت است و مادر با محبت اهل‌بیت به او شیر داده است، به راحتی رها می‌کند؟! هیچ سازنده‌ای مصالح مرغوب را صرف چیزهای بیهوده نمی‌کند؛ وقتی خدا ما را از باقی‌مانده گل اهل‌بیت آفریده است، یعنی ارزش داریم و باید قدر خود را بدانیم.

وی در پایان اظهار داشت: البته باید توجه داشته باشیم که انسان موجودی مختار است و وظایفی بر عهده دارد. در مقابل این نعمت‌ها که بالاترین آن‌ها شناخت اهل بیت است، باید ابتدا خودمان قدر این شناخت را بدانیم و به آنچه فهمیده‌ایم عمل کنیم؛ مسلمانی که به نعمت دین حق آشنا شده است، تکلیف دیگری هم دارد که آن چراغ را جلوی راه دیگران قرار دهد تا راه را برای آن‌ها نیز روشن کند.

گفتنی است شیخ محمد اوجی مسلمان ترکیه تباری است که در خانواده‌ای شافعی مذهب به دنیا آمده بود و با اوج گرفتن نهضت امام(ره) با اندیشه‌های وی آشنا و با مطالعه در زمینه مکتب اهل‌بیت‌علیهم‌السلام به مذهب حقه تشیع گرایید؛ وی مدتی در حوزه علمیه قم تحصیل کرده و سپس در آلمان و هلند اقدام به تشکیل مراکز دینی و ترویج مکتب اهل‌بیت‌علیهم‌السلام نمود. وی که مرکز اسلامی قرآن و اهل‌بیت و تمام شعبه‌هایش را سال گذشته در سفر به مشهد مقدس وقف امام هشتم‌علیه‌السلام کرده بود، چند روز پیش نیز به مشهد سفر کرد و در دوازدهم دی ماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء، دربارگاه ملکوتی ثامن الحجج دچار عارضه قلبی شد و روحش به اولیایش پیوست؛ پیکر او به قم آورده شد و 14 دی ماه بعد از اقامه نماز جمعه و تشییع بر دوش نمازگزاران، در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

 دیدار جمعی از اعضای خانواده مرحوم اوجی و فعالان فرهنگی آلمان با علامه مصباح یزدی سه شنبه 18 دی ماه در مؤسسه امام خمینی (ره) برگزار شد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org